Go to content

Kiedy boisz się o przyszłość twojej relacji z partnerem. 11 sygnałów, że związek prowadzi cię ku depresji

Fot. iStock/mammuth

Uściślijmy: nikt nie jest w stanie doprowadzić cię do depresji. To raczej warunki i ograniczenia wynikające z twojej relacji, mogą tworzyć negatywną atmosferę, która prowadzi do obniżenia nastroju. Jeśli poznasz sygnały, które pozwolą ci zrozumieć tę zależność, będziesz mógł dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu.  

11 sygnałów, że twój związek prowadzi cię ku depresji

1. Nie potrafisz zdefiniować co się dzieje w waszym związku, tracisz nad nim kontrolę

Brak kontroli lub wyraźne przejęcie kontroli przez jedną ze stron relacji prowadzi do chaosu i frustracji. Każdy z was powinien mieć równe prawo głosu w podziale obowiązków, wyborze działań, decyzji finansowych i wychowawczych.

2. Boisz się reakcji partnera

Jego złość sprawia, że się wycofujesz, oddalasz i izolujesz (również od innych), co może być oznaką depresji. Unikanie komunikacji z partnerem nie naprawi sytuacji, ale tylko ją pogorszy.

3. Jesteś uzależniony/a od swojego partnera

Naukowcy z University of Illinois zbadali wpływ, jaki wywiera na relację depresja. Ujawniono 8 negatywnych czynników w związku, które mogą być rozpoznane jako oznaki depresji:

straty emocjonalne

problemy z intymnością w związku

problemy z komunikacją

izolacja

brak energii / motywacji

zależność od relacji

brak zrozumienia

niepewność.

4. Odczuwalny ciężar relacji

Twoja relacja sprawia, że odczuwasz fizyczny ciężar, obciążenie w klatce piersiowej. Ciężko ci się oddycha, masz poczucie braku wpływu na swoje samopoczucie dopóki twój partner znajduje się w pobliżu.

5. Wycofanie w kontaktach towarzyskich z osobami spoza związku

Naukowcy z University of Michigan twierdzą, że brak wsparcia społecznego poza związkiem jest jednym z głównych czynników występowania objawów depresji u jednego z partnerow.  Chodzi tu o brak wsparcia ze strony rodziny, przyjaciół i innych, bliskich osób. Nie wolno dopuścić w związku do sytuacji, w której jedno z was unika przyjaciół i członków rodziny na prośbę partnera, bez uzasadnionej przyczyny.

6. Masz chęć naprawiania relacji, ale brak ci energii by się za to zabrać

Chcesz szczęśliwej, pozytywnej relacji z partnerem, ale dosłowne energia, która jest potrzebna do pracy nad waszymi problemami nie jest w twoim zasięgu. Depresja często może doprowadzać do stanu , w którym nie czujesz się na siłach, by działać i dokonywać zmian.

7. Czujesz, że w twoim związku tobie zależy „bardziej”

Być może wykonujesz więcej prac domowych albo zarabiasz nieporównywalnie więcej i nie czujesz się z tym dobrze.

8. Nie pamiętasz, kiedy ostatni raz śmialiście się razem

Jeśli  przeżywasz więcej radości i pozytywnych emocji, niż smutku, nie będziesz się zastanawiać, czy twój związek prowadzi cię do depresji. Szczęście  i zadowolenie jest widoczne w uśmiechach i spojrzeniach.

9. Martwisz się o przyszłość twojego związku

Kiedy czujesz, że twój związek sprawia, że jesteś przygnębiony, boisz się o to, co będzie dalej. Nie widzisz szczęśliwego zakończenia, odczuwasz stres i lęk

10. Twój partner nie słucha

Komunikacja jest kluczowa dla zdrowego partnerstwa w związku.  Twój partner powinien zwracać na ciebie uwagę, gdy mówisz, a jeśli tak nie jest, możesz poczuć się odrzucona, niedoceniania, samotna.

11. Szukasz kogoś innego, z kim możesz porozmawiać o swoich obawach 

Jeśli czujesz, że możesz nawiazać bliższą więz z kimś innym niż twój partner, to prawdopodobnie zmagasz się z bardzo przygnębiającymi i frustrującymi emocjami. Trochę tak, jakbyś znalazł się w pułapce.


Na podstawie: powerofpositivity.com