Go to content

5 powodów, przez które tracisz pewność siebie

Fot. iStock / kieferpix

Pewność siebie to integralna część każdego z nas. Kształtują ją często opinie wypowiadane przez innych na nasz temat. I to bywa przyczyną problemów, bo jedna osoba stanie się nadęta od nadmiaru superlatyw na swój temat, a inna, niczym szara mysz, będzie chciała zniknąć z pola widzenia.

Już od samego dzieciństwa kształtujemy w sobie pewność siebie. Dziecko, które słyszy od rodziców pochwały za wykonane rzeczy, ma wyższe poczucie wartości od tego, którego rodzice nie potrafią docenić, wesprzeć dobrym słowem. A później stan pewności siebie może się umacniać lub odwrotnie, zmniejszać przez różne życiowe zdarzenia. A im wyższa pewność siebie, tym łatwiej poradzić sobie z przeciwnościami losu. Nieudane związki, porażka w pracy potrafią skutecznie zachwiać pewnością siebie, choć przyczyn problemów należy szukać gdzie indziej.

5 powodów, przez które tracisz pewność siebie:

1. Wiara w stereotypy

Stereotypy siedzą nie tylko w naszych głowach, ale często są powielane np. w reklamach telewizyjnych. Jeśli masz głęboko zakorzenione, że musisz być miła i uprzejma dla wszystkich przez cały czas, to tak postępujesz. Wierzysz w to, że aby być szczęśliwą, musisz być taka, a nie inna, więc próbujesz się dostosować. Gdy się nie udaje albo wchodzisz w to aż za bardzo, cierpi na tym twoje poczucie własnej wartości.

2. Wpływ rodziny

To, co powinno być dla każdego opoką, jest czasem kamieniem, który przygniata. Rodzina, szczególnie rodzice, ma wpływ na silną lub zachwianą pewność siebie. Stale krytykowane dziecko nie będzie wierzyło w swoje możliwości. To może trwać latami, ponieważ wpływ rodziny nie urywa się z końcem dzieciństwa. Nie można jednak obwiniać za wszystkie niepowodzenia najbliższych, trzeba zrozumieć własną rolę w ich zaistnieniu.

3. Przekonania na własny temat

To, co masz w głowie na swój temat, może zarówno budować, jak i niszczyć. Negatywne przekonania niszczą pewność siebie. Trudno wierzyć we własne możliwości, gdy sama o sobie myślisz „jestem brzydka, nikt się za mną nie obejrzy”, „jestem głupia, nie nauczę się nigdy języka” itp.

4. Opinie innych

Niestety branie do siebie opinii i uwag innych, nie zawsze życzliwych osób jest wyjątkowo zgubne. Wielu osobom trudno jest od tego się zdystansować, wpadają w pułapkę, która odbiera energię, motywację i chęć do działania. O ile dobre opinie budują, złe odbierają pewność siebie, paraliżują i zniechęcają do działania.

5. Brak przyjaciół

Obecność bratniej duszy w postaci przyjaciela znakomicie wzmacnia pewność siebie. Jednak w przypadku braku przyjaciół możesz odczuwać osamotnienie. Brak wsparcia przyjaciela zaburza pewność siebie, ponieważ nie ma kogoś, kto choćby nie wiem co się działo, zawsze wesprze i nie będzie oceniał. Jeśli jesteś z natury samotniczką, być może za bardzo zamykasz się w sobie i odgradzasz od innych, nie dając sobie szans na przyjaźń.

źródło: sukcespisanyszminka.plwww.wgp.org.pl