Choć każdy posiłek jest bardzo istotny dla organizmu, to najnowsze badania potwierdzają, że śniadanie jest najważniejszym z nich. Naukowcy postanowili zbadać powiązanie między niejedzeniem śniadania z zdrowiem psychicznym. Co się okazało?
Niejedzenie śniadania a zdrowie psychiczne
Śniadanie to pierwszy i najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który powinniśmy zjeść niedługo po przebudzeniu. Omijanie śniadania może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne – tak dowodzą najnowsze badania. Autorzy badania zrobili metaanalizę, która obejmowała 14 badań i ponad 399 tysięcy osób. W analizie uczestniczyły osoby w przedziale wiekowym od 6 do 65 lat.
Głównym celem badania było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy niejedzenie śniadania może mieć wpływ na pogorszenie zdrowia psychicznego. Co się okazało? Regularne pomijanie śniadania zwiększa ryzyko stresu i rozwoju depresji w każdej grupie wiekowej. Tym samym, brak porannego posiłku ma niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne zarówno młodszych jak i starszych osób.
Naukowcy postanowili przyjrzeć się również powiązaniom jakie występują między niejedzeniem śniadania a uczuciem lęku. Po dokładnym przeanalizowaniu podgrup wiekowych okazało się, że istnieje związek między pomijaniem śniadania a uczuciem lęku w grupie młodzieży. Przeprowadzone badania jednoznacznie dowodzą, że omijanie śniadania bez szkody dla organizmu nie jest możliwe!
Zobacz również: 8 produktów, które warto zjeść na śniadanie. Dodadzą energii, poprawią humor, pomogą zachować szczupłą sylwetkę
Regularne spożywanie zdrowego śniadania niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych i psychospołecznych np. poprawia zapamiętywanie, funkcje poznawcze, a także prowadzi do wyższego poziomu aktywności fizycznej. Naukowcy wykazali, że jakość śniadania to kluczowy czynnik w interakcji między stylem życia a zdrowiem psychospołecznym we wczesnym okresie dojrzewania.