Lifestyle

Genialny sposób na oderwanie dzieci od komputera!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 sierpnia 2016
Fot. iStock/danr13
 

Nie wiecie, jak wyegzekwować od waszych dzieci wywiązanie się z domowych obowiązków, zwłaszcza, gdy one zostają w domu, a wy idziecie do pracy? Prosicie, o powieszenie prania, sprzątnięcie kuchni, a tymczasem wracacie i mieszkanie wygląda jeszcze gorzej niż przed waszym wyjściem, bo dzieci straciły kompletnie kontrolę czasu spędzając czas przed komputerem.

Jedna z mam szukając pomysłu na rozwiązanie tej dość irytującej sytuacji zostawiła rano swoim dzieciom kartkę. A na niej:

Dzisiejsze hasło do Wi Fi zostało zablokowane do czasu wysłania do mnie zdjęcia wysprzątanej kuchni. Fotograf MUSI umieścić obok zegara przy piekarniku pudełko ciastek, żeby uniknąć sytuacji przesłania zdjęć wcześniej zrobionych.

Dziękuję za grę. Mam nadzieję, że stanie się jedną z waszych ulubionych.

Kocham, Mama

Rozważam wykorzystanie. A wy?

 

clever motherhood


Lifestyle

Cierpisz na migreny? Być może dokonano przełomowego odkrycia w jej zapobieganiu

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 sierpnia 2016
migreny
Fot. iStock / Sasha_Suzi
 

Migrena to przewlekła choroba, która objawia się silnym, napadowym, najczęściej jednostronnym bólem głowy. Jest bardzo dokuczliwa i dopada coraz więcej, coraz młodszych osób. W statystykach osób dotkniętych migreną niepodzielnie rządzą kobiety. 

Sam ból głowy zlokalizowany w okolicy skroniowej, to nie jedyna niedogodność związana z migrenami. Najczęściej towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło, zaburzenia widzenia (błyski światła przed oczami) skrajna wrażliwości dźwięki, ból połowy twarzy, zmniejszenie łaknienia, a nawet jadłowstręt. Napady trwają od 4 do 72 godzin, po czym najczęściej następuje przerwa, która trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Pierwsze objawy migreny pojawiają się często w dzieciństwie, a na sile przybierają w wieku dojrzałym, kiedy to stają się najbardziej uciążliwe. Funkcjonowanie chorych jest utrudnione, gdy następuje atak, a obezwładniające migreny naprawdę trudno porównać jest zwykłego bólu głowy, na który pomoże jedna tabletka.

Szacuje się, że około 38 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych, a aż 1 miliard ludzi na całym świecie, cierpi z powodu migren. Dokładniej aż 18% kobiet, 6% mężczyzn i 10% dzieci w Ameryce cierpi z tego powodu, stając się częstymi pacjentami tamtejszych izb przyjęć.

Przyczyny migren

Nie istnieje jedna, określona przyczyna powstawania tak silnych bólów głowy i symptomów im towarzyszących. Uważa się, że jest to związane z nadmiernym wydzielaniem serotoniny, która odpowiada za napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Mechanizm ten prowadzi do gwałtownego skurczu i rozkurczenia tych naczyń, co powoduje ból głowy. Ponadto podejrzewa się niektóre leki oraz pokarmy i dodatki do żywności o wywoływanie ataków. Ponadto istnieją czynniki nasilające wystąpienie ataków:

  • Niewłaściwa higienę snu – jego niedobór, nadmiar, a także nieregularny rytm dobowy,
  • Stres
  • Dieta – drastyczna zmiana nawyków żywieniowych, ale także gwałtowne przerwanie nałogowego przyjmowania kofeiny
  • Niektóre typy leków, szczególnie leki zawierające hormony – szczególnie narażone są kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną,
  • Pogoda – wahania ciśnienia atmosferycznego i gwałtowne zmiany klimatyczne,
  • Bodźce zewnętrzne takie jak hałas, światło, silne zapachy.

Nowe badania, nowa nadzieja

Nowe światło na dotychczas zgromadzoną wiedzę dotyczącą migren, rzucili dr Suzanne Hagler, pracownik w dziale Neurologii i profesor Headache Center, ze Szpitala Dziecięcego w Cincinnati, jednego z najlepszych szpitali pediatrycznych w USA.  Na podstawie obserwacji i badań pacjentów tego szpitala, przeanalizowano zapisy migreny różnych pacjentów — dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Badacze szczególny nacisk położyli na witaminę D, koenzym Q 10, poziom kwasu foliowego i ryboflawiny u tych pacjentów, ponieważ do tej pory uważano, że niski poziom tych składników może powodować lub nasilać chorobę. 

Badaczom udało się wykazać wyraźny związek między umiarkowanie niskim poziomem witaminy D oraz koenzymu Q10 i ryboflawiny, choć takiego związku nie udowodniono odnośnie do poziomu kwasu foliowego.

Podsumowując wyniki badań, stwierdzono, że:

  • Wysoki odsetek chorych na migrenę wykazało niższe niż normalne poziomy witaminy D, koenzymu Q10 i ryboflawiny.
  • Kobiety i dziewczęta, częściej wykazywały niższy poziom koenzymu Q-10, mężczyźni i chłopcy cierpieli na łagodne niedobory witaminy D.
  • Ludzie cierpiący z powodu z okazjonalnych migren, rzadziej mają niski poziom koenzymu Q-10 i ryboflawiny niż ci, którzy ataki mają w sposób bardziej regularny.

Wyniki badań będą miały przełożenie na leczenie osób chorych

To, co udało się ustalić specjalistom z Cincinnati, otwiera drogę do prowadzenia kolejnych badań, aby wykazać silniejsze powiązania między niskimi poziomami tych witamin i minerałów oraz występowaniem migreny. Dzięki temu możliwe się stanie określenie odpowiedniej suplementacji oraz doradztwa na temat sposobu, by zwiększyć poziom tych składników w diecie. Być może to okaże się kluczem do rozwiązania problemu występowania migren.


 

źródło: www.lifehack.orgwww.abcmigrena.pl


Lifestyle

Pamiętasz, jak bardzo odpowiedzialne zadania wziąłeś na siebie? Mów często, że kochasz

Michalina Grzesiak
Michalina Grzesiak
11 sierpnia 2016
Fot iStock/ Martinan

Ponad dwadzieścia lat temu bardzo często śpiewałam z mamą do puszki lakieru do włosów piosenki Maanamu. Miałam maksymalnie pięć lat, nie rozumiałam do końca Kory, która w naszym mieszkaniu starej kamienicy tak głośno produkowała dla kogo przyszła na świat i czym są te całe Cyklady. Mama natomiast zaśpiewywała się w głos, tańczyła przed lustrem potrząsając utlenianą tanią płukanką głową z włosem blond i obijała sobie poliki wielkimi, czarnymi klipsami z cekinami, od zamaszystego bujania się w takt.

Był początek lat dziewięćdziesiątych, jaja w majonezie, sałatka warzywna i brak zakazu palenia papierosów. Wręcz modowy przykaz palenia ich wszędzie w ramach trendów, jakby w zestawie z dżinsami dzwonami i kurtką z kreszu.

Zamykam oczy, słyszę Boskie Buenos i nadal chodzi mi nóżka. Wracam do tamtych chwil i ściska mnie w gardle, bo wspomnienia to prawdopodobnie najpiękniejsze świadectwo miłości mojej mamy do mnie. Coś co mi dano i nikt nie jest w stanie tego odebrać. Ile zachowań sprezentowano mi w dzieciństwie zupełnie nieświadomie, do których wracam sentymentalnie jak turystka, a ile błędów chciałybym wymazać wiemy tylko my dwie, ja i mama, jako, że przeżyłyśmy te historie osobiście.

Czego uczymy nasze dzieci i czy mamy jakąkolwiek pewność wychowawczego powodzenia, kiedy przez odpowiedzialne zadanie wprowadzenia obywatela w świat przechadzamy się zupełnie dziewiczo?

Patrząc na dzieci i to jak się bawią często, gratulujemy pysznej pomidorówki z tartej kredy i okazałego ciasta z piachu w przydomowej piaskownicy. Patrzymy, jak ojcowie wygrzebują z dołu szafy stary koc, bo lala jest właśnie usypiana i nie może być jej zimno. Podziwiamy, jak starannie stare chłopy przykrywają ściereczką plastikowe nogi bobasów swoich córek i rozczulamy się. Jest w nich coś magicznego.  Często w gąszczu spraw i codziennych obowiązków odpowiadamy automatycznie nie odrywając nawet głowy  od wciągających zadań – tak, pięknie zamieszałaś herbatę z cytryną w kubeczku pełnym klocków, a później jest nam głupio.

Niedobrze nam, bo w zalewających zewsząd sprawach, danym powinno być  zatrzymać się i pochylić nad smakiem potraw, jakie ugotowały na niby nasze dzieci. Choć nie jest to może rozrywkowe odkrycie stulecia i sami tez się tak bawiliście trzydzieści lat temu, o tyle warto uświadomić sobie skąd te wszystkie zachowania pochodzą i dostać w twarz najszczerszą prawdą –  wszystko ode mnie.  Jest zapatrzona we mnie jak w obrazek, a ja staję się najdokładniejszą mapą drogową czyjejś przyszłości.

Skoro już wiesz, że jesteś dla kogoś utalentowanym mówcą i mędrcem, porządnie się zastanów, co chcesz wlać do młodej głowy, a od czego czas najwyższy odejść.

Pokaż jak cieszysz się z sukcesów, nawet małych i ile znaczy dla ciebie taka nauka.

Głoś, że porażki są nieodzowna częścią podejmowanych zadań, naturalną wypadkową, która nie powinna być zaskoczeniem, kiedy ryzykujemy.

Mów często, że kochasz.

Powtarzaj to jak mantrę, na głos i artykułuj wyraźnie.

Ćwicz na wyznaniach miłości narząd mowy, co ci szkodzi. Daj dziecku usypiać z tą myślą i witaj każdego dnia tym samym frazesem. Szanuj wszystko, co cię otacza.

Pokaż, że nie musisz lubić każdego współpracownika i kontrahenta, że nie wszyscy będą twoimi przyjaciółmi, ale zaznacz jasno, że szacunek należy się absolutnie każdej istocie.

Uwrażliwiaj. Na piękno, na wiek.

Przytulaj. Prawdopodobnie mikstura miłości, szacunku i wrażliwości będzie syropem na receptę dla twoich pociech i pozwoli zakolorować niezapisany jeszcze zeszyt najszlachetniejszym piórem.

Nie popadaj w skrajności, interesuj się losem, martw się bo świadczy to jedynie o twoim zaangażowaniu, ale nie więź w klatce przekonań, doktryn i wiary.0

Wczuj się chociaż na chwilę w porywające zadania swoich dzieci, zetrzyj pomidorówkę na chodniku razem z nimi i ukucnij, kiedy córka pokazuje Ci tatuaż zrobiony mazakiem na połowie własnego ciała. Baw się z dziećmi, ćwicz ich wyobraźnię, sprzedawaj sprytnie sens życia, bawiąc się w dom z nową Barbie. Pokazuj, że na świecie są różne ciała i wagi, różny kształt nóg, długość włosów, milion kolorów skóry, wachlarz języków. Nie pakuj jednak do świeżej czaszki swoich przekonań, daj wyrobić zdanie na podstawie własnych doświadczeń. Kieruj sprytnie „samochodem” swoich córek i synów, podglądaj podróż z tylnej kanapy, nawiguj. Kiedy poczujesz, że usypia na zakręcie klaśnij mocno w dłonie i obudź, ale nigdy nie mów „przesiadaj się”, teraz ja prowadzę”. Nie naciągaj ochronnej parasolki nad małe głowy, nie hoduj idealnych okazów pod kloszem. Zastanów się poważnie, kto będzie trzymał parasol, kiedy ciebie już zabraknie. Pozwól czasem dzieciom zmoczyć buty. Myśl i podążaj za głosem serca. Za instynktem.

Kochaj szczerze, bo masz przed oczami czystą kalkę, która jest w stanie przejąć ciebie całego. Co do cna. Od stóp do głów. Przygotowujesz człowieka dla społeczeństwa, w którym dane mu będzie żyć w przyszłości. Pamiętasz, jak bardzo odpowiedzialne zadania wziąłeś na siebie?


Zobacz także

Weekend ze „Sztuką kochania” w tle. O tym dlaczego warto wybrać się do kina i co oznacza rząd XIII

Utknęłam, czułam się nieszczęśliwa, jak w pułapce. A to było tylko moje życie

Regulamin akcji Jestem Kobietą