Go to content

Nie lubią przytulania i wstydzą się, kiedy zeżrą nam buty? No nie bardzo… Oto sześć mitów na temat psiej psychiki

Miłość ludzi do psów trwa od tysięcy lat i wciąż się rozwija. Coraz częściej zapraszamy psiaki do swoich domów i serc. Psy nigdy jeszcze nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, książki i artykuły na ich temat pojawiają się niemal codziennie. Wydaje się jednak, że nadal nie wiemy, kim naprawdę są psy i czego od nas potrzebują.

Musimy zrozumieć, że nie ma czegoś takiego jak „PIES” i nie możemy uogólnić tego, co psy lubią, a czego nie, ponieważ każdy z nich jest wyjątkowym osobnikiem. Poznaj swojego psa!

Oto sześć mitów na temat psów, w które wszyscy wierzymy i które sprawiają, że nie możemy się odpowiednio z naszymi czworonogami dogadać

1. Psy nie lubią przytulania

Utarło się, że przytulanie psów sprawia, że ​​czują się nieswojo, mogą ugryźć, szczególnie dzieci. W porządku, to prawda: niektóre psy nie lubią być przytulane i powinniśmy szanować ich przestrzeń osobistą i znaleźć inne sposoby okazywania naszych uczuć. Problem jednak w tym, że słowa „nie przytulaj” dotyczą tylko niektórych psów. Inne psy LUBIĄ być przytulane, a niektóre lubią być przytulane w pewnych okolicznościach, ale jeszcze inne tylko przez niektórych ludzi.

 

 

fot. SeventyFour/iStock

1/5 2. Psy czują się winne, kiedy zjadają nasze drogie buty

Jeśli chodzi o psy i poczucie winy, to sprawa wcale nie wygląda tak, jak nam się wydaje, gdy oglądamy śmieszne filmy na YouTubie. Psi behawiorysta, Mark Bekoff uważa, że przekonanie, że psy się wstydzą wynika z naszej nieumiejętności odczytywania psich komunikatów. Póki co nie ma na to jednoznacznych dowodów.

fot. Ирина Мещерякова/iStock

2/5 3. Psy żyją chwilą

Czasami jest to wypowiadane jako fakt naukowy, czasami jest to frazes o tym, że psy są „zen”- zadowolone z tu i teraz. Że nie martwią się tym, co wydarzyło się wczoraj lub co może się wydarzyć jutro. A to nieprawda. Wiemy z wielu badań, że psy przewidują i planują przyszłość oraz mają myśli i wspomnienia z przeszłości. Każdy, kto mieszka z psem uratowanym z przemocowego domu, dobrze o tym wie: doświadczenia z przeszłości kształtują to, jaki jest pies, a trauma pozostawia ślad.

fot. anna avdeeva/iStock

3/5 4. Psy kochają nas bezwarunkowo

Problem z tym stwierdzeniem polega na tym, że sprawia wrażenie, że miłość jest ulicą jednokierunkową, a nasze psy kochają nas bez względu na to, kim jesteśmy, co robimy i jak źle je traktujemy. Właściwie nie: psy też mają swoje wymagania, tak jak my.

fot. Eva Blanco/iStock

4/5 5. Psy potrzebują tylko miękkiego legowiska i jedzenia w misce

Miękkie łóżko oraz pożywne i smaczne jedzenie to podstawa. Ale psy potrzebują od nas o wiele więcej. Psy polegają na nas w zakresie stymulacji intelektualnej i emocjonalnej oraz wsparcia społecznego. Aby naprawdę dać naszym psom to, czego potrzebują, musimy zrozumieć to, kim są. Każdy z nas może starać się bardziej obserwować zachowanie naszych psów i podjąć wspólny wysiłek, aby poznać historię naturalną, biologię i zachowanie naszych najlepszych przyjaciół. Musimy spróbować spojrzeć na świat z psiej perspektywy, aby zapewnić mu ciekawe i sensowne życie. Jako mały przykład możemy pomyśleć o spacerze z psem jako o zapewnieniu mu ćwiczeń fizycznych. Ale psy muszą także ćwiczyć zmysły, zwłaszcza węch. Średnio pies spędza około jednej trzeciej swojego czasu na wąchaniu, jeśli tylko ma taką możliwość.

fot. Jenae Spriensma/iStock

5/5 6. Psy nie wykazują dominacji

Niektórzy ludzie błędnie uważają, że dominacja jest tym samym, co agresja lub zastraszanie. Słowo dominacja to swoisty punkt zapalny w świecie psów i ich szkolenia, a wszystko to z powodu utrwalania błędnych informacji i bezkrytycznego używania tego słowa. Wszystkie zwierzęta – zarówno ludzkie, jak i nieludzkie – wykazują dominację. To fundamentalny aspekt zachowania społecznego. Psy wykazują dominację, a my musimy zdominować je, żebyśmy mogli dobrze razem żyć.