Go to content

8 rad od architekta wnętrz, jak urządzić mieszkanie, żeby potem nie narzekać, że coś nie pasuje

Fot. iStock/Tempura

Jeżeli niebawem czeka cię aranżacja nowego mieszkania lub przygotowujesz się do kapitalnego remontu i wydaje ci się, że to nic trudnego, skoro niedaleko ciebie znajduje się jeden ze szwedzkich sklepów meblowych, jesteś w błędzie. Nawet najbardziej szczegółowy katalog z Ikei nie pomoże, jeśli dobrze nie przygotujesz się do tego zadania i nie przemyślisz w każdym detalu, jak chcesz mieszkać i co jest dla ciebie ważne.
Gdyby aranżacja była tak łatwa, większość z nas nie rozważałaby kapitalnego remontu już po kilku latach od wprowadzenia się do nowego mieszkania. Jeśli zależy ci, by czuć się dobrze i komfortowo, a jednocześnie dysponujesz ograniczonym budżetem, powinnaś wiedzieć, na jakie rzeczy należy zwracać uwagę przy urządzaniu swoich czterech kątów. Niektóre niuanse mogą cię zaskoczyć. Po rozmowie Anną Poprawską, architektem wnętrz i dyrektorem operacyjnym Homebook.pl, udało nam się wybrać kilka kluczowych zagadnień, o których często zapominamy.

Wybierz styl, który ci się podoba

Ważne, aby mieszkanie, które zaaranżujemy, było ładne, urządzone ze smakiem i w stylu, który nam się podoba. Nie warto kierować się wyłącznie modą oraz ślepo kopiować rozwiązania, które   widzieliśmy w innych wnętrzach, ponieważ po czasie okazać się może, że po pierwsze: nie pasują do naszego charakteru, po drugie: nie są ponadczasowe, czyli wraz z nowym sezonem mamy  ochotę wszystko wymienić, a po trzecie: nasze mieszkanie wygląda podobnie do wszystkich, którzy kopiują rozwiązania z aktualnych kolekcji czy katalogów – wyjaśnia Anna Poprawska. Kierowanie się tym, co aktualnie jest modne, może skończyć się tym, że z niechęcią będziemy wracać do domu, w którym panuje minimalizm i stonowana kolorystyka, podczas gdy mamy romantyczną duszę i odprężająco działają na nas ciepłe barwy.

Weź pod uwagę możliwości aranżacyjne i własny styl życia

Wciąż jesteś pod wrażeniem granatowej ściany, którą widziałaś w swoim, ulubionym serialu? Weź pod uwagę, że tamten salon zapewne miał ze 40 metrów kwadratowych, czyli mniej więcej tyle, ile całe twoje mieszkanie. – Jeżeli przeniesiemy takie rozwiązanie do małego, słabo doświetlonego salonu w bloku, może się okazać, że nie wygląda to dobrze, wnętrze jest ciemne i nie takie jak sobie wyobrażaliśmy – wyjaśnia ekspertka. – Ponadto inspirując się czymś, co widzieliśmy, zanim skopiujemy rozwiązanie zastanówmy się, czy oby na pewno będzie pasować do stylu życia naszej rodziny. Ekskluzywna, biała kanapa może nie sprawdzić się w domu, w którym są dzieci i zwierzęta. Najgorzej, gdy oba te błędy wprowadzimy do jednego pomieszczenia – dodaje. Niezadowolenie z mieszkania gwarantowane.

Nie oszczędzaj na podłodze i drzwiach

– Jeżeli mamy ograniczony budżet i nie możemy pozwolić sobie na zakup całego wyposażenia dobrej jakości, zainwestujmy w dobre podłogi i drzwi wewnętrzne. Dzięki temu zabiegowi sprawimy, że wnętrze będzie wyglądało stylowo i ekskluzywnie – podpowiada architekt. Nie należy też oszczędzać na sprzętach, meblach kuchennych i wyposażeniu łazienki, jeśli nie chcemy wymieniać ich tuż po terminie gwarancji. Nie bez powodu mówi się, że oszczędny płaci dwa razy.

Pamiętaj o oświetleniu

Z reguły skupiamy się tylko na oświetleniu sufitowym. Czasem dokładamy do tego jakąś stojącą lampę (jeszcze do niedawna rozglądaliśmy się za kinkietami). Nie zawsze mamy świadomość, że odpowiednim rozmieszczeniem światła możemy w prosty sposób sprawić, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne, możemy wydzielić strefy w mieszkaniu lub dodać wnętrzu charakteru. To samo dotyczy aranżacji okien. Rzadko zastanawiamy się, jak powinny być udekorowane. Na ogół sięgamy po proste rozwiązania, gdy już całe pomieszczenie jest urządzone i nie mamy już pola do popisu, a to błąd. – Często zapominamy, że odpowiednia aranżacja okna może podkreślić klimat mieszkania lub nadać mu charakter. Warto pomyśleć o tym na etapie wyboru mebli czy dekoracji aby później nie musieć decydować się na klasyczne, pospolite rozwiązania – doradza Poprawska.

Ergonomia w kuchni to podstawa

Aby codzienne przygotowywanie posiłków sprawiało nam przyjemność (a przynajmniej nie było zmorą), trzeba w odpowiedni sposób ją zaprojektować. Rozmieszczenie sprzętów i blatów roboczych jest tutaj kluczowe. Najwygodniejsza sekwencja wygląda następująco: lodówka, blat odstawczy, zlew, blat do przygotowywania posiłków, następnie płyta czy kuchenka gazowa. –Nawet jeśli dysponujemy malutką kuchnią, powinniśmy zadbać o tę kolejność. Chociaż wydaje nam się, że wszystko mamy pod ręką, to z czasem złapiemy się na tym, że coś nie gra, czegoś brakuje- np. blat pomiędzy zlewem a płytą jest za mały albo nie mamy miejsca na odstawienie rzeczy, które wyciągamy z lodówki – wyjaśnia ekspertka.

Myśl o przyszłości

Zastanów się, czy aby na pewno będziesz zapraszać gości na wystawne kolacje i czy potrzebujesz ogromnego stołu na 12 osób, który niemal przez cały rok stoi w kącie. Jeśli go potrzebujesz, znajdź taki, który łatwo się składa i wkomponuj go tak, by na co dzień nie wadził. Zastanów się również, czy potrzebujesz miejsca do spania dla gości. Nawet jeśli takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, lepiej być przygotowanym. – Obecnie w sklepach można znaleźć wiele pięknych sof i narożników, które w niczym nie przypominają już tapczanów czy wersalek. Z pewnością znajdziesz gustowny mebel, który nie dość, że się rozkłada, to jeszcze pomieści kołdrę i poduszkę – zapewnia architekt.

Zaplanuj szafy i schowki

To szczególnie ważne wtedy, gdy aranżujemy niewielkie mieszkanie. Często nad szafkami kuchennymi pozostaje miejsce, które śmiało można zabudować. To idealny schowek na przedmioty, których rzadko używamy. To samo dotyczy przedpokoju – jeśli jest miejsce na szafę wnękową, zróbmy ją. – W moich aranżacjach często stosuję tzw. „wiszącą szafę”. Chodzi o to, by zostawić 20-30 centymetrów wolnej przestrzeni pod szafą wnękową po to, by móc odstawiać tam buty, w których właśnie weszliśmy do domu lub których często używamy – doradza Ania Poprawska. Warto również zastanowić się nad szafkami w łazience. Często zdarza się, że kosmetyki i akcesoria łazienkowe musimy trzymać na wierzchu, ponieważ na etapie projektowania nie zaplanowaliśmy wystarczająco dużo miejsca do
przechowywania. Nawet w małej łazience są miejsca, które możemy zabudować i zyskać dodatkową przestrzeń na chemię czy kosmetyki – np. zabudowa nad wc czy szafka z lustrzanymi frontami nad umywalką zamiast samego lutra – dodaje ekspert.

Myśl o swojej wygodzie

Chodzi o detale, o których często zapominamy, a których brak może z czasem doprowadzić nas do szału. Jeżeli w trakcie zakładania butów lubisz siedzieć, zastanów się nad niewielkim szezlongiem, fotelem lub stołkiem w przedpokoju. Jeśli przed wyjściem z domu chcesz się upewnić, że wyglądasz dobrze, nie zapomnij o dużym lustrze, żebyś nie musiała potem w płaszczu biegać do sypialni. Zadbajmy o porządny materac, żeby nie narzekać później na bóle kręgosłupa. A jeśli lubimy, gdy na ścianach wiszą rodzinne fotografie i dziecięce rysunki, wybierzmy dla nich odpowiednie miejsce, by potem nie wieszać wszystkiego jak popadnie.

Jeżeli zastosujesz się do wszystkich, powyższych rad, jest wielce prawdopodobne, że stworzysz miejsce, w którym będziesz czuć się dobrze. Dlatego też (wiem, to trudne), okiełznaj swoją euforię i przestań jak opętana śledzić wszystkie wnętrzarskie nowinki, a skup się na tym, co jest dla ciebie najważniejsze i gdzie czujesz się dobrze.

HOMEBOOK vol. 4

HOMEBOOK vol. 4

Homebook.pl to portal współtworzony przez architektów pełnych pasji, którzy chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Użytkownicy szukają na portalu inspiracji i produktów do urządzenia mieszkania ale także porad specjalistów. Niedawno pojawił się na rynku kolejny album, zawierający projekty wnętrz autorstwa wyselekcjonowanych polskich pracowni, współpracujących z serwisem Homebook.pl, w którym można znaleźć 30 oryginalnych i inspirujących projektów, prezentujących różne style, aktualne trendy i ponadczasowe rozwiązania.

Anna Poprawska

Anna Poprawska

Anna Poprawska – projektant wnętrz. Na co dzień zawodowo związana z portalem Homebook.pl, którego współtworzy od pięciu lat. Fascynuje ją architektura pasywna oraz prostota i estetyka skandynawskiego designu. W aranżacji wnętrz stawia na jakość i funkcjonalność. Prywatnie pasjonatka coachingu, jogi oraz mody.