Go to content

Pelargonia, królowa balkonów. Jak uprawiać te niewymagające i piękne rośliny?

Pelargonia angielska, bluszczolistna, rabatowa, pachnąca, kaskadowa
Fot. iStock

Pelargonia w domu i na balkonie, podobnie jak na rabacie ogrodowej, to często spotykany widok. Co roku te wdzięczne rośliny pojawiają się w sprzedaży, ciesząc się niesłabnącym powodzeniem. A wszystko dlatego, że proste w pielęgnacji pelargonie, odpłacają się za uwagę dorodnym i długo trwającym kwitnieniem. Wybierając na balkon te kwiaty, warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne odmiany tych roślin: pelargonia angielska, bluszczolistna, rabatowa, pachnąca, kaskadowa.

Pelargonia – roślina dla każdego

Pelargonia, niegdyś kojarzona z babciami, obecnie bije na głowę popularnością wiele innych roślin na balkon. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na nie najlepsze warunki, a mnogość kolorów i kształtów kwiatów czy liści sprawia, że każdy znajdzie dla siebie roślinę odpowiednią dla siebie. Poza tym potrzeby pielęgnacyjne poszczególnych odmian pelargonii są podobne, więc można je ze sobą zestawiać. To pozwala na stworzenie dopasowanej kompozycji roślin na parapecie, balkonie, tarasie czy w ogrodzie.

Pelargonia angielska, bluszczolistna, rabatowa, pachnąca, kaskadowa

Fot. iStock

Pelargonia angielska (wielkokwiatowa)

Pelargonia angielska, zwana także wielkokwiatową, to popularny kwiat, dla którego idealne warunki panują na domowym parapecie. Ta odmiana pelargonii jest delikatniejsza, niż jej „kuzyni” (np. rabatowa), ale poradzi sobie także na balkonach i tarasach. Kwitnie obficie od maja, do października, a po tym czasie można zimować ją na chłodnym parapecie, by wiosną znów zachwyciła kwiatami. A kwiaty dostępne w różnych kolorach są duże – w porównaniu do innych odmian pelargonii – sięgają nawet 5 cm. Ta roślina pięknie prezentuje się w wysokich lub wiszących doniczkach.

Pelargonia angielska, bluszczolistna, rabatowa, pachnąca, kaskadowa

Fot. iStock/pelargonie angielskie

Pelargonia angielska najlepiej będzie się czuła na parapecie południowego okna lub w innym, pełnym słońca miejscu na balkonie. Niskie temperatury zdecydowanie jej szkodzą, więc jeśli chcesz przenieść ją na balkon lub taras, najlepszym terminem będzie druga połowa maja, gdy ryzyko przymrozków minie. Na parapet w domu powinna wrócić w połowie października, przed kolejnymi przymrozkami.

Pelargonia bluszczolistna (zwisająca)

Pelargonia bluszczolistna to typowa roślina na balkon i taras, odporna na niesprzyjające warunki, wybaczająca wiele błędów i szybko się regenerująca. Jej nazwa wzięła się od dekoracyjnych, pięcioklapowych, szpiczastych liści, kojarzących się z bluszczem. Porastają one długie pędy, mogące płożyć się lub zwisać. Dzięki nim pelargonia bluszczolistna pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach. Kwiaty zebrane w baldachy również cieszą urodą i mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, co zależy od konkretnej odmiany.

Pelargonia angielska, bluszczolistna, rabatowa, pachnąca, kaskadowa

Fot. iStock/pelargonia bluszczolistna

Pelargonia rabatowa (pasiasta)

Pelargonia rabatowa (pasiasta) doskonale radzi sobie na balkonie oraz w ogrodzie. Ma ona krzaczasty pokrój, a jej długie łodygi z czasem drewnieją u podstawy, osiągając wysokość do 50 cm. Liście mogą być okrągławe lub nerkowate, wydające zapach kojarzony z miętą lub cytryną. Niektóre odmiany pelargonii rabatowej mogą mieć ozdobne liście z białymi, czy żółtymi pasami na brzegach, lub pierścienie o wyróżniających się kolorach. Kwiaty – pojedyncze, półpełne lub pełne – zebrane w kwiatostany, dostępne w wielu kolorach, a także dwubarwne i wielobarwne.   

Pelargonia angielska, bluszczolistna, rabatowa, pachnąca, kaskadowa

Fot. iStock/pelargonie rabatowe

Pelargonia pachnąca (geranium, anginka)

Pelargonia pachnąca, czyli osławiona anginka, to roślina doskonale znana z babcinych parapetów, która dobrze poradzi sobie także na balkonie. Jej nazwa wzięła się od charakterystycznie i intensywnie pachnących liści, głęboko powcinanych i pofałdowanych. Pelargonia pachnąca wytwarza dość dekoracyjne kwiaty w różnych kolorach, zebrane w baldachy. Odpowiednio pielęgnowana może dorastać nawet do metra wysokości. Warto wiedzieć, że anginka to roślina wykorzystywana w medycynie ludowej oraz chętnie wystawiana na balkon czy taras, ze względu na własciwości odstraszające muszki.

geranium, anginka

Fot. iStock/geranium
[anginka]

Pelargonia kaskadowa

Pelargonia kaskadowa to hybryda powstała ze skrzyżowania innych odmian pelargonii. Ze względu na jej „spływające” pędy, osiągające długość 1-1,5 metra, pięknie wygląda w wiszących doniczkach lub wysokich koszach. Obsypana pojedynczymi kwiatami w kształci gwiazdek, dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych. Kwiaty pojawiają się od kwietnia aż do października.

Fot. iStock/pelargonie kaskadowe

Pelargonia na balkonie – pielęgnacja

Pelargonia na balkonie nie wymaga wielkiego zachodu. Uznaje się, że różne odmiany pelargonii mają podobne wymagania pielęgnacyjne. Większość pelargonii kocha słońce, (np. rabatowa), choć bluszczolistne lubią lekki półcień. Jeśli warunki ulegną zmianie, rośliny te się przystosują, jednak w przypadku niedostatku słońca, ilosć kwiatów będzie mniejsza, a liście mniej pachnące.

Pelargonie dobrze czują się w przepuszczalnej glebie o pH 6,2-7,2 (najprościej kupić podłoże do kwiatów kwitnących). Konieczna jest warstwa drenażowa w doniczce (np. keramzyt), by korzenie nie zalegały w wodzie. Pelargonia wymaga obfitego podlewania, a w okresie wysokich letnich temperatur, należy podlać je dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem. Pelargonie rabatowe i wielkokwiatowe źle reagują na suszę, natomiast bluszczolistne są bardziej na nią odporne.

Aby zaobserwować obfite kwitnienie, należy nawozić rośliny preparatem dedykowanym temu gatunkowi, zgodnie z zaleceniami producenta nawozu. Po przekwitnięciu należy usunąć zeschnięte kwiatostany, dzięki czemu kwitnienie będzie trwało dłużej. Kwiaty pojawiają się od maja zazwyczaj do października, czyli pierwszych przymrozków. Rośliny te można zimować z powodzeniem w domu. Pelargonia rabatowa i bluszczolistna wymaga jasnego i chłodnego pomieszczenia o temperaturze w zakresie 8-10ºC, natomiast wielkokwiatowa nieco wyższej, do 10-12ºC.


źródło: zielonyogrodek.pl,fajnyogrod.pl