Psychologia

Bywa, że w relacji z dorastającą córką znikasz, bo nie ma nic ważniejszego niż ona, jej problemy i jej emocje

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 marca 2021
Fot. iStock
 

Nastolatki. Wrażliwe stworzenia, które trzeba zrozumieć, wspierać, pielęgnować. Jednocześnie – odwieczni wrogowie swoich rodziców. Nie jest łatwo ułożyć sobie dobrą relację z dorastającą córką, nie jest łatwo patrzeć na to, jak zmienia się, jak rani najbliższych, jak egoistycznie potrafi postąpić. Mimo, że wiesz, że tak musi być, cierpisz. Bywa, że znikasz, bo nie ma nic ważniejszego niż ona, jej problemy i emocje.

Jesteś niewidoczna, starasz się nie narzucać ze swoją obecnością, pytaniami. Przecież ona tego nie chce. Ceni sobie swoją przestrzeń, swój obszar. To ona decyduje, czy cię tam wpuści. I pokaże ci, dość dosadnie, kiedy stamtąd wyjść. To boli, z czasem pewnie mniej, ale wciąż boli.

Jesteś niewidoczna, chodzisz na palcach obok jej emocji. Ale, kiedy tego potrzebuje, dyskretnie obejmujesz ją całą swoją miłością i mądrością. Nie widać cię, ale cię czuć. Ona to wie, choć nie zawsze powie: dziękuję.

Jesteś niewidoczna, bo odsuwasz na bok wszystkie swoje problemy, lęki i złe nastroje. Cała twoja uwaga jest skoncentrowana na niej. Boisz się o nią, martwisz się, jak sobie poradzi, jak się czujesz. Ta presja w szkole jest ogromna. I presja w jej otoczeniu, wśród koleżanek. A ona jest przecież taka wrażliwa…

Ale, wiesz co? Zapominasz o jednej, istotnej rzeczy. Ty też jesteś ważna. Ty też potrzebujesz uwagi, wsparcia i miłości. Jesteś mamą dorastającej córki, bywa, że codziennie doświadczasz kryzysów i momentów zwątpienia. Skąd czerpiesz na to siłę i odwagę? Nie mów, że macierzyństwo samo w sobie jest tą siłą. To wiele, lecz nie wszystko. Nie możesz być dłużej niewidzialna w tej relacji. Twoja córka musi cię zauważyć. Bo sama wkrótce stanie się kobietą.

Jak stać się widzialną w relacji z dorastającą córką

1. Wyznacz granice

Nastolatka wie i rozumie, że pewnych rzeczy nie powinna powiedzieć, czy zrobić. Czuje, kiedy rani, ale czasem naprawdę nie potrafi zapanować nad swoimi działaniami. Ważne jest jednak to, by wiedziała, że pewnych granic przekraczać jej po prostu nie wolno. To ty decydujesz o tym, gdzie je postawić.

2. Rozmawiaj o swoich emocjach

Masz prawo być smutna, zła, zdenerwowana, zniechęcona, zmęczona. To są naturalne emocje. Twoja córka musi się tego właśnie nauczyć: twoje emocje też są ważne. O ciebie też trzeba zadbać. Twoje potrzeby są tak samo ważne jak jej potrzeby.

3. Jeśli potrzebujesz się wyciszyć – zrób to

Każdy z nas potrzebuje momentu wyciszenia, skupienia jedynie na sobie. To te chwile pozwalają nam lepiej zrozumieć własne uczucia i potrzeby. To dzięki nim wiemy, w którym kierunku iść dalej. To dzięki nim jesteśmy w stanie odpocząć psychicznie.

4. Pokaż córce, jak ważna jest wasza kobieca więz

Kobiety mogą być dla siebie wzajemnie niesamowitym wsparciem. To one wiedzą najlepiej, czego im potrzeba i jak wyjść z kryzysu. Powiedz o tym swojej córce, pokaż jej, że ona również może pomóc tobie. Powiedz jej, że jej potrzebujesz. Skorzystaj z jej pomocy.

5. Mów o swoich doświadczeniach

Mimo, że jest bardzo skupiona na sobie, z pewnością posłucha o tym, jak ty radziłaś sobie z problemami z przyjaciółkami, z pierwszą miłością i nielubianymi nauczycielami. Twoje doświadczenia są ważne i stanowią świetny punkt wyjścia do rozmowy o waszej relacji.

Zmiany nie przyjdą od razu, one wymagają czasu. Ale kiedy już ich doświadczysz, zrozumiesz, dlaczego żadna z was nie powinna być niewidzialna…

#Niewidzialne to akcja, którą zaczynamy rok wsparcia kobiet. W marcu będziemy mówić o tym, jak stać się widzialną dla siebie, dla bliskich, dla otoczenia. Zapraszamy Was do tej akcji, piszcie do nas na [email protected] dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, historiami i problemami. Wierzymy, że nauczymy się stawać widzialne! Partnerem akcji jest marka Avon – inicjator kampanii „Niech Cię usłyszą!”, której celem jest zwrócenie uwagi na głos kobiet i ich wsparcie w walce o lepsze życie.


Psychologia

Życzenia na Wielkanoc – tradycyjne, śmieszne, religijne, do pracy, oraz krótkie. Życzenia świąteczne dla każdego

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 marca 2021
Życzenia na Wielkanoc - tradycyjne, śmieszne, religijne, do pracy, oraz krótkie
Fot. iStock

Życzenia na Wielkanoc, składane osobiście lub przekazywane w inny sposób, to miły akcent, na stałe wpisany w świąteczną tradycję. Składamy bliskim, i nie tylko, życzenia, wierząc, że zawarta w nich dobra energia sprawi tej drugiej osobie przyjemność. Życzenia na Wielkanoc, czy z okazji innego święta, mogą być swobodne, a nawet śmieszne. Sami najlepiej wiemy, co sprawi komuś przyjemność.

Czasem jednak bywa tak, że chcąc powiedzieć, lub wypisać na kartce coś więcej, niż tylko Wesołych Świąt, nie przychodzi nic konkretnego do głowy. Szczęśliwie w internecie można znaleźć niezliczoną ilość życzeń, które wybawią z opresji. Znajdziecie również Życzenia na Wielkanoc, które ułatwią dobór życzeń na zbliżające się święto.

Życzenia na Wielkanoc — tradycyjne

Tradycyjne życzenia na Wielkanoc ucieszą członków rodziny w każdym wieku, ponieważ zawsze prezentują się elegancko, idealnie do okazji. Można je z powodzeniem wykorzystać do stworzenia świątecznej kartki, lub zwieńczenia listu.

Życzenia na Wielkanoc - tradycyjne, śmieszne, religijne, do pracy, oraz krótkie

Fot. iStock/Życzenia na Wielkanoc

Wielkiej, świątecznej radości,
na stole dóbr obfitości,
jajeczka święconego,
mocno zakrapianego!
Najlepsze życzenia wielkanocne!

Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia
wiosny i wiarą w sens życia.
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego Święconego w gronie
najbliższych osób
szczerze życzy ………

Niech te święta Wielkiej Nocy spłyną rzeką Boskiej mocy, otuliwszy serce Wasze spokojem i radością. Życzymy Wam chwili refleksji i chwil radości spędzonych wspólnie przy rodzinnym stole. Niech Chrystus zmartwychwstały przyniesie dla Was wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia.

Kiedy Wielka Noc nastanie życzę Wam na Zmartwychwstanie dużo szczęścia i radości, które niechaj zawsze gości w dobrym sercu, w jasnej duszy i niechaj wszystkie żale zagłuszy.

Życzenia na Wielkanoc — śmieszne

Życzenia na Wielkanoc w formie radosnego wierszyka kochają i starsi i młodsi. Kolejny powód do uśmiechu w te radosne święta jest jak najbardziej na miejscu, więc jeśli tylko stopień zażyłości na to pozwala, warto składać sobie życzenia śmieszne, z humorem.

Życzenia na Wielkanoc - tradycyjne, śmieszne, religijne, do pracy, oraz krótkie

Fot. iStock/Życzenia na Wielkanoc

Moc prezentów od zajączka
co koszyczek trzyma w rączkach
Wielu wrażeń, mokrej głowy
w poniedziałek dyngusowy.
Życzę jaja święconego
i wszystkiego najlepszego

Skacze zajączek po lesie,
I życzenia Tobie niesie.
Przez pisanki przeskakuje,
Alleluja wykrzykuje,
Na koniec znika w długich susach,
Cały mokry od dyngusa!

Beczy w trawie baraneczek
nawołując wniebogłosy
Życzę zdrowia i radości
Wam z okazji Wielkiej Nocy
I dyngusa mokrutkiego
By Wam szczęście dopisało
By rodzinne były święta
I by niczego wam nie brakowało

Rozkicanego zająca, uśmiechów bez końca.
Wody w butach i w koszyku – jajek smacznych i bez liku.
Babki dorodnej i smakowitej i niech te święta będą nadzwyczaj obfite!
Najserdeczniejsze życzenia na Wielkanoc dla całej Rodzinki!

Życzenia na Wielkanoc — religijne, dla księdza

Religijne życzenia na Wielkanoc są odpowiednie nie tylko dla księdza. Można je złożyć każdemu, ponieważ są eleganckie i skupiają się na najbardziej istotnym aspekcie Świąt Wielkanocnych. Szczególnie przypadną do gustu osobom, dla których religijny wymiar świąt jest najważniejszy.

Życzenia na Wielkanoc - tradycyjne, śmieszne, religijne, do pracy, oraz krótkie

Fot. iStock/Życzenia na Wielkanoc

Wielkanoc przypomina nam, że nigdy nie należy tracić nadziei, ponieważ bez względu na to, jak ciemna jest droga, którą się poruszamy, na jej końcu zawsze znajduje się światło. Niech wszystkie modlitwy się spełnią. Wesołych świąt wielkanocnych!

Niech Zmartwychwstały Jezus umocni nas w świętości.
Miłością i nadzieją napełni nasze serca.
Niech utwierdza naszą wiarę w zwycięstwo dobra nad złem,
życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią.
Oby w naszych sercach zawsze był widoczny
blask nadziei Zmartwychwstania.

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa
i drugiego człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne
przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.
Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie,
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość…

Alleluja dziś śpiewamy,
Bogu cześć i chwałę dajmy,
Bo zmartwychwstał nasz Zbawiciel,
Tego świata Odkupiciel.
Zdrowia, radości i powodzenia
To są najszczersze życzenia wielkanocne
dla całej Twojej Rodziny

Życzenia na Wielkanoc — krótkie, idealne na SMS

Nie każdy ma możliwość złożenia życzeń osobiście, warto więc w takiej sytuacji skorzystać z telefonu. Każdy przejaw pamięci się liczy, więc życzenia na Wielkanoc krótkie, przesłane jako SMS, także sprawią przyjemność. Ponieważ wpisywanie długich treści w SMS bywa dość uciążliwe, najbardziej sprawdzą się w tej roli życzenia krótkie, idealne do zamieszczenia w wiadomości tekstowej.

Fot. iStock/Życzenia na Wielkanoc

Wszystkiego dobrego, jajka wielkiego, malowanego, zielonej łączki, na której zajączki jedzą makowce i pasą owce.

Zdrowia, szczęścia, humoru dobrego, a przy tym wszystkim stołu bogatego, mokrego dyngusa, smacznego jajka i niech te święta będą jak bajka.

Smacznej szynki i jajeczka w ten świąteczny ranek,
a w koszyczku wielkanocnym samych niespodzianek!

W dzień Święta Wielkanocnego życzymy jaja smacznego Świąt pogodnych i radosnych oraz tchnienia wiosny!

Pełnych miłości, radości i zdrowia Świąt Wielkiej Nocy oraz bogatego zajączka życzy…

Oficjalne życzenia wielkanocne do pracy

W pracy zazwyczaj obowiązują różne formuły dotyczące relacji pracodawca pracownik lub partner, a więc swobodne życzenia nie zawsze się tu sprawdzą. Najlepiej postawić na klasykę, by życzenia na Wielkanoc do pracy były odebrane jako miły wyraz pamięci.

Fot. iStock/Życzenia na Wielkanoc

W imieniu własnym oraz firmy życzę Państwu, aby nadchodzące Święta Wielkanocne napełniły Wasze serca radością i nadzieją, a chwile spędzone w gronie najbliższych dodawały otuchy i pozwalały przezwyciężyć wszystkie trudności.

W imieniu firmy oraz własnym chciałbym złożyć Państwu najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Niech ten wyjątkowy czas napełni wszystkie serca zrozumieniem i miłością do drugiego człowieka. 

Ciepłych i udanych Świąt Wielkanocnych oraz wszelkiej pomyślności i radości w życiu zawodowym i prywatnym życzy…


źródło: prezentmarzen.com,życzenia.org

 

 

 

 

 


Zobacz także

Wszystko musi mieć swój czas i swoją emocję, ale życie do przeżycia jest jedno. O tym jak nie stracić gruntu pod nogami

10 sposobów, by wychować szczęśliwe dziecko. Przede wszystkim mów, że kochasz

Zrób sobie test Kocha i narysuj drzewo