Lifestyle

Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej – jakie zabiegi wybrać?

Redakcja
Redakcja
28 października 2021
 

Mężczyźni są coraz częstszymi bywalcami gabinetów medycyny estetycznej i kosmetologii. Panowie decydują się na profesjonalne metody walki ze zmarszczkami, takie jak laser czy botoks, usuwają nieestetycznej przebarwienia, pozbywają się nadmiaru tkanki tłuszczowej, usuwają niechciane owłosienie na ciele lub poddają się zabiegom wspomagającym leczenie łysienia. Medycyna estetyczna ma mężczyznom wiele do zaoferowania, a zdecydowana większość zabiegów ma mało inwazyjny charakter.


Zabiegi odmładzające dla mężczyzn

Obecnie nie tylko kobiety chcą wyglądać nienagannie i na jak najdłużej zachować młodość – także panowie przykładają coraz większą wagę do swojego wyglądu. Dlatego decydują się na najbardziej zaawansowaną, niezwykle skuteczna pielęgnację w gabinecie medycyny estetycznej. Zmarszczki – które powstają także u mężczyzn, ale mogą pojawić się w nieco późniejszym wieku niż u kobiet – można wygładzić już podczas jednej wizyty. Mowa o zabiegu z toksyna botulinową. Ostrzykując zmarszczki mimiczne botoksem można zmniejszyć widoczność kurzych łapek, zmarszczek palacza czy zmarszczek na czole.

Kolejnym zabiegiem, który może skutecznie wygładzać zmarszczki i odmładzać skórę to laser frakcyjny. Najskuteczniejszy jest laser iPixel, który działa na zasadzie generowania siateczki mikrouszkodzeń w skórze. Uszkodzenia te otoczone są nienaruszoną tkanką, co pozwala na aktywowanie procesów regeneracji skóry. Ostatecznie wykonanie serii kilku zabiegów pozwala na kompleksowy resurfacing skóry. Zmarszczki są wygładzone, skóra odzyskuje jędrność, jest wygładzona i rozjaśniona.

Mężczyźni chętnie wykonują także peelingi medyczne, które wygładzają i oczyszczają skórę, pozwalają pozbyć się zmian trądzikowych, poszerzonych porów oraz zaskórników. Ponadto u każdego pana doskonale sprawdzają się zabiegi nawilżające na twarz z wykorzystaniem nieusieciowanego kwasu hialuronowego.

Kompleksowe modelowanie sylwetki

Zabiegi wyszczuplające oraz modelujące sylwetkę nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na zabiegi redukujące tkankę tłuszczową. Może to dotyczyć osób, które borykają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach czy pośladkach.. Mężczyźni, którzy intensywnie ćwiczą siłowo lub gwałtownie przybrali na wadze, mogą zauważyć na swojej skórze rozstępy. Na to także jest rozwiązanie – można zastosować laser, Dermapen czy peelingi chemiczne. Bardzo skuteczne i cenione przez klientów są także zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej, które stymulują regenerację i produkcję włókien kolagenowych. Ten efekt wykorzystywany jest właśnie między innymi do niwelowania rozstępów, ale także odmłodzenia i poprawy napięcia skóry.

Co jeszcze oferują zabiegi medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna dla mężczyzn to nie tylko zabiegi na zmarszczki. Wielu panów chętnie korzysta z zabiegów depilacji laserowej. Jest to najskuteczniejsza metoda na pozbycie się niechcianego owłosienia. Na tego typu zabieg decydują się przede wszystkim mężczyźni borykający się z nadmiernym owłosieniem na plecach czy klatce piersiowej. Takie zabiegi podyktowane są nie tylko względami estetycznymi, ale także higienicznymi i stanowią doskonałą alternatywę dla częstego golenia ciała. Wystarczy wykonać serię kilku zabiegów depilacji laserowej, a potem wykonywać raz na rok zabieg przypominający, aby móc cieszyć się idealnie gładką skórą.

Wielu mężczyzn boryka się z problemem nasilonej utraty włosów, zwłaszcza na podłożu łysienia androgenowego. Wówczas już w młodym wieku może pojawić się postępujące przerzedzenie włosów, prowadzące ostatecznie do ich całkowitej utraty. Aby powstrzymać wypadanie włosów można wykonać zabiegi nakłuwania skóry głowy, takie jak osocze bogatopłytkowe, mezoterapia igłowa czy Dermapen 4. Seria kilku zabiegów wykonanych na skórze głowy doskonale uzupełnia farmakoterapię łysienia androgenowego. Oczywiście – zabiegi wzmacniające włosy znajdują zastosowanie także w przebiegu innych typów utraty włosów, w tym łysienia polekowego czy spowodowanego stresem.

 


Lifestyle

Brak orgazmu – co może kryć się za problemami z osiągnięciem satysfakcji w łóżku?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 października 2021
Brak orgazmu
Fot. iStock
 

Brak orgazmu (anorgazmia) u kobiet to problem, o którym nie mówi się zbyt często. Sytuacja, w której nie dochodzi do osiągnięcia sytuacji seksualnej przez kobietę, nadal traktowana jest jak temat tabu, zazwyczaj pomijana milczeniem. A problem istnieje i warto wiedzieć, jakie może mieć przyczyny, i co można zrobić, by czerpać jak największą przyjemność z seksu?

Orgazm u kobiet  

Orgazm jest stanem szczytowej przyjemności, powiązanym najczęściej z maksymalnym pobudzeniem seksualnym. Przeżywanie orgazmu prowadzi do rozładowania napięcia seksualnego i poczucia satysfakcji, zaspokojenia pożądania. Orgazm u kobiet jest zjawiskiem złożonym, zależnym od wielu czynników:

 • biologicznych, zależnych od organizmu;
 • czynników społecznych, wynikających np. z wychowania, norm religijnych;
 • psychicznych, takich jak relacje z partnerami czy postrzeganie własnego ciała.
Brak orgazmu

Fot. iStock/Brak orgazmu

O wiele łatwiej jest osiągnąć orgazm kobietom, które m.in.: są zdrowe, bardziej wykształcone, akceptują siebie, mają udane związki i właściwe pobudzanie seksualne. A i to nie są wszystkie zależności. Statystyki mówią, że orgazm przeżywa 92% Polek. Trzeba przy tym wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów orgazmu, a ich odczuwanie jest sprawą indywidualną. Nie ma jednej miary, wobec której kobiety musiałyby przeżywać dany orgazm. Poza tym dla wielu kobiet znacznie ważniejsze od ilości osiągniętych orgazmów jest poczucie bliskości z partnerem. Mimo tej różnorodności jest nadal wiele kobiet, które nie doświadczają orgazmu i stanowi to dla nich ogromny problem.

Brak orgazmu kobiecego 

U wielu kobiet występują zaburzeniu orgazmu, np. jego znaczne opóźnienie, odczuwanie jedynie minimalnej przyjemności z wysokiego pobudzenia seksualnego, odczuwanie dyskomfortu podczas jego trwania, a także jego brak. I to właśnie na brak orgazmu nadal bywa powodem do wstydu i milczenia.

Statystyki mówią, że około 10-15% kobiet nigdy nie miało orgazmu. Panie przyznają także, że najczęściej doświadczają orgazmu łechtaczkowego, natomiast o wiele rzadziej pojawia się pochwowy.

Brak orgazmu, czyli anorgazmia, może mieć charakter:

 • pierwotny, czyli kobieta nigdy nie osiągnęła orgazmu;
 • wtórny, czyli kobieta przeżywała już orgazm w przeszłości.
Brak orgazmu

Fot. iStock 

Przyczyny braku orgazmu u kobiet 

Przyczyn braku orgazmu jest wiele, w zależności od podłoża, dzielimy je na:

Biologiczne przyczyny braku orgazmu:

 • wady wrodzone, bądź nabyte narządu rodnego;
 • zaburzenia hormonalne, które negatywnie wpływają na poziom libido. Zaliczamy do nich m.in.: dysfunkcje tarczycy, hiperprolaktynemię, hipoestrogenizm;
 • zaburzenia neurologiczne — np. uszkodzenie nerwu sromowego, urazy rdzenia kręgowego;
 • następstwa zabiegów operacyjnych,
 • brak kurczliwości mięśnia Kegla;
 • zmiany poporodowe;
 • stany zapalne w obrębie narządu moczowo-płciowego;
 • hipotonia (niedociśnienie tętnicze);
 • zmiany związane z menopauzą;
 • choroby przewlekłe, takie jak: nowotwory, cukrzyca, zapalenie stawów, miażdżyca.

Psychogenne przyczyny braku orgazmu:

 • traumatyczne przeżycia seksualne w dzieciństwie, doświadczenie przemocy seksualnej;
 • stany lękowe towarzyszące współżyciu: lęk przed ciążą, brak intymności w realizacji zbliżenia,
 • zły nastrój, przemęczenie fizyczne i psychiczne;
 • brak miłości w stosunku do partnera, miłość konfliktowa, niedopasowanie czy niechęć do partnera;
 • brak poczucia bezpieczeństwa w związku — niska kultura erotyczna, chęć dominacji mężczyzny, lęk przed uzależnieniem się od partnera, lęk przed utratą samokontroli.
Brak orgazmu

Fot. iStock /Brak orgazmu 

Społeczno-kulturowe przyczyny braku orgazmu:

 • represyjna obyczajowość erotyczna;
 • brak lub niewłaściwa edukacja seksualna.

Brak orgazmu — leczenie

Zaburzenie, jakim jest brak orgazmu, w zależności od przyczyn można leczyć u różnych specjalistów: ginekologa, seksuologa, psychologa, psychiatry. Świadomość istnienia problemu i chęć zmiany jest najważniejsza, by podjąć odpowiednie kroki.

W leczeniu zaburzeń orgazmu  stosuje się metody:

Psychoterapeutyczne:

 • psychoedukację;
 • techniki treningowe (trening partnerski lub indywidualny);
 • terapię poznawczo-behawioralną — ukierunkowaną na zmianę postaw, redukcję lęku, uczenie się nowych zachowań;
 • psychodynamiczną, czyli analizę emocjonalnych przyczyn zahamowań, trudności interpersonalnych itp.;
 • terapię par.

Farmakologiczne:

Przyczyny braku orgazmu wynikające z zaburzeń funkcjonowania organizmu, leczy się według zasad znanych z ginekologicznie lub endokrynologicznie.  Np. osłabienie mięśnia Kegla można leczyć poprzez regularne ćwiczenia (rytmiczne napinanie i rozluźnianie grupy mięśni krocza).

Leczenie farmakologiczne nie jest leceniem pierwszego wyboru, ze względu na brak przekonujących danych dotyczących ich efektywności w leczeniu zaburzeń orgazmu u kobiet, szczególnie wynikających z czynników psychospołecznych. Do najczęściej stosowanych leków zalecanych na brak orgazmu, zaliczamy między innymi: sildenafil, bupropion, buspiron i efedrynę.


źródło:  www.mp.pl, www.poradnikzdrowie.pl 

Lifestyle

Dlaczego warto ćwiczyć z piłką gimnastyczną?

Redakcja
Redakcja
27 października 2021

Piłki gimnastyczne to łatwo dostępne i niedrogie akcesoria, które pozwalają na przeprowadzenie skutecznych ćwiczeń wzmacniających głównie górne partie mięśni. Dzięki nim wykonasz trening w domu, choć gadżety te wykorzystywane są również w profesjonalnych siłowniach i klubach fitness, a nawet gabinetach rehabilitantów. Dlaczego zatem warto ćwiczyć z piłkami gimnastycznymi?

Sportowe akcesoria dla każdego

Prawidłowo wykorzystywane piłki gimnastyczne, takie jak np. https://be-active.pl/pol_m_fitness_Akcesoria-treningowe_pilki_gimnastyczne-169.html umożliwiają skuteczne i wydajne treningi. Te niedrogie akcesoria pozwalają na wszechstronne zastosowanie. Dzięki nim możesz pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, zgubić zbędne kilogramy, a także powrócić do sprawności po chorobach, wypadkach i urazach. Warto podkreślić, że gadżety te nie obciążają stawów, co sprawia, że mogą z nich bez obaw korzystać osoby nawet z dużą nadwagą, a także te, które z powodu bólu stawów do tej pory rezygnowały z regularnych ćwiczeń.

Treningi w każdych warunkach

Zaletą piłek gimnastycznych jest też łatwa dostępność oraz możliwość wykorzystywania w każdych warunkach. W przeciwieństwie do zaawansowanego, zazwyczaj drogiego sprzętu sportowego wymagającego często odpowiedniej ilości miejsca i warunków, piłki gimnastyczne można stosować wszędzie. Treningi z tymi akcesoriami z łatwością można przeprowadzić w domu. Co istotne, pozwalają one na zróżnicowane treningi. Dostępnych jest bowiem wiele ćwiczeń z tymi właśnie akcesoriami.

Liczne zalety treningowe

Prawidłowo prowadzone i dobrane do indywidualnych potrzeb ćwiczenia z piłkami pozwalają wysmuklić ciało i poprawić kondycję. Systematyczne treningi służą rozwinięciu umiejętności motorycznych, wzmocnieniu mięśni odpowiadających za właściwą stabilizację ciała, a także wyćwiczeniu równowagi. Ponadto piłki pomagają pozbyć się stresu, poprawić funkcjonowanie i mobilność stawów, a także urozmaicić treningi.

Jak ćwiczyć z piłką gimnastyczną?

Istnieje wiele ćwiczeń z piłką gimnastyczną. Które z nich są szczególnie polecane? Jeśli chcesz, aby twój brzuch stał się płaski i wyrzeźbiony, wykonuj tzw. nożyce z piłką gimnastyczną między nogami. Osobom chcącym wysmuklić uda poleca się natomiast następujące ćwiczenie: usiądź na piłce, oprzyj na niej ręce, a następnie ugnij w kolanie nogę i unieś ją do góry, a ciężar ciała przenieś na drugą nogę. Wytrzymaj kilka chwil w tej pozycji, a później zmień nogi.

Pamiętaj, że poza regularną aktywnością fizyczną z piłkami gimnastycznymi, ważna jest też zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, która pozwoli Ci utrzymać rezultaty systematycznych ćwiczeń.


Zobacz także

Jeszcze jeden dzień w domu i oszalejesz? Odstresuj się! Razem damy radę 💚

12 rzeczy, z których zdasz sobie sprawę dopiero, gdy całkowicie zrezygnujesz z alkoholu

Kobieto, działaj! Krótki poradnik pomocy prawnej dla ofiar przemocy domowej