Go to content

Twój mężczyzna ma problem z wypadającymi? Sprawdź, jak temu zaradzić!

Fot. Materiały prasowe

Wypadanie włosów jest bardzo częstym problemem u mężczyzn. Panom bardzo trudno jest pogodzić się z tą sytuacją i zamiast podjąć odpowiednie kroki, lekceważą problem. Tymczasem powodów łysienia może być wiele i w zależności od przyczyny, należy podjąć odpowiednie leczenie.

Dlaczego mężczyznom wypadają włosy?

Chociaż wraz z wiekiem zauważalna jest coraz większa utrata włosów, to jednak jednym z głównych powodów wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe. To choroba o podłożu genetycznym, która statystycznie dotyka aż czterech na pięciu panów! Przyczyną tego stanu jest zwiększony poziom hormonu będącego pochodną testosteronu o nazwie dihydrotestosteronem (w skrócie DHT). Sprawia on, że włosy zaczynają być coraz bardziej krótkie i cienkie, z czasem tworząc jedynie delikatny meszek porastający skronie i czoło.

Niestety, androgenowe łysienie u mężczyzn jest dziedziczne – przyjmuje się, że dwóch na trzech panów będzie miało problem z utratą włosów, jeśli zaburzenie to występowało w bliskiej rodzinie linii męskiej. I chociaż nie można zatrzymać w pełni tego procesu, to można go zminimalizować i znacząco złagodzić. Tak zwane wysokie czoło jest już oznaką tradycyjnego łysienia u mężczyzn, które z czasem zaczyna być dostrzegalne także na środkowej części głowy oraz jej koronie. W ostatnim stadium choroby na głowie nie ma już niemal żadnych włosów – ostatnie pozostałości są na potylicy i skroniach.

Ponadto za przyczynę wypadania włosów uznaje się także niewłaściwą dietę oraz negatywne skutki przyjmowania innych leków, o czym czytamy w artykule Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy jest sposób, aby je zatrzymać?:

Do leków, które mają niekorzystny wpływ na włosy zalicza się m.in. leki hormonalne, leki przeciwmiażdżycowe (np. fibraty), leki nasercowe (np. beta-blokery), leki przeciwgrzybicze (np. flukonazol), leki przeciwwirusowe (np. interferon alfa), leki przeciwnowotworowe (np. cytostatyki), leki przeciwkrzepliwe (np. heparyna, wafaryna) oraz leki przeciwdepresyjne (np. escitalopram).

Współistnienie innych chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca czy choroby tarczycy, również negatywnie wpływają na stan skóry głowy oraz strukturę włosów, zaburzając ich fazy rozwoju. Niestety, w przypadku przewlekłych chorób, przyjmowania leków oraz zdiagnozowania przez trychologa łysienia o podłożu hormonalnym można jedynie mówić o łagodzeniu stanu chorobowego, jakim jest wypadanie włosów.

Leczenie wypadających włosów

Wypadanie włosów spowodowane łysieniem androgenowym polega na stosowaniu leków jak również na wspomaganiu się poprzez stosowanie szamponów dla mężczyzn przeciw wypadaniu włosów, zmianę diety oraz redukcję stresu, który negatywnie wpływa na kondycję włosa.

Szampon na wypadające włosy

Szampon do włosów wypadających to produkt, który powinien wykazywać silne działanie lecznicze. Niestety, tradycyjne szampony i odżywki nie przyniosą ulgi, bowiem ich środki opierają się jedynie na powierzchownym czyszczeniu skóry włosy oraz wzmocnieniu istniejących już włosów. Nie działają od środka, przez co nie są w ogóle skuteczne w leczeniu choroby, jaką jest androgenowe wypadanie włosów. Na wypadanie włosów nie pomogą również domowe sposoby, jakimi są różnego rodzaju maseczki, wcierki oraz płukanki, ponieważ nie działają one fizjologicznie od środka. Jak czytamy na stronie http://stopwypadaniuwlosow.pl/szampon-wzmacniajacy.html:

Wyłącznym lub głównym celem kosmetyku jest utrzymywanie włosów w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji? Kosmetyki tylko pielęgnują – nie mogą wpływać na funkcje fizjologiczne. Dlatego łysienia androgenowego nie zwalczysz szamponami ani odżywkami.

Lecznicze działanie produktów opiera się na wydłużaniu fazy wzrostu i spoczynku włosów oraz skróceniu fazy ich wypadania. Loxon to szampon przeciw wypadaniu włosów, który w swoim składzie zawiera trzy innowacyjne składniki aktywne: baicapil 3% działający bezpośrednio na mieszki włosowe, wzmacnia je, zakotwicza w skórze głowy i stymuluje ich wzrost; zincidone zmniejszający poziom wydzielanego sebum oraz reguluje aktywność gruczołów łojowych, zaś kerestore 2.0 podtwarza sekwencję peptydów występujących w rdzeniu włosa i jego warstwie korowej.

Innym, wysoce skutecznym środkiem leczniczym na wypadanie włosów jest minoksydyl, który hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, intensywnie namnaża komórki włosowe w fazie wzrostu oraz pobudza porost włosów. Lek na bazie minoksydylu można być stosowany na każdym etapie łysienia u mężczyzn – miejscowo na skórę głowy rozprowadza się płyn lecznicy i wmasowuje w skórę głowy dwa razy dziennie.

Bardzo ważne jest, aby szampon do wypadających włosów był stosowany systematycznie przez długi czas – pierwsze efekty zauważalne są po 3-6 miesiącach regularnego mycia głowy dwa razy dziennie. Należy mieć na uwadze, że stosowanie szamponów przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn musi być poprzedzone konsultacjami z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza w przypadku stosowania innych leków oraz współistnienia chorób przewlekłych.

Zmiana diety

Nie ulega wątpliwości, iż niewłaściwa dieta przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia istniejących już włosów. Z codziennego jadłospisu należy wykluczyć wysoko przetworzone produkty oraz używki, które z biologicznego punktu nie mają żadnych wartości odżywczych. Warto wzbogacić codzienne menu w następujące składniki:

  • białko – produkty takie jak ryby, nabiał, mięso drobiowe, a także rośliny strączkowe, komosa ryżowa czy jajka zawierają cenne aminokwasy wpływające na budowę skóry włosów;
  • antyoksydanty – znajdziemy je głównie w warzywach (papryka, pomidory, bób, szpinak, jarmuż, dynia, brokuły) i owocach (czereśnie, wiśnie, śliwki, morele, jabłka, maliny, jagody) – wzmacniają układ odpornościowy;
  • witaminę A – wpływającą na wzrost mieszków włosowych, która jest obecna w marchewce, pomarańczach, wątróbce, pomidorach, papryce i natce pietruszki);
  • witaminę C – odpowiadającą na wzmocnienie struktury włosa, jaką znajdziemy w owocach cytrusowych, czarnych i czerwonych porzeczkach, papryce, szpinaku, pietruszce, jarmuży i jagodach;
  • witaminę E – przyśpieszającą wzrost mieszków włosowych i poprawiających poziom ogólnego nawilżenia skóry, która znajduje się w pieczywie pełnoziarnistym, roślinnych olejach oraz różnego rodzaju orzechach i rybach;
  • makroelementy: cynk, żelazo i miedź, które znajdziemy w pestkach dyni, orzeszkach ziemnych, w ziarnie sezamu, w kaszach, w kakao, rybach oraz roślinach strączkowych.

Należy mieć na względzie, że również nagła utrata wagi, jak i zbyt gwałtowne przybieranie na wadze bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Redukcja stresu

Jedną z przyczyn wypadania włosów u mężczyzn może być nadmierny stres. Nadmiernie stresujące sytuacje sprawiają, że w organizmie wydziela się nadmiar kortyzolu, który odpowiedzialny jest za podwyższenie poziomu glukozy we krwi oraz wpływa na funkcjonowanie gospodarki białkowej, węglowodanowej, tłuszczowej oraz wodno-elektrolitowej organizmu. Podwyższony poziom kortyzolu wpływa na nadmierne wypadanie i osłabianie włosów, dlatego wskazane jest, aby zredukować poziom stresu, co pozwoli na wyrównanie poziomu kortyzolu we krwi. Nadmierny stres może się objawiać niekontrolowanym, nerwowym drapaniem się po skórze głowy, co prowadzi dodatkowo do jej podrażnień i nieestetycznie wyglądających zadrapań.

Reasumując, wypadanie włosów o podłożu chorobowym należy leczyć odpowiednimi lekami, które przepisze lekarz. Warto jednak wspomagać się stosując lecznicze szampony na wypadające włosy przy jednoczesnej zmianie diety oraz, w miarę możliwości redukcji, stresu.

Przed użyciem szamponów leczniczych koniecznie zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Źródła:

  • https://piotrturkowski.pl/wplyw-hormonow-na-wypadanie-wlosow/
  • https://nto.pl/lysienie-androgenowe-u-mezczyzn-czy-jest-sposob-aby-je-zatrzymac/ar/c14-14542791
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysienie
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Minoksydyl

Artykuł sponsorowany