Lifestyle

Kalendarzyk małżeński – skuteczność, wady i zalety

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
24 czerwca 2022
fot. SACheckley/iStock
 

Kalendarzyk małżeński to jeden z naturalnych sposobów antykoncepcji. Opiera się głównie na dokładnym analizowaniu poprzednich cykli miesiączkowych kobiety. Kluczową rolę odgrywa skrupulatność i umiejętność obserwowania swojego ciała. Jak rozpoznać dni płodne? Jakie są wady, a jakie zalety prowadzenia kalendarzyka małżeńskiego?

Kalendarzyk małżeński – czym jest?

Kalendarzyk małżeński zwany również metodą Ogino-Knausa to naturalna metoda antykoncepcji lub metoda planowania poczęcia. By dokładnie obliczyć, kiedy wypadają dni płodne, należy odnotowywać pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Po kilku miesiącach regularnych zapisków wiadomo, kiedy jest czas największej płodności. Metodę Ogino-Knausa mogą stosować kobiety regularnie miesiączkujące, których cykle miesiączkowe trwają od 25 do 33 dni.

Czym są dni płodne?

Cykl menstruacyjny to szereg przemian zachodzących w organizmie kobiety. Dni płodne, czyli czas owulacji, występują zazwyczaj około 14 dni przed menstruacją. Przykładowo, jeśli kobieta miesiączkuje co 29 dni, około 14-15 dnia cyklu dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. By zwiększyć szansę na zapłodnienie, warto współżyć już 2-3 dni przed przybliżoną datą owulacji. Z kolei by uniknąć zajścia w ciążę, ze zbliżenia w tym czasie najlepiej zrezygnować. Komórka jajowa żyje maksymalnie 24 godzin, a męskie plemniki w organizmie kobiety są w stanie przeżyć nawet do 6 dni.

By móc samodzielnie określić dni płodne należy dokładnie poznać trzy fazy cyklu miesiączkowego:

  • Faza niepłodności względnej czyli czas przed owulacją. Rozpoczyna się pierwszego dnia cyklu (w pierwszy dzień miesiączki), kiedy komórka jajowa zaczyna dojrzewać. W pierwszej fazie, komórka jajowa znajduje się w pęcherzyku Graafa i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie.
  • Faza płodna to czas owulacji czyli uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graafa i przedostanie się jej do jajowodu. Druga faza rozpoczyna się już około 2-3 dni przed dniem owulacji i trwa jeszcze 2 dni po jej zakończeniu. Gdy komórka jajowa nie zostanie zapłodniona w przeciągu 24 godzin, obumiera. By dokładnie określić dzień owulacji warto obserwować śluz, który w dni płodne staje się przezroczysty i rozciągliwy. Przypomina surowe białko jaja kurzego. To właśnie wtedy szansa na zapłodnienie jest największa.
  • Faza niepłodności bezwzględnej to czas, w którym komórka jajowa obumarła i zapłodnienie jest niemalże niemożliwe.

Zobacz również: Jak powinno się stosować tabletki antykoncepcyjne?

Kalendarzyk małżeński – skuteczność

Skuteczność kalendarzyka małżeńskiego w zapobieganiu zajścia w ciążę nie jest wysoka. Wskaźnik Pearla wynosi od 15 do 35, co znaczy że na 100 kobiet stosujących metodę Ogino-Knausa, w ciążę zaszło 15 kobiet, a w niektórych badanych grupach nawet 35. Parom, które w najbliższym czasie nie planują powiększenia rodziny, nie poleca się stosowania kalendarzyka małżeńskiego jako jedynej metody antykoncepcji. Nawet kobiety regularnie miesiączkujące i od kilku miesięcy obserwujące swój cykl miesiączkowy, nie mogą być pewne, że nie dojdzie do zapłodnienia. Nerwy, stres, czy pogorszone samopoczucie mogą spowodować przesunięcie owulacji.

Metoda Ogino-Knausa zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku par planujących powiększenie rodziny.

Zobacz również: Dni płodne – kiedy następują i jak je rozpoznać? To musi wiedzieć każda kobieta

Wady kalendarzyka małżeńskiego

  • Zdecydowanie największą wadą stosowania kalendarzyka małżeńskiego jest niska skuteczność.
  • Metoda Ogino-Knausa nie sprawdzi się u kobiet, które miesiączkują nieregularnie.
  • Stosując kalendarzyk małżeński należy prowadzić skrupulatne i dokładne zapiski.
  • Metoda nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową np. HIV.
  • Nie jest wskazana dla kobiet lubiących częsty, spontaniczny seks i tych, które nie mają stałego partnera.

źródło: Poradnik Zdrowie 

Lifestyle

Antykoncepcja dla mężczyzn – to nie tylko prezerwatywy!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
24 czerwca 2022
fot. Nopphon Pattanasri/iStock
 

Antykoncepcja to różnego rodzaju metody pozwalające kontrolować płodność. To sposoby, przeznaczone głównie dla kobiet, umożliwiające uniknięcie ciąży. Istnieją jednak metody mające na celu zapobiec zapłodnieniu, dedykowane wyłącznie  mężczyznom. Antykoncepcja dla mężczyzn – jakie są jej rodzaje?

Antykoncepcja dla mężczyzn

Prezerwatywy

Bez wątpienia najpopularniejszą metodą antykoncepcji stosowanej przez mężczyzn są prezerwatywy wykonane cienkiego lateksu, poliuretanu lub poliizoprenu. Są tanie, dostępne i łatwe w użyciu. Można je kupić w każdej aptece, drogerii i większości sklepów spożywczych. Ogromną zaletą prezerwatyw jest to, że zabezpieczają przed chorobami i wirusami przenoszonymi drogą płciową np. HIV, HPV, rzeżączką. Skuteczność prezerwatywy wynosi około 98 proc. By zminimalizować ryzyko zapłodnienia należy zakładać je dopiero na penisa w stanie wzwodu. Prezerwatywy łatwo uszkodzić, dlatego warto zastosować dodatkową ochronę np. żel zawierający środek plemnikobójczy. Te założone nieprawidłowo mogą pęknąć podczas stosunku. Kolejną wadą prezerwatyw jest fakt, że lateks może wywoływać reakcje alergiczne – zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Nieprzyjemne doznania obniżają satysfakcję seksualną.

Wazektomia

Uznawana za najskuteczniejszą metodę antykoncepcyjną dla mężczyzn – skuteczność wynosi około 99 proc. Mikrochirurgiczny zabieg prowadzi do okresowej niepłodności. Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów, dzięki czemu plemniki nie mają możliwości przedostania się z jąder do prącia. Zabieg trwa około 30 minut, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowych i nie jest uważany za mocno inwazyjny. Zdarza się, że po zabiegu występują komplikacje np. powstaje skrzep krwi w mosznie lub krwiak wymagający usunięcia chirurgicznego. Może pojawić się infekcja, tymczasowy ból jąder. W przypadku braku komplikacji już tydzień po zabiegu można rozpocząć współżycie seksualne. Po wazektomii mężczyzna może mieć wytrysk w trakcie stosunku, jednak w jego spermie nie będzie żadnych plemników. Zabieg nie ma wpływu na pogorszenie życia seksualnego i nie wpływa na gospodarkę hormonalną. Choć wazektomia jest zabiegiem odwracalnym to polecana jest głównie panom, którzy w przyszłości nie planują już posiadania potomstwa. W praktyce zabieg bywa trudny do odwrócenia.

Zobacz również: Wazektomia – bezpieczny, skuteczny i legalny sposób na męską antykoncepcję. Jakie ma zalety i wady?

Zastrzyk hormonalny

To nowoczesna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Zastrzyk hormonalny zawiera w składzie 200 mg testosteronu, który prowadzi do zaniku plemników w nasieniu. By zastrzyk był skuteczny, należy podawać go raz w miesiącu. Przeprowadzone badania dowodzą, że u większości mężczyzn dochodziło do zaniku plemników w ejakulacie, jednak nie ma ostatecznych informacji dotyczących skuteczności zastrzyków hormonalnych dla mężczyzn. Co ważne, w większości przypadków metoda ta nie ma wpływu na spadek libido czy pogorszenie sprawności seksualnej. Zdarza się jednak, że dostarczenie testosteronu wpływa na naturalną jego produkcję, co skutkuje spadkiem popędu seksualnego. Niestety przyjmowanie zastrzyków hormonalnych powoduje u mężczyzn rozrost gruczołu krokowego.

Tabletki hormonalne

Tabletki hormonalne to jedna z popularniejszych metod antykoncepcji stosowanych przez kobiety. Tabletki dla mężczyzn, nad którymi wciąż trwają prace, zawierają w składzie dwa hormony – progesteron i testosteron. Zastosowane w odpowiedniej dawce hamują produkcję plemników. Zahamowanie produkcji może być częściowe lub całkowite, jednak w każdym przypadku wystarczające dla zapewnienia antykoncepcji. Tabletki hormonalne powodują spadek plemników do mniej niż 3 milionów na mililitr. O płodności mówimy wówczas, gdy znajduje się ich 20 milionów. Przyjmowanie tabletek nie powoduje spadku libido, a powrót do płodności następuje po 4 miesiącach od zaprzestania ich przyjmowania.


źródło: Poradnik Zdrowie


Zobacz także

Dziś tęsknotę za starym życiem czuję jeszcze mocniej. O świątecznej samotności

„Proszę pani, co ja mam zrobić, żeby on był ze mną szczęśliwy?”. W związku zadbaj również o siebie

8 zaskakujących faktów o śnie

O czym śnisz najczęściej? Obrazy z marzeń sennych mają znaczenie