Go to content

Jak powinno się stosować tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to bez wątpienia najczęściej wybierana forma zapobiegania ciąży – zarówno u młodszych pań, jak i u tych, które wcześniej już zdążyły urodzić dziecko. Dlaczego sięgamy akurat po nie? Ponieważ – jeżeli zostały dobrze dobrane – są one naprawdę skuteczne i praktycznie nie czujemy, że w ogóle stosujemy jakiekolwiek dodatkowe hormony. Aby można było cieszyć się z takich efektów – musimy jednak poświęcić trochę czasu na to, aby faktycznie znaleźć idealne dla nas tabletki antykoncepcyjne.

A dlaczego nie można kupić sobie uniwersalnych tabletek, które działają u każdej kobiety tak samo? To zwyczajnie niemożliwe. Nawet ginekolog nie jest w stanie przewidzieć, jak nasz organizm zareaguje na dane tabletki antykoncepcyjne – dopiero po jakimś czasie ich przyjmowania jesteśmy w stanie powiedzieć, czy są one dobrze dobrane. Mimo to możemy na pewno zrobić kilka rzeczy, aby zwiększyć szansę na to, że cały ten proces przebiegnie sprawnie i bezpiecznie.

Szczerość u ginekologa

Pamiętaj, że wizyta u lekarza to nigdy nie jest miejsce na kłamstwa. Jeżeli masz problemy z tworzeniem się zakrzepów i ktoś w Twojej rodzinie tak właśnie chorował – Twój ginekolog musi się o tym dowiedzieć. Czy pojawia się wtedy ryzyko, iż tabletki antykoncepcyjne nie zostaną Ci zapisane? Tak, ale jednocześnie dbasz w ten sposób o swoje zdrowie i chronisz swoje życie – zakrzepica to choroba, która może zakończyć się tragicznie. Żadna antykoncepcja nie jest warta takiego ryzyka – a zawsze masz też do dyspozycji inne opcje i wcale nie oznacza to, że nie ma dla Ciebie żadnego sposobu na ochronę przed ciążą.

Tabletki antykoncepcyjne musisz stosować regularnie i zgodnie z ulotką – jeżeli więc wiesz, że masz z tym zwykle problem i najpewniej nie dasz rady stosować się do zaleceń to również powiedz o tym lekarzowi. Tutaj bardzo łatwo o błąd, a skutkiem tego może być ciąża – cały sens stosowania takiej formy antykoncepcji zostaje więc utracony. Nie obawiaj się, bo możesz wtedy po prostu wybrać implant lub krążek – a tutaj nie trzeba już tak naprawdę o niczym pamiętać.

Najważniejsze zasady

Tabletki antykoncepcyjne przyjmujemy codziennie i o tej samej porze – najczęściej tak postępujemy przez pełne trzy tygodnie, a potem następuje tydzień placebo. Tutaj zażywamy tabletki nie zawierające hormonów i następuje tzw. krwawienie z odstawienia. Objawy będą takie same, jak w przypadku naturalnej miesiączki.

Pamiętaj, że skuteczność tabletki spadnie, jeżeli zdarzy Ci się wymiotować lub zapomnieć o przyjęciu jednej z nich – w takiej sytuacji postępuj zgodnie z ulotką, bo tam umieszczone są wszelkie zasady.

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow