Go to content

Jesteś mamą przedszkolaka i przerażają cię wydatki na dziecko? Podpowiadamy, jak zaoszczędzić pieniądze

Fot. iStock/AleksandarNakic

Wszyscy wiemy, że utrzymanie dziecka kosztuje. Nic dziwnego, że większość z nas dokładnie analizuje wydatki, by móc zapanować nad domowym budżetem. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, by ograniczyć koszty związane z edukacją czy rozrywką. Podpowiadamy, co mogą zrobić rodzice przedszkolaków, by w skali roku zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Publiczne przedszkole

Wybierając placówkę, kieruj się nie tylko odległością od domu. Niektóre prywatne przedszkola korzystają z dofinansowania, co sprawia, że czesne jest niższe. Przede wszystkim rozważ jednak publiczną placówkę – pierwsze 5 godzin opieki nad dzieckiem jest bezpłatne, za kolejne rodzice płacą 1 zł/godzina. Do tego obowiązuje jeszcze opłata za wyżywienie. Jeżeli mieszkasz w Warszawie, masz nieco łatwiej. Pod koniec maja 2017 r. radni stolicy podjęli uchwałę o bezpłatnej opiece w miejskich przedszkolach. Od września w stolicy przedszkolaki korzystają z zajęć za darmo. Dzięki likwidacji opłat rodzice w domowym budżecie mogą zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Rodzice będą płacić jedynie za posiłki. Opłatę za wyżywienie ustala dyrekcja szkoły, jednak nie może ona być wyższa niż 14 zł/dzień. Warszawa jest pierwszym dużym miastem w Polsce, które całkowicie zlikwidowało opłaty za zajęcia przedszkolne.

Wsparcie innych rodziców

Poznaj rodziców przedszkolaków, z którymi lubi bawić się twoje dziecko. Znacznie łatwiej zorganizować wtedy czas wolny bez wydawania pieniędzy na różne atrakcje. Dzieci mogą spotykać się na zmianę w swoich domach lub na placu zabaw. Jeśli naprawdę się lubią, na pewno nie będą się nudzić. To też idealny sposób, by oszczędzić trochę czasu. Wspólnie z rodzicami drugiego dziecka możesz ustalić, że co jakiś czas (np. raz, dwa razy w tygodniu) ty lub oni odbieracie wasze pociechy z placówki – wolne popołudnie można wykorzystać na spokojne zakupy czy też załatwienie ważnych spraw.

Blogi parentingowe

Śledź wpisy blogerów parentingowych, by poznać opinie na temat parków rozrywki, sal zabaw, muzeów czy popularnych zabawek. Nie wszystkie wpisy są przecież sponsorowane (a jeśli tak – muszą zawierać stosowną informację). Czytając recenzje, możesz podjąć decyzję czy faktycznie opłaca się odwiedzić jakieś miejsce – czasem trzeba przecież jechać na drugi koniec Polski, odstać kilkadziesiąt minut w kolejne po bilety i wydać sporo gotówki. Blogerzy parentingowi często też piszą o zabawkach i akcesoriach dziecięcych, pokazują ich zdjęcia. Dzięki takim wpisom łatwiej będzie ci oceniać, czy dany przedmiot faktycznie wart jest swojej ceny.

Domowa kuchnia

Nie trzeba skończyć dietetyki czy technologii żywienia, by wiedzieć, że kupne słodycze i przekąski są nafaszerowane cukrem, konserwantami oraz ulepszaczami smaku i zapachu. Dieta twojego dziecka będzie dużo zdrowsza, kiedy zaczniesz samodzielnie piec ciasta i ciasteczka. Dzięki temu zaoszczędzisz również pieniądze. To samo dotyczy posiłków – przygotowanie domowych pierogów może i jest czasochłonne, ale pozwala zaoszczędzić parę groszy. Zrezygnuj również z jedzenia na mieście, a szczególnie z fast-foodów.

Rozsądne zakupy

Nie chodzi tylko o to, by do sklepu zawsze wybierać się z przygotowaną listą zakupów. Często, mimo jej sporządzenia, wydajemy pieniądze bez sensu – właśnie na dziecko. Plastry z bohaterem ulubionej bajki będą dużo droższe od tych normalnych. Jogurty, do których dołączona jest maskotka też kosztują więcej. Po co twojemu dziecku bidon, skoro potrafi pić ze szklanki? Z pewnością poradzi sobie też z jedzeniem dorosłymi sztućcami. Rozsądnie kupuj też ubrania i zabawki – z kurtek, spodni i bluzek dziecko wyrasta już po jednym sezonie. Czasem rzeczy te nie są wcale zniszczone. Przeglądaj platformy internetowe i szukaj używanych ubrań i akcesoriów. Możesz również sprzedawać w ten sposób rzeczy po swoim dziecku.

Facebook

Obserwuj strony parków rozrywki, kin, sklepów z zabawkami czy ubraniami. Firmy często właśnie za pośrednictwem mediów społecznościowych informują o promocjach. Czasem organizują także konkursy, gdzie wygrać można konkretne produkty, bezpłatne wejściówki lub kupony rabatowe. Na szczególną uwagę zasługuje fanpage Warszawa Rodzinna, z którego mieszkańcy stolicy mogą dowiedzieć się wszystkiego na temat imprez, pikników i warsztatów, organizowanych przez Urząd Miasta. To też doskonale miejsce do nawiązania kontaktu z innymi rodzicami i ocenę poszczególnych atrakcji. Dzięki temu organizatorom łatwiej będzie w przyszłości spełnić oczekiwania rodzin z dziećmi. Większość zajęć i warsztatów jest bezpłatna. Aktualnie rusza na przykład cykl 8 spotkań dla mam/tatusiów, którzy kończą przerwę związaną z urlopem macierzyńskim/tacierzyńskim/wychowawczym i planują powrót do pracy. Brzmi ciekawie, prawda?

Lokalne atrakcje

Sprawdź, jakie atrakcje znajdują się w twoim mieście. Nie chodzi tylko o parki, sale zabaw, klubiki czy hale sportowe. Dowiedź się, co oferuje najbliższy dom kultury. Większość z nich dba o maluchy, organizując różne zajęcia dodatkowe i wydarzenia kulturalne dla całych rodzin. Co więcej, mają też bogato wyposażone biblioteki dziecięce. Biorąc pod uwagę, jak drogie są nowe książki, może warto zacząć je wypożyczać? Pójście do biblioteki, to dla dziecka prawdziwa frajda.

Większość informacji na temat lokalnych imprez z łatwością znajdziesz w internecie. Mieszkańcy stolicy mogą w najbliższy weekend wybrać się na Warszawskie Dni Rodzinne. Impreza trwa od 6 do 8 października. To trzy dni pełne atrakcji, kiedy Warszawa staje się wielkim placem zabaw. Na dzieciaki czeka mnóstwo atrakcji, m.in. warsztaty i pokazy. Będzie również można zasięgnąć porady psychologa, pójść z dzieckiem na bezpłatny przegląd stomatologiczny, czy zapoznać się z bogatą ofertą zajęć językowych. Wszystko to na błoniach PGE Narodowego już w najbliższy weekend.


Artykuł powstał we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa