Go to content

Małe dziecko – mały problem, większe… sami wiemy. Akcja „Rodzic wraca do szkoły”

Fot. iStock/Nata_Snow

Mówi się, że małe dziecko mały problem, duże – duży. I ten, kto ma dzieci w wieku szkolnym z pewnością całkowicie się z tym zgadza, bo wiem, że problemy narastają. Że często z niepokojem spoglądamy na nasze dzieci, przyglądamy się im uważnie nie chcąc przegapić żadnego z sygnałów, który powinien nas zaniepokoić.

Jednym z takich niepokojących symptomów jest postawa dziecka, które rośnie, rozwija się i… czasami nie wiemy, czy to, co widzimy jest naszym przewrażliwieniem czy zasługuje na wizytę u specjalisty.

Tymczasem na pierwszą wizytę do ortopodologa warto się udać między 2. a 4. rokiem życia dziecka. Często słyszymy: „Wyrośnie z tego”, „Za moich czasów nikt tak nie biegał do specjalistów z każdym drobiazgiem”, „Po co wydawać pieniądze?”, „Jesteś nadopiekuńcza / nadopiekuńczy!”

To tylko część komentarzy, z jakimi możemy się spotkać. Prawda jest jednak taka, że w przypadku stóp lepiej dmuchać na zimne, ponieważ zignorowanie problemu może nieść za sobą poważne konsekwencje, szczególnie w dorosłym życiu dziecka.

Nieprawidłowe ustawienie piszczeli i stawu kolanowego prowadzi do zbaczania rzepki i szybszego wystąpienia dolegliwości bólowych w stawie kolanowym. Mogą pojawić się także problemy ze stawem biodrowym, pogłębienie naturalnych krzywizn kręgosłupa, a także wysunięcie do przodu barków i głowy. To z kolei może doprowadzić do zespołu bolesnego barku lub napięciowych bólów głowy.

Pierwsze sygnały ostrzegawcze:

  1. chodzenie na palcach,
  2. częste potykanie się o własne nogi,
  3. ułożenie kolan w literę X,
  4. chodzenie ze stopami skierowanym do środka (obydwoma lub nawet tylko jedną z nich) ustawianie stóp jedynie na ich wewnętrznych krawędziach, przez co stawy skokowe kierują się do środka,
  5. rotacja stóp do środka,
  6. ból i dyskomfort zgłaszany przez dziecko.

Jakie wady mogą dotyczyć dziecięcych stóp?

Chociaż są takie wady, które są naturalne dla odpowiedniego wieku, np. płaskostopie fizjologiczne, to mimo wszystko są również takie, które nie powinny występować nawet u malucha. Może być to ich koślawość lub szpotawość stawów skokowo-piętowych oraz kolan, stopa przywiedzeniowa, płaskostopie podłużne, płaskostopie poprzeczne, stopa płasko-koślawa bądź końsko-szpotawa. Każda z nich po rozpoznaniu wymaga dobrania odpowiedniej terapii korygowania.

Jak leczyć wady stóp u dziecka?

Po pierwsze warto udać się do ortopodologa na badanie stóp. Badanie stóp dziecka przebiega dokładnie tak samo jak osoby dorosłej. Szczegóły przeczytasz w artykule: Badanie komputerowe stóp. O co z tym chodzi?

Najczęstsze terapie zalecane przy leczeniu dziecięcych stóp to:

  1. połączenie zestawu ćwiczeń do wykonywania przez malucha w domu,
  2. terapia indywidualna z fizjoterapeutą,
  3. indywidualne wkładki ortopedyczne,
  4. korekty wklejone do butów dziecka.

Jednak pierwsze wkładki mogą zostać wykonane nie wcześniej niż po ukończeniu 4. roku życia, aby dać stopie szansę na samodzielny rozwój. Natomiast można wkleić do butów dziecka odpowiednie korekty, które już będą stymulować stopę do prawidłowej pracy.

Dbając odpowiednio wcześnie o korekcję wad stóp swojego dziecka, możesz uchronić przed poważnymi dolegliwościami w przyszłości. Nie zwlekaj zbyt długo z badaniem, zadzwoń do Foot Medica i umów się na wizytę: 516 035 040.

Zadanie na dziś – spójrz na swoje dziecko, sprawdź, czy jego postawa, to jak chodzi, nie wywołuje twojego niepokoju. Kto wie, może ten artykuł spowoduje, że w porę zareagujesz i zdecydujesz się na wizytę u specjalisty.

A zadanie naszej akcji – jak aktywnie spędzacie z dzieckiem czas, co najbardziej lubicie robić wspólnie – wiadomo, że ruch to zdrowie, zwłaszcza dla szkolnych dzieci. Nie tylko w ramach wyczerpania ich baterii i nadmiernej energii, ale także wzmacniają mięśnie, korzystnie wpływają na postawę i sylwetkę naszych pociech.


 

Akcja „Rodzic wraca do szkoły”

Zadanie konkursowe

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis dotyczący naszej akcji, w którym chcemy was zachęcić do przyjrzenia się sobie, dziecku, samej też szkole z początkiem roku szkolnego, tak, aby może ten rok przejść mniej boleśnie, z minimalnym stresem? Kolejne zadanie to: napisz w komentarzu jak aktywnie spędzacie z dzieckiem czas, co najbardziej lubicie robić wspólnie – wiadomo, że ruch to zdrowie, zwłaszcza dla szkolnych dzieci. Nie tylko w ramach wyczerpania ich baterii i nadmiernej energii, ale także wzmacnia mięśnie, korzystnie wpływa na postawę i sylwetkę naszych pociech.

Wśród najbardziej aktywnych uczestników naszej akcji, wybierzemy laureatów, na których czekają nagrody.

Dodatkowo na każdego uczestnika naszej akcji czeka niespodzianka!

Dzięki uprzejmości Foot Medica, każdy kto weźmie udział w naszej zabawie i pobierze kod promocyjny, będzie mógł skorzystać z rabatu na badanie stóp dziecka/dzieci w 1 z warszawskich placówek FootMedica (ul. Ogrodowa 58 albo Wiertnicza 124). Ponadto dla mam, które skorzystają z badania stóp swoich pociech, czeka bezpłatna konsultacja podologiczna.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

KUPON RABATOWY MOŻECIE POBRAĆ TUTAJ (KLIK). Promocja obowiązuje do 7 października br..

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nagrody:

3 x voucher na zakupy w sklepie vox.pl o wartości 450 zł (każdy!)

Banner-Voucher-VOX-ohme

3 x zestaw składający się z  LAMPY WISZĄCEJ BULB i LAMPY KOMODOWEJ CORALL W KOLORZE BIAŁYM

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


logo wola

3 x voucher na zakupy w sklepie wola.pl o wartości 100 zł (każdy)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Be active colour od Woli

Aktywnie, sportowo i … modnie – oto najlepszy przepis na udany rodzinny wyjazd czy krótki wypad za miasto. Gdy już zdecydujemy o miejscu podróży warto skompletować wygodny strój. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę także na kolory naszego ubrania. To, że barwy potrafią zmienić nasz nastrój widać zwłaszcza wiosną, gdy świat rozkwita żywymi kolorami, a my czujemy przypływ sił witalnych. Właśnie dlatego firma Wola, znana z produkcji skarpet dla całej rodzinny, przygotowała serię „Be Active” i „Be Active Colour” w najmodniejszych odcieniach sezonu. Gładkie czy wzorzyste, ale zawsze kolorowe skarpetki to ważny element garderoby miłośnika aktywnego odpoczynku. Wybierane przez kolejne pokolenia kobiet – dla siebie i dla całej rodziny, są gwarancją najlepszej jakości i niezbędnego podczas podróży komfortu.


Familiowo_Logo_new

2 x zestaw PLANER DLA UCZNIA – MAGNETIC (ZESTAW)

2 x zestaw – PLANER TYGODNIOWY I MIESIĘCZNY – PLANER DUO MAGNETIC

2 x zestaw – PLANER DWUTYGODNIOWY – PLANER DWA TYGODNIE MAGNETIC

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Akcja trwa od 31.08.2017 do 30.09.2017 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 15.10.2017 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.