Zerknij na swój brzuch (bądź uczciwa i nie wciągaj powietrza!), aby stwierdzić, jaki ma faktyczny kształt. To właśnie jego wygląd może o tobie dużo powiedzieć. Jesteś ciekawa, o czym świadczy kształt twojego brzucha i jak możesz na niego wpłynąć?
Brzuch tarczycowy
W przypadku problemów z niedoczynnością tarczycy tłuszcz odkłada się na całym ciele, ale to brzuch odznacza się najbardziej. Tarczyca jest odpowiedzialna za ogólny metabolizm, a przy niedoczynności tarczycy, organizm nie spala wszystkich spożywanych kalorii, które dodatkowo przechowuje i rozkłada w całym organizmie jako tłuszcz.
Problem z funkcjonowaniem tarczycy należy rozwiązać w gabinecie lekarskim. Szacuje się, że niemal jedna czwarta kobiet w wieku powyżej 60 lat ma nieodpowiedni poziom tyroksyny (głównego hormonu produkowanego przez gruczoł tarczowy) co również powoduje również zmęczenie, zaparcia i zimne stopy, gdy metabolizm zwalnia.
Brzuch alkoholowy
Brzuch typu alkoholowego od razu rzuca się w oczy – po prostu mocno wystaje. Tkanka tłuszczowa nie jest rozlana, gromadzi się dokładnie z przodu. Taki brzuch jest efektem niewłaściwej diety, zbyt dużej ilości słodyczy, wysoko przetworzonej żywności i oczywiście alkoholu. Brzuch alkoholowy może być zwiastunem problemów z wątrobą. Konsekwencje chorej wątroby mogą być katastrofalne.
Aby pozbyć się brzucha alkoholowego, przede wszystkim zrezygnuj ze spożywania wysoce przetworzonych produktów i wyeliminuj z diety alkohol (to puste kalorie, które na ogół nie mają żadnej wartości odżywczej). Zmień codzienne nawyki i zadbaj o regularną aktywność fizyczną (zacznij od spacerów). Wprowadź do jadłospisu produkty, które wspomogą pracę wątroby i ułatwią odchudzanie, na przykład karczoch czy ostropest plamisty.
Brzuch po ciąży
Brzuch po porodzie rzadko przypomina ten, który kobieta widywała w lustrze przed wieloma miesięcami. Nawet jeśli wcześniej mięśnie były wyćwiczone, po urodzeniu dziecka może nastąpić rozejście mięśni prostych brzucha. Zwiotczałe mięśnie nie pełnią swoich funkcji podtrzymujących wnętrzności, które się uwypuklają.
Aby samodzielnie zdiagnozować problem, połóż się na ziemi i zegnij kolana, stopy cały czas trzymaj na ziemi. Następnie lekko unieś głowę — jak do brzuszków i napnij mięśnie. Ręką, z palcami skierowanymi w dół, dotknij mięśni brzucha od mostka do pępka. Jeśli wyczujesz tzw. dziurę, do której włożysz trzy — cztery palce, to właśnie rozejście mięśni prostych brzucha.
Teoretycznie, po porodzie mięśnie powinny się obkurczyć i wrócić na miejsce, jednak w wielu przypadkach zwiotczała kresa biała (do niej doczepione są mięśnie) uniemożliwia powrót do stanu sprzed ciąży. W dodatku często rozciągnięta skóra oraz brak czasu na pracę nad sylwetką i nieregularne posiłki, dopełniają obrazu zniszczenia.
Jeśli dieta i ćwiczenia po roku od porodu nie przynoszą efektu, a istnieje podejrzenie rozejścia mięśni, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Czasem konieczne są specjalnie dobrane ćwiczenia lub leczenie operacyjne.
Brzuch stresowy
Brzuch, który tworzy się na skutek stałego wpływu stresu na organizm, wygląda dość specyficznie. Wystaje z przodu, ale jest bardziej miękki i sflaczały, często zaczyna się pod biustem, tworząc wałki niekiedy wiszące nad ściągniętym paskiem spodni.
Jego powstawanie powoduje wytwarzany w sytuacjach stresowych kortyzol, hormon walki lub ucieczki. Gdy istnieje konieczność, uwalnia on cukier do krwiobiegu, aby organizm miał energię do ucieczki lub obrony. Jednak gdy spodziewany ruch nie ma miejsca, dodatkowa niewykorzystana energia osadza się w postaci tłuszczu na brzuchu. A dlaczego akurat tu? Ponieważ rezerwy tłuszczu znajdują się blisko wątroby, aby szybko zamienić je z powrotem na energię w innej sytuacji zagrożenia.
Jeśli cierpisz z powodu nadmiaru sytuacji stresowych na co dzień, zanim przejdziesz na dietę i spróbujesz ćwiczeń, powinnaś przede wszystkim zredukować wpływ stresu na organizm. Medytacja i inne techniki relaksacyjne, mogą być tu bardzo przydatne.