Go to content

Jak nie zajadać stresu? 5 inteligentnych i sprawdzonych sposobów

Jak nie zajadać stresu?
fot. Jorge Fernandez Salas/Unsplash

Wyobraź sobie, że jesteś przeciążona pracą, zajmuje cię jakiś rodzinny dramat lub jesteś w trakcie lub przed remontem domu. A może wcale nie musisz sobie tego wyobrażać, bo akurat żyjesz w jakimś permanentnym stresie. To on powoduje, że wyciągasz rękę po ciasteczka, słoik z czekoladą, chipsy – bo zajadanie stresu przynosi ci chociaż chwilę odprężenia.

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych naukowo sposobów, by nie zajadać stresu. Oto, jak nie zajadać stresu:

Zadzwoń do kogoś bliskiego

Czasami musisz tylko się odpowietrzyć, a rozmowa z przyjaciółką, kimś z rodziny może stać się świetnym sposobem na rozładowanie stresu, ponieważ działa rozpraszająco, pozwala nam się wydostać ze stresu. Poza tym, kiedy ktoś nas wysłucha, automatycznie czujemy się lepiej.

Napisz

Jeśli chodzi o stresujące, niepokojone myśli, często wyglądają one gorzej w naszej wyobraźni niż w rzeczywistości. Pisanie albo chociażby mówienie na głos, czego się boję, co mnie stresuje to dobry wentyl dla stresu, który dzięki taki praktykom się zmniejsza. Zatem zamiast po czekoladę, sięgnij po kartkę papieru.

Idź na spacer

Spacer ma niezwykłe właściwości relaksujące. Badania pokazują, że chodzenie może obniżyć skurczowe ciśnienie krwi, co pomaga zmniejszyć stres. Poza tym skupienie się na chodzeniu, na chwili obecnej, na aktywności naszego ciała poprawia jakość życia. Warto pamiętać, że im bardziej naturalne jest twoje otoczenie, tym lepiej, ponieważ chodzenie po lesie daje lepsze efekty redukujące stres niż chodzenie po mieście.

Gdy czułam się nieszczęśliwa – jadłam. Dziś uczę się zdrowego kojenia emocji

Stwórz playlistę

Muzyka jest świetnym sposobem na zmianę nastroju. Warto mieć pod ręką takie utwory, które wpływają kojąco na nasze nerwy, które wprawiają w nas lepszy nastrój. Może nie po pierwszym utworze, może nie po drugim, ale przy trzecim poczuje się zdecydowanie lepiej i odciągniesz swoje myśli od stresu i jedzenia.

Zobacz też: 6 szkód, które sama sobie wyrządzasz, jeśli ciągle tłumisz emocje

Oddychaj głęboko

Głębokie oddychanie lub oddychanie przeponowe jest świetnym sposobem na uspokojenie umysłu i zmniejszenie stresu. Taki rodzaj oddychania obniża poziom kortyzolu naszym organizmie.

Wystarczy, że położysz dłoń na brzuchu i będziesz wdychać powietrze przez 5 sekund, aż poczujesz rozszerzanie się brzucha, przytrzymaj powietrze przez 5 sekund, a następnie wydychaj przez kolejne pięć. Powtórz kilkukrotnie. Na początku możesz czuć się oszołomiona taką ilością powietrza, ale z czasem zobaczysz, że możesz wdychać, przytrzymywać i wydychać przez dłuższy okres czasu, nawet do ośmiu sekund. Takie oddychanie dostarcza więcej tlenu do mózgu, stymuluje układ przywspółczulny, który pomaga organizmowi oszczędzać energię, a co za tym idzie, promować spokój.