Zdarza ci się słyszeć: „A myślałam, że jesteś zupełnie inna”? I po tym zdaniu pada, że wydawałaś się niedostępna, szorstka, niemiła? Na szczęście ci, którzy mają okazję poznać cię bliżej, mogą się przekonać, że pierwsze wrażenie w twoim przypadku, jest bardzo mylne. Dlaczego? Ponieważ mamy pewne nawyki – ton głosu, mowę ciała, które mają wpływ na to, jak odbierają nas ludzie wchodzący z nami w interakcję.
Czasami wystarczy dokonać kilku małych korekt, by nie wychodzić na ignorującą innych, czy zamkniętą w sobie osobę. Warto wiedzieć, co zrobić by nie odpychać od siebie tych, z którymi rozmawiamy po raz pierwszy nie dając szans lepiej się poznać.
Nie krzyżuj rąk
Zdawałoby się, że naturalną rzeczą jest stanie z rękami skrzyżowanymi, niestety jest to sygnał, który może okazywać brak zainteresowania, otwartości w rozmowie. Nie mówię, że tak jest – tylko, że tak może odebrać nas nasz rozmówca.
Jeśli chcesz wyglądać przyjaźnie, pozwól, by ramiona zwisały naturalnie wzdłuż ciała, zwróć się twarzą do osoby, z którą rozmawiasz i nie krzyżuj nóg. W ten sposób pokażesz, że jesteś gotowy do rozmowy.
Zwróć uwagę, jak chodzisz
Oczywiście, że idąc ulicą, nie musisz się uśmiechać do wszystkich, których spotykasz, ale gdy mijasz tych, których znasz, choćby z widzenia – jak sąsiadów z tego samego osiedla, panią ze sklepu, kolegów z pracy, z którymi być może na stałe nie współpracujesz, warto się uśmiechnąć, powiedzieć „cześć” czy „dzień dobry”.
Pomyśl dwa razy, nim coś powiesz
Jest spora różnica między mówieniem, co masz na myśli, a dzieleniem się opiniami bez jakiegokolwiek filtra. Zawsze powinniśmy mieć na uwadze uczucia innych i to, by ich nie ranić. Nie trzeba być brutalnie szczerym, choćby w pracy, pewne rzeczy można przekazać w delikatny sposób, z poszanowaniem tego, co czują inni.
Zachowaj kontakt wzrokowy
Nie jest to łatwe, bo unikanie kontaktu wzrokowego jest oznaką braku naszego zainteresowania, natomiast nadmierne jego utrzymywanie, może być irytujące. Ważne, by pamiętać, że podczas rozmowy, istotne jest, co wyraża nasza twarz.
Nie przerywaj
Często przerywamy sobie nawzajem, warto nad tym popracować i poczekać z komentarzem, dać przestrzeń do wypowiedzi, tak pokazujemy, że szanujemy naszego rozmówcę i to, co ma do powiedzenia.
Zwróć uwagę na ton głosu
Często o tym rozmawiamy w domu, sygnalizując, że pewien ton brzmi dla nas oceniająco, krytycznie, z czego ten, kto tak mówi, nie zdaje sobie sprawy, jednak tylko tak możemy powiedzieć, jak się czujemy, jak odbieramy czyjeś uwagi. Dlatego bardzo ważne jest zwracanie uwagi na ton głosu, na jego głośność, pewnego rodzaju natarczywość, zwłaszcza, gdy widzimy nieadekwatną do tego, co chcemy przekazać, reakcję drugiej osoby.
Spotykaj się z ludźmi
Pomyśl, kiedy ostatnio rozmawiałaś z kimś, ale nie przez telefon, nie przez messengera? Kiedy spotkałaś się z przyjaciółką, spędziłaś wieczór ze znajomymi? Fizyczne oddalanie się buduje dystans w relacji, nie da się tego nadrobić nawet dwugodzinną telefoniczną rozmową.