Go to content

Fenomen Kate i Williama. Kiedy miłość spotyka iście królewski obowiązek

Nieważne, co się dzieje aktualnie w rodzinie królewskiej. Jakiego wywiadu udzieli Harry i Megan, które media będą insynuować konflikt między synami księżnej Diany i czego się znowu dowiemy o największym skandaliście dworu, czarnej owcy rodziny, księciu Andrzeju. Są w monarchii ludzie niemal jak stal, od zawsze zachowujący tą samą, pokerową twarz. To, oprócz samej królowej Elżbiety II, książę William i jego żona, Kate.

Warto wiedzieć, że Wielka Brytania to wciąż jedno z najbardziej konserwatywnych państw świata. Prawie 80 proc. obywateli twierdzi, że tradycyjne wartości stanowią jedną z najważniejszych cech państwa. Nie powinna więc nikogo dziwić popularność książęcej pary. Są uosobieniem tego, co w monarchii ceni się najbardziej.

Po pierwsze: tradycja

On marzył o zostaniu pilotem, ona o byciu fotografką. Oboje studiowali historię sztuki na Uniwersytecie w St Andrews w Fife. Kate wbrew pozorom nie była typem grzecznej dziewczynki. Była silna i niezależna. Gdy słyszała: „Ty to masz szczęście, że spotykasz się z księciem”, odpowiadała: „To raczej on ma szczęście”. Uczyła się świetnie, kochała się bawić, była też feministką. Na studiach założyła z koleżankami drinking club. I nie zrobiła tego dlatego, bo uwielbiała pić (choć w piciu też ponoć pokonywała Williama), ale dlatego, że chciała rozbić gentelmen’s club. „Mamy XXI wiek!” mawiała.

Jednak to właśnie ta niezależna kobieta dla miłości zrezygnowała z wolności. Mistrzyni skoków wzwyż, nieustępliwa dziewczyna, która na maturze miała najwyższą ocenę z matematyki wśród wszystkich uczniów, zdecydowała się na rolę żony przyszłego króla.

Ślub księcia Williama i Kate Middelton odbył się 23 kwietnia 2011 i obejrzało go 37 milionów ludzi. I choć mówiło się, że pół roku po ślubie Kate Middleton wpadła w depresję, zawsze wypełniała swoją rolę.

W Londynie przechodziła „królewski obóz treningowy” uczyła się zasad etykiety dworskiej, podstaw bezpieczeństwa, obowiązków, które miały wynikać z działalności charytatywnej. W tym czasie William całe dnie spędzał w bazie wojskowej.

Jakie były późniejsze obowiązki Kate? Zaprzyjaźnienie się z żonami innych żołnierzy pilotów, planowanie kolacji dla dwojga. I, oczywiście, urodzenie królewskiego potomka. Choć ponoć księżna Cambridge poroniła trzy razy, 24 marca 2013, niespełna dwa lata po ślubie urodziła pierwszego syna Georg’a.

Spełniła też królewski obowiązek i z nowo narodzonym dzieckiem stanęła przed szpitalem św. Marii w Londynie. Po to, żeby pokazać go światu. Podobnie postępowała, gdy na świat przychodziło jej drugie i trzecie dziecko, Charlotte i Louis.

Za każdym razem miała makijaż i wyglądała przepięknie. Pamiętajmy, że tej presji nie poddała się Meghan Markle, za co była, oczywiście, krytykowana.

Po drugie: neutralność i wyważenie

Media od zawsze w rodzinie królewskiej znajdowały sobie kogoś na ofiarę. Nawet uwielbiana Lady Di miała swój „zły” czas. Nienawidzono księcia Karola i Kamili, po to, żeby po latach ich docenić i uznać, że „prawdziwa miłość wszystko pokona”. Teraz niechęć skupia się wokół Meghan Markle i Harry’ego.

Wyjątkiem jest królowa Elżbieta II, którą Brytyjczycy kochają, i właśnie Kate z Williamem.

Z drugiej strony para książęca nie dawała żadnych powodów, żeby ich znielubić. Dobre małżeństwo z trójką dzieci. Książę William potrafił zdobyć sympatię Brytyjczyków mówiąc, że czasem trudno mu być ojcem, Kate w podcaście „Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko” podczas rozmowy z prowadzącą Giovanną Fletcher wyznała, że ma często macierzyńskie poczucie winy. Czuje, że powinna być z dziećmi zamiast, na przykład, zajmować się służbowymi obowiązkami.

I choć w 2019 r. plotkowano na temat kryzysu pary i rzekomym romansie księcia z Rose Hanbury, byłą modelką i przyjaciółką Kate żadne z nich nie wypowiedziało się oficjalnie. A Brytyjczyki w końcu uznali, że każdy związek przechodzi kryzys.

Jednym z najważniejszych obowiązków królewskich par jest dyskrecja, nieepatowanie uczuciami. Tak zawsze przedstawiają się nam Kate i William. Podczas oficjalnych spotkań nie trzymają się za ręce, nie całują się, nie widać między nimi chemii, której dopatrywano się za każdym razem u Harrego i Meghan.

Widać jednak między nimi rodzinną więź, spokojną relację, która może być dla innych wzorem. Kto by nie marzył o rodzinie takiej, jak ta przedstawiona w filmie opublikowanym z okazji 10 rocznicy pary? Uśmiechnięci, zadowoleni, z trójką ślicznych, zdrowych dzieci.

Po trzecie: wspieranie kraju

Dziennikarze i krytycy młodszemu bratu Williama i jego żonie zarzucają przede wszystkim myślenie tylko o sobie. William i Kate są doceniani za to, że zajmują się krajem.

Chwilę po opublikowanym wywiadzie z Oprah Winfrey, Kate i William brali udział w obchodach Dnia Świętego Patryka. Nagrali wideo, w którym podkreślali przyjaźń z Irlandią, a  książe przemówienie zaczął w języku irlandzkim.

Następnego dnia odwiedzali stację pogotowia ratunkowego we wschodniej części Londynu, rozmawiali z ratownikami, wspierali ich, pytali, jak radzą sobie z rozłąką z bliskimi i kolejną falą zachorowań.

Z potrzebującymi kontaktują się też przez media społecznościowe.

7 maja z kolei będzie miała premierę książka, która jest zwieńczeniem akcji Hold Still, której pomysłodawczynią była przyszła królowa. Hold Still miało obrazować Brytyjczyków w dobie pandemii. Ludzie nadesłali ponad 31 tysięcy fotografii. Zwieńczeniem akcji jest publikacja 100 zdjęć w formie albumu, o którego oprawę literacką zadbała księżna. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest m.in na wsparcie rozwoju sztuki, ale przede wszystkim na projekty dotyczące zdrowia psychicznego.

Po czwarte: maniery

Meghan wielokrotnie zarzucano, że jej stylizacje łamią królewski protokół. Na urodziny królowej założyła sukienkę bez ramiączek, innym razem zdjęła buty podczas wizyty w Australii. Kate przez dziesięć ostatnich lat zachowywała się bez zarzutu. Nie chodzi tylko o ubiór. Rajstopy w najgorszym upale, obowiązkowe nakrycie głowy, sukienki eleganckie, ale niewyzywające.

Kate i William są chodzącą elegancją. Mówią spokojnie i w sposób wyważony. Nie wypowiadają się w sposób radykalny. Nie stają po żadnej ze stron. To jest ważna rola członków rodziny królewskiej. Kate nie może przyznać, że jest feministką, ale też nie może powiedzieć, że nią nie jest, ma opiekunkę do dzieci, więc wspiera w ten sposób inne, pracujące kobiety, ale też podkreśla, jak ważny jest dla niej czas z dziećmi i bycie blisko rodziny, czym okazuje szacunek kobietom tradycjonalistkom.

Nawet ostatnio, podczas pogrzebu księcia Filipa, Kate pokazała swoje maniery. Po wyjściu z kaplicy szła między Harrym i Williamem. Widać było, że rozmawia z nimi serdecznie, zaraz potem odsunęła się, po to, żeby bracia mogli wreszcie porozmawiać sami.

Podobnie ich „ostrożne” komentarze dotyczący relacji z Meghan Markle i Harrym. Okazują dziennikarzom szacunek, ale nie mówią o swoich prawdziwych uczuciach. Dlatego ponoć Kate była tak skonfundowana opowieścią Meghan o ich konflikcie przed ślubem. W rozmowie z OK Magazine, Katie Nicholl, biografka rodziny wyznała: „Nigdy nie słyszy się o jej kłótniach z kimkolwiek ponieważ jest bardzo ostrożna w tym, jak traktuje innych”.

Czy przyszła królowa mogłaby się zachowywać lepiej?