Stres kojarzy się z uczuciem niepokoju, dyskomfortem i niezbyt przyjemną sytuacją. Jednak to od nas zależy, w jaki sposób zareagujemy na dane zdarzenie. Eustres jest zjawiskiem pozytywnym, które potwierdza, że stres nie zawsze musi mieć destrukcyjny charakter.
Eustres – czym jest?
Stres zazwyczaj kojarzy się z czymś negatywnym, nieprzyjemnym i demobilizującym. Niestety, stresu nie da się uniknąć. Towarzyszy nam na studiach, w pracy, podczas wychowywania dziecka czy nawet w dniu ślubu. Różne wydarzenia w życiu budzą w nas skrajne emocje. Stres jednak nie zawsze jest niszczący i zły. Nie zawsze musi paraliżować, obciążać, powodować frustracje i rozgoryczenie. Czasami może okazać się pomocny. Eustres to stres pozytywny, który mobilizuje do działania. Motywuje, pomaga w podjęciu decyzji. Jest dodatkowym źródłem energii. W języku greckim słowo „eu” oznacza dobry, tak więc eustres w dosłownym tłumaczeniu oznacza dobry stres.
Kiedy pojawia się eustres?
Eustres to chwilowy, krótkotrwały zastrzyk pozytywnej energii. Mobilizuje do działania, sprzyja rywalizacji, pobudza koncentrację. Kiedy mamy z nim do czynienia? Choć teoretycznie dobry stres może pojawić się u każdego, to jednak wszystko uzależnione jest od bodźców i zasobów organizmu. Najczęściej występuje w ważnych momentach życiowych, które niosą za sobą różnego rodzaju korzyści. Pojawia się podczas randki, oświadczyn, ślubu czy oczekiwania na narodziny dziecka. Jest motywacją do działania i nauki. Towarzyszy studentom w czasie sesji, podczas ważnych wystąpień czy pierwszych dni w nowej pracy. Mobilizuje do nauki i działania przed egzaminem końcowym. Eustres pojawia się w momentach zagrożenia zdrowia lub życia. Pomaga w ucieczce przed zbliżającym się niebezpieczeństwem czy w walce ze złem w nieprzewidywanym momencie. Ten rodzaj stresu powiązany jest z reakcją psychologiczną „walcz lub uciekaj”.
Zobacz również: Zioła na nerwy – domowy sposób na złagodzenie stresu
Jak wykorzystać jego działanie?
By wykorzystać pozytywne działanie eustresu warto nauczyć się „jak się stresować”. Należy nauczyć się rozpoznawać stresowe sytuacje i uświadomić sobie, jakie są skutki z ich pojawienia się. By tego dokonać, należy kontrolować emocje. Eustres zapewnia przypływ adrenaliny, a czasami także i dopaminy. Dzięki niemu stajemy się bardziej produktywni. Lepiej radzimy sobie z wykonywaniem codziennych obowiązków, co może przełożyć się na lepsze wyniki w szkole czy w pracy.
Zobacz również: Jak zminimalizować przedślubny stres?
Eustres a dystres
Eustres jest przeciwieństwem dystresu, który jest szkodliwy i destrukcyjny. Może doprowadzić do załamania i rozpaczy. Dystres to stres długotrwały, uniemożliwiający podjęcie jakichkolwiek działań. Optymalny poziom stresu uważany jest za maksymalny poziom eustresu. Mobilizujące działanie eustresu jest krótkotrwałe, a granica między nim a dystresem jest naprawdę cienka.
By stres pozytywny nie przerodził się w ten paraliżujący należy skupić się na wykonywanym zadaniu, a nie na osiąganym celu. Duże wyzwanie warto rozłożyć na kilka mniejszych podpunktów do zrealizowania. Wykonanie każdego z nich przybliży nas do realizacji głównego zadania. Kiedy zaczynamy się coraz bardziej stresować, a ciało zaczyna się napisać, warto zatrzymać się na moment, wziąć kilka głębokich oddechów i spróbować rozluźnić spięte mięśnie. Nie należy koncentrować się na niepowodzeniach, bo one były są i będą pojawiać się na każdym etapie naszego życia. Zamiast skupiać się na porażkach, lepiej potraktować je jako cenną lekcję. I co niezwykle ważne – by nasze działania były skuteczne, musimy zadbać o relaks i chwilę odpoczynku.