Lifestyle Psychologia

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. To przyjaciele sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsze – potwierdzone naukowo!

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
13 czerwca 2017
Fot. iStock/filadendron
 

Czułaś się kiedyś źle, bo jesteś szczęśliwsza, kiedy spędzasz czas z przyjaciółmi niż wtedy, gdy jesteś z rodziną? I przyznajesz ze spuszczoną głową, że choć raz w życiu wymigałaś się od spotkania z krewnymi, bo wolałaś wyjść z paczką? Możesz skończyć z wyrzutami sumienia, bo w ten sposób dbasz o swoje zdrowie i podnosisz swój poziom zadowolenia z życia. Według badań z Michigan State University to właśnie przyjaciele, a nie rodzina, sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi i dłużej czujemy się młodzi.

Rodziny się nie wybiera, a przyjaciół owszem. Autor badania i profesor psychologii, Wiliam Chopik, twierdzi, że dobieramy ich sobie świadomie, w przeciwieństwie do rodziny, z którą nie zawsze się zgadzamy i mamy ochotę przebywać. Zdaniem profesora każdy ma przeciętnie pięciu bądź sześciu przyjaciół, jednak pod wpływem zdarzeń np. ślubu lub pojawienia się dziecka, mogą od nas odejść i z tego grona zostaje przy nas dwóch lub trzech. Przeprowadzono wiele badań dotyczących tego, jak ich obecność na nas wpływa.  

W jednym z nich wzięło udział blisko 300 tys. uczestników pochodzących z 90 krajów na świecie w wieku 15-99 lat. Okazało się, że ci, którzy wysoko cenili sobie kontakty z przyjaciółmi, byli szczęśliwsi i zdrowsi. Co ciekawsze, poziom zadowolenia z życia rósł z wiekiem. Dlatego warto otaczać się dobrymi ludźmi w każdym wieku i cieszyć się każdym dniem.

fot. iStock/ svetikd

fot. iStock/ svetikd

Pozytywny wpływ dobrych relacji z przyjaciółmi potwierdziły także inne dane. Ponad 308 tys. uczestników wzięło udział w badaniach, z których wynika, że ci, których łączą silne więzi z osobami niespokrewnionymi, zwiększyły swoje szanse przeżycia o 50 proc.

Dlaczego obcy ludzie lepiej wpływają na nas niż rodzina? Bo dobieramy ich sobie według własnych upodobań i tego, czego oczekujemy od relacji. Do nich mamy więcej śmiałości i możemy być szczerzy w tych relacjach. W przeciwieństwie do rodziny, którą musimy tolerować i znosić na spotkaniach rodzinnych. I nie zawsze możemy powiedzieć to, co sądzimy o ich wyborach, decyzjach i zachowaniu.


 

Źródło: theguardian.com


Lifestyle Psychologia

Inauguracja kolejnej edycji „Razem Możemy Więcej” podczas Warsaw Fashion Street 2017

Redakcja
Redakcja
13 czerwca 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Marka Endo, od lat tworząca wyjątkowe kolekcje ubranek dziecięcych, znana jest także z tego, że angażuje się w pomoc najmłodszym potrzebującym. Już kolejny raz przygotowała akcję „Razem Możemy Więcej”, którą rozpocznie charytatywny pokaz mody dziecięcej podczas Warsaw Fashion Street.

Zaproszenie_z logotypami

Endo wraz z Fundacją Spełnionych Marzeń zaprasza dzieci na stoisko „Arts Studio Marzeń” podczas Warsaw Fashion Street. Pierwszego dnia festiwalu – 17 czerwca od godziny 12.00 do 20.00 na najmłodszych uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji. Przewidziane są warsztaty plastyczne z artystami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, malowanie buziek, warsztaty gliniarskie i tworzenia biżuterii. Chętni mogą kolorować rysunki, które potem ozdobią podarowane im koszulki. Uczestnicy tej zabawy otrzymają też ubranko dla misia Endo. Od godziny 13.00 do 17.00 w Endowej Fotobudce najmłodsi będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Drugiego dnia WFS o godzinie 14.00, w trakcie charytatywnego pokazu mody inaugurującego akcję „Razem Możemy Więcej”, zaprezentowane zostaną koszulki z nowym projektem grafiki Endo, które znajdą się w ofercie marki od września 2017 r. Całkowity zysk z ich sprzedaży przekazany zostanie na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi. W koszulkach i ubrankach Endo z kolekcji Bukiet Lawendy na wybiegu wystąpią podopieczni Fundacji Spełnionych Marzeń, a towarzyszyć im będą gwiazdy m.in.: Magdalena Różczka, Agnieszka Włodarczyk, Szymon Majewski, Andżelika Piechowiak, Conrado Moreno, Tomasz Ciachorowski, Gabi Drzewiecka, Mateusz Damięcki, Mikołaj Roznerski. Pokaz poprowadzi Karina Kunkiewicz, zaś Majka Jeżowska wystąpi ze specjalnym koncertem dla dzieci.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Inicjatorkami akcji jest Magdalena Różczka oraz Aneta Kołaszewska, Dyrektor Artystyczna Endo. Dzięki sprzedanym koszulkom z ubiegłorocznej edycji akcji, Endo przekazało Fundacji Spełnionych Marzeń blisko 100 tysięcy złotych. Za te pieniądze podopieczni Fundacji wyjechali na turnusy rehabilitacyjne, a na oddziałach onkologicznych zostały zorganizowane zajęcia z arteterapii.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Endo od lat angażuje się w pomoc potrzebującym dzieciom i aktywnie wspiera Fundację Spełnionych Marzeń. Producent pięknych i wygodnych ubranek dla dzieci znany jest także z tego, że jako pierwszy w naszym kraju zaczął ozdabiać swoje produkty napisami w języku polskim. Świat Endo to przede wszystkim bycie razem – budowanie bliskości z dzieckiem i radość z każdej wspólnej chwili. Marka wyznacza trendy na dziecięcym rynku odzieżowym i otrzymuje liczne dowody uznania: jest honorowana nagrodami za najlepszą jakość ubranek dla dzieci i niemowląt oraz zdobywa certyfikaty i wyróżnienia od firm i instytucji oceniających jakość artykułów dziecięcych na rynku polskim.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Warsaw Fashion Street to największe w Polsce wydarzenie modowe, którego organizatorką jest Dorota Wróblewska. Corocznie, podczas wydarzenia, warszawski Trakt Królewski zamienia się w najdłuższy w kraju wybieg. Tegoroczna, dwunasta edycja odbędzie się w dniach 17-18 czerwca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Więcej informacji na: www.endo.pl.


Lifestyle Psychologia

Syndrom paryski. Dlaczego „miasto miłości” sprawia, że można oszaleć?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 czerwca 2017
Fot. iStock/martin-dm

O weekendzie w Paryżu marzył chyba każdy z nas.  W naszych wyobrażeniach jest to miasto magiczne, romantyczne, miasto tętniące miłością. Tymczasem, jak każde inna metropolia na świecie, Paryż jest pełen skrajności – piękna i brzydoty, luksusu i biedy. I to właśnie, zdaniem naukowców, sprawia, że odwiedzając go, możemy paść ofiarą „syndromu paryskiego” i po prostu – oszaleć. Przynajmniej na chwilę.

Zjawisko to odnotowano jedynie w stolicy Francji, wśród japońskich turystów. Głównymi jego objawami były: intensywne zawroty głowy, pocenie się, zwiększona częstotliwość akcji serca, psychozy, omamy i objawy takie jak przy manii prześladowczej. I wyobraźcie sobie, że to wszystko nic innego niż forma reakcji organizmu na szok kulturowy i mnogość skrajnych bodźców.

Szczegółowe badania dotyczące „Syndrom Paris” przeprowadził w latach 1988- 2004 profesor Hiroaki Ota, japoński psychiatra pracujący we Francji. W tym właśnie okresie, z ciężkimi objawami syndromu paryskiego hospitalizowano 63 pacjentów. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do wystąpienia tej niespodziewanej reakcji były stresory takie jak: długi lot, zmęczenie związane z przepracowaniem, nowe i nieznane środowisko oraz poczucie rozczarowania tym, co zobaczyliśmy (Paryż w deszczowy, pochmurny dzień, nie przypomina tego Paryża, który znacie z filmu „Amelia”).

Pamiętajcie, planując romantyczny weekend w mieście miłości, udajcie się najpierw na zasłużony odpoczynek. Na przykład w Bieszczady ;).


Na podstawie: ifl.science.com


Zobacz także

Robol prawdę Ci powie! Obiecała sobie, że nigdy nikomu nie opowie tej historii, taki wstyd i upokorzenie

„Chciałam Cię kochać mamo i nie umiałam. Przebaczam sobie. Przebaczam Tobie”

Manicure. Trendy i inspiracje na nadchodzący sezon