Go to content

Dlaczego mądrzy ludzie mają problem z samoakceptacją?

Fot. iStock/BalazsKovacs

Mądra, bystra, uzdolniona i… taka niepewna siebie. Znasz to? Zastanawiasz się, dlaczego brak ci wiary we własne możliwości, skoro wszystkie znaki na ziemie i niebie wskazują, że świetnie sobie poradzisz? Inteligencja nie jest zaletą emocjonalną. Za emocje odpowiedzialne są zupełnie inne części mózgu.

1. Dzieciństwo

Nawet, jeśli jesteś bardzo inteligentny, wciąż pozostajesz pod wpływem pewnych negatywnych przekonań, które wpojono ci w dzieciństwie. Co gorsza, możesz odnajdywać różne inteligentne sposoby, by dalej się oszukiwać i w tych przekonaniach trwać.

Być może, jako dziecko wpadłeś w pułapkę takiego postrzegania siebie, przed którym nie umiałeś się wówczas obronić. Dziś jednak, jako dorosła osoba masz do tego wszelkie potrzebne narzędzia.

2. Uczucie, że nie pasujesz

Jeśli jesteś mądrzejszy od 90% ludzi wokół ciebie, to trudno ci będzie się odnaleźć w wielu środowiskach, w pracy, wśród znajomych… Osoby o wyższej niż średnia inteligencją, często uważają, że powinny „równać w dół”, żeby się dopasować. To i tak nie rozwiąże ich problemu, bo mają świadomość, że udają.

3. Emocje to oddzielna sprawa

Twoja inteligencja nie chroni cię przed złym samopoczuciem. Wielu inteligentnych ludzi uważa, że ​​powinni sobie „radzić” z negatywnymi emocjami, przecież na wszystko potrafią znaleźć rozwiązanie… Jednakże emocjonalne problemy mają inną naturę i zdolność analitycznego myślenia nie musi pomagać w ich rozwiązywaniu.

Inteligencja emocjonalna nie jest zależna od wysokiego IQ.

4. Zmartwienia i smuteczki

Czy mądrzy ludzie martwią się więcej? Dowody wskazują na to, że inteligencja to świetne „paliwo” dla wszelkich stanów lękowych i depresyjnych. Skłonność do ciągłego analizowania, tworzenia wewnętrznych scenariuszy nie sprzyja pozytywnej postawie wobec samemu sobie. Cichy, „skupiony” stan „samoakceptacji” jest trudny do osiągnięcia, gdy twój umysł jest zajęty obsesyjnym odtwarzaniem potencjalnych, przyszłych katastrof.

5. Brak snu

Czy inteligentni mają problemy ze snem? Wygląda na to, że tak. Osoby o wysokim IQ częściej kładą się spać późno, co przekłada się na ich skłonność do popadania w stany depresyjne, w niestabilność emocjonalną, do zapadania na różne choroby serca.

Jak sobie radzić? Przede wszytskim pracować nad swoją inteligencją emocjonalną. I zacząć traktować swój intelekt jak przyjaciela, nie jak wroga.


Źródło: blogs.psychcentral.com