Lifestyle

O tacie, nieobecnej mamie i braku ołówka. O czym dzieci powiedziały nauczycielowi. Wzruszające

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
2 września 2016
fot. Screen z Twitter / Kyle Schwartz
 

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, o czym dzieci chciałyby powiedzieć swojemu nauczycielowi? Może w Polsce stereotyp nauczyciela jest dość przygnębiający: prawie zawsze to ktoś, kogo się nie lubi, bo dużo wymaga. A przecież nauczyciel powinien być przyjacielem ucznia! I na szczęście bardzo często nim jest. Najlepszym przykładem jest Kyle Schwartz, która postanowiła zapytać swoich uczniów anonimowo, o czym tak naprawdę chcieliby jej powiedzieć.

Kyle Schwartz to nauczycielka trzeciej klasy podstawówki w Doull Elementary School w Denver, Colorado. Wykonuje swój zawód z ogromną pasją, a uczniowie ją kochają. I pewnie nie wyróżniałaby się zbytnio spośród kilku tysięcy nauczycieli w Stanach Zjednoczonych, gdyby nie jedna lekcja. Schwartz postanowiła dać swoim uczniom jedno proste zadanie. Wszystkim w klasie rozdała kartki z początkiem zdania –  „I wish my teacher knew…” (Chciałabym żeby mój nauczyciel wiedział, że…) Wszystko, co musiały zrobić dzieci, to dokończyć to zdanie.

Jak wiadomo, dzieci to najszczersze istoty na świecie. Nie mają problemu z wypowiadaniem swojego zdania, choć są pewne rzeczy, o których mówić po prostu nie chcą. Zwłaszcza, gdy są to problemy rodzinne. Być może właśnie dlatego wyniki eksperymentu w Denver były tak szokujące. Okazało się, że wśród pozornie szczęśliwej grupy dzieciaków, pojawiają się ogromne problemy. Nieobecna w domu mama, tata pracujący na trzy etaty, brak ołówka do rozwiązania zadań domowych, skłóceni rodzice, czy chorujący członek rodziny. A mogłoby się wydawać, że dzieci nie rozumieją zupełnie nic z naszego świata dorosłych.

Niedawno od kogoś bardzo mądrego usłyszałam, że dzieci są bardziej świadome wszelkich wydarzeń, niż dorośli by chcieli. Bo dziecko wcale nie jest upośledzoną istotą, jak czasami się je traktuje, ale małym człowiekiem. I to w dodatku pełnym szczerości i chęci obserwacji świata. Zadanie Kyle jest na to najlepszym przykładem. Do tego udowadnia, że nauczyciel naprawdę może być przyjacielem. Musi tylko chcieć.

W Stanach Zjednoczonych pomysł na zajęcia podchwyciły setki nauczycieli. Jak myślicie, jaki wynik tego eksperymentu byłby w Polsce?  


Lifestyle

„Jesteś przewrażliwiona”, „Tylko żartowałem” – czego nigdy nie powinnaś usłyszeć w związku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 września 2016
Fot. iStock/Drazen Lovric
 

Agresja słowna jest jedną z najczęstszych form przemocy w związku. Nie zawsze sprawia, że od razu czujemy się jej ofiarami, rzadko kiedy potrafimy ją szybko zidentyfikować. Może „odkładać się w nas”, magazynować skutkując narastającym poczuciem smutku, niepokoju i stopniową utratą poczucia wartości. Uniemożliwia szczerą, prawdziwą relację, bo jedno z partnerów żyje w iluzji, że to prawdziwy związek.

1o typów słownej agresji

1.Wycofywanie się

Mówimy o nim wtedy, kiedy partner nie dzieli się ze swoją partnerką uczuciami i myślami. Więcej o nim dowiesz się z jego profilu na Facebooku niż z rozmowy w domu. Bliskość w takim związku jest niemożliwa, niemożliwe jest tu wzajemne wsparcie i zrozumienie. I – pamiętajmy – czym innym jest nieumiejętność wyrażania swoich uczuć, a czym innym brak chęci porozumienia z partnerką i odmowa komunikacji.

Przykłady: „Nie ma o czym mówić”, „I tak cię to nie zainteresuje”, „Co mam ci powiedzieć?”, „O co ci chodzi, przecież rozmawiamy”.

2. Sprzeciwianie się

Wynika z niezgody partnera na to, by jego partnerka miała inne niż on zdanie. Partner zaczyna traktować swoją partnerkę jak wroga i sprzeciwia się „dla zasady”, trudno więc powiedzieć jaka jest jego prawdziwa opinia w danej kwestii.

Przykłady: „Wcale nie jest tak, jak mówisz…”, „Nie masz racji…”

3. Lekceważenie

Jest próbą zaprzeczenia, że ofiara słownej przemocy ma prawo do własnych myśli i uczuć. Może mieć formę specyficznej krytyki. Ma na celu podważanie odczuć partnerki dotyczących rzeczywistości, w której się znalazła.

Przykłady: „Jesteś przewrażliwiona”, „Nie znasz się na żartach”, „Wszystko wyolbrzymiasz”, „Nie masz poczucia humoru”.

4. Wyzwiska ukryte w formie żartu

Bardzo częsta i wcale nie taka „niewinna” forma agresji słownej. Są to poniżające uwagi, ukryte pod postacią żartów i dotyczące zdolności intelektualnej, kobiecości lub kompetencji partnerki.

Przykłady: „Przecież tylko żartowałem”, „Nie mówiłem tego na serio”, „Czego innego można się spodziewać po kobiecie?”.

5. Przerywanie i odwracanie uwagi

Ma na celu podporządkowanie sobie komunikacji wewnątrz związku. To partner decyduje jakie tematy będą poruszane, a o czym nie wolno rozmawiać. On również kończy rozmowę. Uniemożliwia to wszelkie próby rozwiązania konfliktu.

Przykłady: „Tak ma być i koniec”, „Powiedziałem, koniec dyskusji”, „Przestań gadać”, „Czy ktoś cię pytał?”, „Po co o tym mówisz, wszystko zepsułaś”.

6. Oskarżanie i obwinianie

Oskarżanie i obwinianie są formami przemocy, w których sprawca oskarża partnerkę o nadużycia w kwestiach, które są poza jej kontrolą. Obarcza ją winą za swój gniew, irytację, brak pewności siebie.

Przykłady: „Zawsze musisz mieć ostatnie słowo”, „Szukasz zaczepki”, „Atakujesz mnie”.

7. Osądzanie i krytykowanie

Jest podobne do oskarżania i obwiniania, ale wiąże się z negatywną ocenę partnera, który wyraża krytyczną opinię na temat swojej partnerki, a tym samym swój brak akceptacji.

Przykłady: „Nigdy nie jesteś zadowolona”, „Zawsze znajdziesz coś co cię martwi”, „Nikt cię nie lubi, jesteś taką negatywną osobą „, „Jesteś głupia”, „Zwariowałaś”.

8. Podważanie opinii

Zazwyczaj w formie poniżających komentarzy, lekceważących dla zainteresowań i entuzjazmu partnerki. Podkopuje jej pewność siebie, niszczy poczucie wartości.

Przykłady: „Ktoś cię pytał?”, „ I tak nie zrozumiesz”, „Nigdy ci się nie uda”, „Myślisz, że jesteś taka mądra?”.

9. Zastraszanie

Zastraszając swoją partnerkę, partner manipuluje nią, wykorzystując jej największe obawy.

Przykłady: „Jeżeli ty nie…, to ja…”, „Rób, co ci każę, albo między nami wszystko skończone”,

10. Wyzwiska

Obraźliwe epitety skierowane w stronę parterki, aby ją zranić, obrazić.

Przykłady: „Jesteś taką ofiarą”, „Myślisz, że jesteś taka ważna, prawda?”

Nie lekceważcie przejawów słownej agresji w waszym związku. Niech będą dla was sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś niedobrego.


 

Źródło: Psychology Today,  Patricia Evans: „Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach”; Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co


Lifestyle

Oczy ci się same zamykają? Zbyt krótko śpisz w nocy? Uważaj na skutki niewyspania

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 września 2016
Fot. iStock portishead1

Sen jest potrzebny dla zdrowia. Dzięki niemu organizm ma szanse na regenerację sił po minionym dniu. Im jesteś starsza, tym bardziej zarywanie nocy tobie szkodzi. Musisz wiedzieć, że aby „nadrobić” jedną zarwaną noc by zregenerować organizm, powinnaś w pełni odespać aż trzy kolejne.

Przeciętny człowiek przesypia przeciętnie 1/3 nocy, a z badań przeprowadzonych wynika, że co czwarty Polak śpi krócej niż sześć godzin na dobę! To niepokojące, ponieważ nocny wypoczynek powinien trwać  przynajmniej o godzinę dłużej.  Brak snu rzutuje i na twoje zdrowie i samopoczucie w dość dokuczliwy sposób.

Nie dosypiasz nocą? Z tym musisz się liczyć: 

1. Kłopoty ze zdrowiem

Niewystarczająca ilość snu skutkuje zwiększeniem ryzyka zachorowania na choroby serca, nudności i zawroty głowy, pogorszenie stanu cery, podkrążone oczy. Brak snu rozregulowuje też gospodarkę hormonów odpowiedzialnych za apetyt i wagę ciała, może w skrajnych przypadkach uszkadzać komórki mózgowe.

2. Nerwowość

Osoby niewyspane cierpią na pogorszenie nastroju, brak energii, są bardziej nerwowi, pochopnie oceniają sytuację. Mogą mieć też problem z opanowaniem emocji, utratą optymizmu.

3. Zmniejszenie poziomu empatii

Zmęczona i rozkojarzona, możesz mieć kłopot z odczytywaniem stanów emocjonalnych u innych osób, z interpretacją ich zachowań. Umykają twojej uwadze istotne sygnały, które pozwalały na lepsze zrozumienie innych, a to z kolei wpływa na istotę współpracy z nimi oraz skłonność do wchodzenia w konflikty.

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

4. Upośledzenie autopercepcji

Na niewyspaniu się człowiek traci nie tylko w relacjach z innymi, ale także odnośnie postrzegania własnej osoby. Brak odpowiedniej ilości snu zaburza samoocenę, postrzeganie osiągnięć, łatwiej też przychodzi angażowanie się w ryzykowne zachowania, bez odpowiedniego, chłodnego spojrzenia na daną sytuację.

5. Trudności w pracy 

Na nie składają się wyżej wymienione czynniki, które wynikają z niewyspania. Ponadto pracownik niewyspany jest mniej efektywny, gorzej skupia się na zdaniach, nie radząc sobie dobrze z ich wykonywaniem. Rozdrażnienie i kłopoty z empatią utrudniają pracę w zespole, wywołując sytuacje stresowe i konflikty.


 

źródło: charaktery.eu


Zobacz także

Wyjdź pojeździć na rowerze

Dzień #3. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO

Szczotką i pastą – Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka? Krótki poradnik dla rodziców

#SlimemGO

Regulamin Akcji „Zadbaj o siebie naprawdę”. Masz problem? #SlimemGO