Go to content

Jak być silnym psychicznie? Tego można się nauczyć

Jak być silnym psychicznie? Tego można się nauczyć
Fot. Unsplash

Do czego jest nam potrzebna silna psychika i co tak naprawdę nam daje? Otóż będąc silnym psychicznie łatwiej nam realizować swoje cele i marzenia, nie poddajemy się zbyt  łatwo, mamy odwagę na zmiany, pomimo wielu obaw, które w sobie nosimy.

Macie dość swojego niezdecydowania, rozważania, w którą stronę pójść. Wkurzacie się, że moglibyście być o wiele dalej, ale trudno wam odważnie spojrzeć w przyszłość i ruszyć z miejsca? Więc może to czas, by popracować nad sobą?

Jak stać się silnym psychicznie człowiekiem? Na pewno nie od razu – to też domena silnych ludzi, że nie oczekuje się sukcesu natychmiast tu i teraz, ale myślę, że warto nad sobą popracować, by być w życiu szczęśliwym i sięgać po swoje marzenia.

Więc jeśli chcesz nauczyć się być silnym, to spróbuj:

Nie użalać się nad sobą

Różne rzeczy nam się zdarzają, nie na wszystkie my sami mamy wpływ. Bywa, że coś nas na chwilę łamie, ale chcąc iść do przodu nie użalaj się nad sobą. Wyciągnij wnioski z tego, co się stało i zaakceptuj fakt, że życie nie zawsze jest sprawiedliwe. Ważne, by wyciągać z każdego doświadczenia to, co najlepsze, szukać pozytywów.

Być świadomy swoich emocji

Człowiek silny psychicznie nie mówi: „Przez niego źle się czuję”, bo wie, że on sam kontroluje swoje emocje i nie oddaje innym władzy nad nimi. Więc zamiast mówić, że czuje się przez kogoś źle, nazywa swoje własne emocje i reaguje na nie, pracuje nad nimi. Mówi: „Czuję się źle, bo on mnie tłamsi/kontroluje”.

Wychodzić naprzeciw zmianom

Ten, kto jest silny psychicznie nie ucieka przed zmianami. Jasne, że się boi, bo każda zmiana niesie za sobą wątpliwości, ale nie pozwala by strach nad nim zapanował. Jest otwarty na propozycje, które podsuwa mu życie. Ma świadomość, że życie to tak naprawdę ciągła zmiana i ten stan rzeczy akceptuje. Nie trzyma się kurczowo tego, co ma tu i teraz.

Nie trać energii na rzeczy, na które nie masz wpływu

Pewne rzeczy dzieją się po prostu bez naszego udziału. Od najbardziej banalnych – jak pogoda, czy korek, po takie, które potrafią nas dotknąć – gdy partner odchodzi do innej kobiety. Jeśli my z naszej strony zrobiliśmy wszystko, by uniknąć danej sytuacji, a ona i tak się wydarzyła – trudno. Przychodzi moment, kiedy trzeba to zostawić, a swoją energię spożytkować na konkretne działania.

Nie zadowalać wszystkich 

Sprawiać, żeby każdemu było miło i dobrze. Ten, kto chce byś silny musi nauczyć się odmawiać. Nie wszystkich uszczęśliwimy i zadowolimy. Nie ma takiej opcji. I lepiej sobie to uświadomić niż starać się ponad swoje możliwości.

Nie tkwić w przeszłości

Trudno, to co się już stało, to stało się i nie mamy zupełnie na to wpływu. Rozważanie, analizowanie bez końca, tego co już było to niepotrzebna strata energii. Ważne, by z przeszłości wyciągać wnioski, a żyć tym co tu i teraz, i patrzeć z dobrą energią w przyszłość.

Nie popełniać w kółko tych samych błędów

Mamy prawo do popełniania błędów, w końcu to na nich się uczymy. Właśnie jeśli się uczymy i nie popełniamy ich po raz kolejny. Kiedy mierzysz swoje siły na zamiary, gdy wyciągasz wnioski i naprawdę czerpiesz z popełnianych błędów nowe doświadczenia. I co najważniejsze – już do nich nie wracasz.

Nie poddawać się po pierwszym niepowodzeniu

Choć spotykasz na swojej drodze trudności, to jednak kalkulując dąż do realizacji celu. To nie jest tak, że nie ma rzeczy niemożliwych, bo osoba silna psychicznie wie, w którym momencie się wycofać. Jednak drobne niepowodzenia, potknięcia nie sprawiają, że się poddaje, wręcz przeciwnie otrzepując się, analizując co doprowadziło do niepowodzenia, wstaje i próbuje po raz kolejny naprawiając to, co naprawy wymaga.

Cieszyć się z sukcesu innych

Szczerze i otwarcie okazywać radość z czyjegoś sukcesu to domena ludzi silnych psychicznie. Ten, kto ma silną psychikę wie, że na swój sukces pracuje samodzielnie, a sukces innych nie wpędza go w kompleksy, nie umniejsza jego wartości. Nie jest zazdrosny, ani zawistny. Wie, że sukces to często ciężka praca, na którą sam jest gotowy. Sukces innych motywuje go do działania.

Nie oczekiwać zbyt wiele

Osoba silna nie oczekuje od świata, od życia, od innych osób. Nie rości sobie prawa do mówienia, że ktoś jest mu coś winien. Idzie swoją obraną ścieżką ze świadomością, że nic się samo nie zrobi, nie osiągnie „bo tak”. Nie czeka, aż spadnie mu coś z nieba, tylko bierze życie we własne ręce.

Macie jeszcze miejsce na lodówce? Warto wydrukować i przykleić z marzeniami i celami, które chcecie zrealizować.