Go to content

Wierzysz w mit o „tym jedynym” i dwóch połówkach jabłka? Książę z bajki nie istnieje, psycholodzy mają na to logiczne argumenty

Wierzysz w mit o "tym jedynym" i dwóch połówkach jabłka? Książę z bajki nie istnieje, psycholodzy mają na to logiczne argumenty
Fot. iStock/Ridofranz

Jesteś sama, bo uważasz, że nie znalazłaś jeszcze„tego jedynego”? Sądzisz, że gdzieś, nie wiadomo gdzie, czeka na ciebie ktoś, kogo będziesz mogła nazwać drugą połówką jabłka?

Psycholodzy uważają, że „książę z bajki”, czyli idealnie dopasowany partner, nie istnieje. Nie ma na świecie człowieka, który będzie do ciebie zawsze idealnie pasował, bo ludzie się stale zmieniają (choćby poprzez wzajemny wpływ na siebie) i ich relacje, rzadko kiedy pozostają statyczne.

Cechy, które w mężczyźnie, którego spotykasz na swojej drodze uważasz za skrojone pod swoje oczekiwania, za jakiś, dłuższy lub krótszy moment będą już wymagały „uaktualnienia” :). Twoje wymagania i oczekiwania zmienią się, a i on nie będzie już tą samą osobą. Nie można więc dopasować się „raz i na zawsze”.

Wyobrażenie, że oto postawiło nas sobie na drodze przeznaczenie, tworzymy sami, nadając swojemu związkowi mityczny wymiar, po to, aby samych siebie przekonać,  że ta miłość zaowocuje relacją na całe życie.

Lepszym sposobem analizy związku jest spojrzenie zdroworozsądkowe – rozważ, czy oboje jesteście gotowi zaangażować się na stałe, czy nie ma między wami problemów z komunikacją, czy jest w was chęć „dostosowywania się” i czerpania z poprzednich doświadczeń w pracy nad obecną relacją. Czy jeśli coś zaczyna się zmieniać, oboje potraficie pokierować ten związek tak, by obie strony były nadal szczęśliwe? A może dobrze jest tylko wtedy, kiedy wszystko jest „po staremu”?

Kto powiedział, że odrobina realizmu w miłości odziera ją z romantyzmu? 😉


Źródło: psychcentral.com