Go to content

Dieta owocowa – czy na pewno jest w pełni bezpieczna?

fot. Josefin S/Unsplash

Dieta owocowa, nazywana również dietą frutariańską polega na spożywaniu wyłącznie owoców. Oczyszcza, odchudza, wpływa na samopoczucie, i co ważne jest też bardzo smaczna. Pozostaje jednak pytanie, jakie owoce i w jakich ilościach należy spożywać i czy dieta owocowa jest bezpieczna?

Czym jest dieta owocowa?

Dieta owocowa to jedna z kuracji odchudzająco-oczyszczających zapewniająca stosunkowo szybką utratę kilogramów. Jadłospis opiera się wyłącznie na świeżych owocach, suszone ze względu na zbyt dużą kaloryczność i zbyt dużą zawartość cukru są zabronione. Nie istnieje jeden, dokładnie określony jadłospis diety owocowej. To, co danego dnia znajdzie się na naszym talerzu uzależnione jest głównie od preferencji smakowych i dostępności produktów. Podczas stosowania diety należy przestrzegać pewnych zaleceń. Przeważającą część powinny stanowić owoce o niskim indeksie glikemicznym np. jabłka, cytrusy. Można spożywać je w dowolnej formie –  zblendowane, świeżo wyciskane soki, ugotowane, uduszone, upieczone. By dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość błonnika, niektóre owoce dobrze jest jeść razem ze skórką np. jabłka, gruszki. Ważne by spożywać 4-5 posiłków dziennie. Podczas stosowania diety owocowej nie można zapomnieć o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości wody – minimum 1,5-2 litry każdego dnia. Bardziej restrykcyjne diety owocowe dopuszczają spożywanie jedynie surowych owoców – duszone, pieczone, gotowane są zabronione.

Zobacz również: Dieta bogata w witaminę D – jak ją skomponować i na co zwrócić uwagę?

Jakie owoce najlepiej jeść?

Zgodnie z zaleceniami diety owocowej – każde. Dozwolone są zarówno np. jabłka, gruszki, banany, cytrusy, czerwona porzeczka, borówki, brzoskwinie, nektarynki czy jagody. Owoce są cennym źródłem wielu witamin np. A, C, z grupy B, a także polifenoli, błonnika czy potasu. Zawierają w składzie cukry proste. Chronią przed chorobami układu krążeniowego, zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2 i nowotworów. By pozbyć się zbędnych kilogramów najlepiej wybierać te o niskim indeksie glikemicznym. Do najbardziej kalorycznych zaliczane są banany i winogrona.

Zalety diety owocowej

Dieta owocowa to doskonały sposób oczyszczenia organizmu i pozbycia się nagromadzonych w nim toksyn. Spożywanie świeżych owoców ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Owoce dostarczają organizmowi dużą ilość witamin, składników mineralnych i substancji przeciwutleniających. Błonnik skutecznie pobudza prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i przyspiesza przemianę materii. Owoce posiadają właściwości przeciwzapalne i wzmacniają układ odpornościowy. Należy jednak pamiętać, by diety owocowej nie stosować dłużej niż trzy dni. Ogromną zaletą kuracji jest wysoka dostępność produktów i łatwe przygotowywanie posiłków.

Wady diety owocowej

Dieta owocowa nie powinna być stosowana dłużej niż trzy dni. Ograniczenia nie pozwalają na skomponowanie odpowiednio zbilansowanego posiłku, a tym samym zbyt długie spożywanie samych owoców może odbić się niekorzystnie na zdrowiu. Owoce nie pokrywają dziennego zapotrzebowania na białko, wapń, magnez, wielonienasycone kwasy tłuszczowe czy witaminy z grupy B i D. Menu opierające się wyłącznie na świeżych owocach zawiera duże dawki cukrów prosty, co prowadzi do wzrostu poziomu glukozy. Zdarza się, że osoby będące na diecie owocowej są zmęczone, osłabione i pozbawione energii. Wielu towarzyszy ciągłe uczucie głodu.

Zobacz również: W jaki sposób dieta wyłącznie roślinna wpływa na organizm? Sprawdzamy!

Dieta owocowa – efekty

Podczas trwającej trzy dni diety owocowej można pozbyć się nawet trzech kilogramów. Najlepiej wybierać owoce niskokaloryczne, a banany spożywać sporadycznie. Musimy jednak pamiętać, że efekty diety owocowej nie mają potwierdzenia w formie źródła naukowego.


źródło: Medonet