Go to content

Dieta bogata w witaminę D – jak ją skomponować i na co zwrócić uwagę?

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada przede wszystkim za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, zapewniając w ten sposób prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i właściwą gęstość mineralną kości1. Przyjmowana zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu jest w stanie uchronić przed rozwojem krzywicy u dzieci i osteoporozy oraz osteomalacji u dorosłych2. Jakie są źródła witaminy D? W jakich produktach występują największe jej pokłady? Odpowiadamy!

Skąd organizm czerpie witaminę D?

Choć witaminę D po części dostarczamy organizmowi wraz z dietą, to jednak większość tego składnika jest wytwarzana w organizmie człowieka w skórze po ekspozycji na promieniowanie światła słonecznego3. W Polsce synteza skórna może być efektywna w okresie wiosenno-letnim (od maja do września), pomiędzy godziną 10.00 a 15.00. Na słońcu wtedy powinno się spędzić ok. 15 minut, przy czym podudzia i przedramiona powinny być nieosłonięte3. Efektywność syntezy skórnej poprawia brak kremu z filtrem.

Witamina D a dieta – w czym jest najwięcej witaminy D?

Witamina D zawarta jest przede wszystkim w produktach zwierzęcych. Produkty roślinne, z wyjątkiem tych, które są wzbogacane w tę witaminę, raczej jej nie zawierają (oprócz grzybów)2.

Dieta bogata w witaminę D powinna opierać się na rybach, ponieważ to właśnie w nich występują największe jej ilości. Bogate są w nią również margaryny, które są obowiązkowo nią wzbogacane. Witaminę D można dostarczać organizmowi wraz z tłuszczami, a także mięsem i rybami oraz przetworami z mięsa i ryb2.

Warto jednak podkreślić, że witamina D w produktach spożywczych występuje w niewielkich ilościach, dlatego szczególnie ważne jest, aby zadbać o jej prawidłową podaż. Chcąc robić to świadomie, powinno się zwracać uwagę na zawartość witaminy D w danym produkcie, a informację o tym znaleźć można na etykiecie.

Przykład diety bogatej w witaminę D

Witamina D – dieta. Aby zapewnić sobie dzienną porcję witaminy D zgodną z zapotrzebowaniem organizmu, należy urozmaicać dietę w bogate w nią pokarmy. Produkty zawierające duże ilości witaminy D, to przede wszystkim ryby, w tym m.in.2:

  • świeży węgorz – 1200 IU/100 g,
  • świeży łosoś dziki – 600–1000 IU/100 g,
  • śledź w oleju – 808 IU/100 g,
  • łosoś (gotowany/pieczony) – 480 IU/100 g,
  • śledź marynowany – 480 IU/100 g,
  • łosoś świeży hodowlany – 100-250 IU/100 g,
  • ryby z puszki (np. sardynki, tuńczyk) – 200 IU/100 g,
  • makrela (gotowana/pieczona) – 152 IU/100 g,
  • dorsz świeży – 40 IU/100 g.

Oprócz tego witaminę D znaleźć można w takich produktach jak:

  • grzyby shiitake – 100 IU/100 g,
  • żółtko jaja – 54 IU/100 g,
  • ser żółty – 7,6–28 IU/100 g,
  • mleko krowie – 0,4–1,2 IU/100 g.

Znaczne zawartości witaminy D występują także w mleku modyfikowanym i pokarmie kobiecym2.

Jak uzupełnić poziom witaminy D?

Niedobór witaminy D to powszechny problem zdrowotny w Polsce. A trzeba pamiętać, że może on mieć wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Jeśli ktoś przebywa na słońcu w okresie od maja do września w godzinach między 10 a 15 przez co najmniej 15 minut dziennie, suplementacja witaminy D nie jest konieczna, choć wciąż zalecana i bezpieczna3. W ten sposób można uniknąć niedoborów tej witaminy.

W profilaktyce niedoboru witaminy D i stanów z niego wynikających (np. krzywicy, osteomalacji), stosować można Juvit Kids D3. Jest to witamina D dla dzieci już od pierwszych dni życia oraz osób dorosłych występująca w postaci kropli doustnych. Lek Juvit Kids D3 zawiera substancję czynną cholekalcyferol w ilości 0,5 mg w 1 ml roztworu, a jeden 1ml to 40 kropli roztworu, buteleczka natomiast ma pojemność 10 ml co odpowiada 400 kroplom leku. Obecność kroplomierza zapewnia proste dawkowanie produktu3.

Dzienna dawka witaminy D zależy od wieku, masy ciała, nasłonecznienia (pory roku), diety i trybu życia3. Juvit Kids D3 powinno się stosować zgodnie z ulotką lub zaleceniami lekarza.

JUVIT Kids D3, 20 000 lU/ml, krople doustne. Skład: 1 ml (40 kropli) roztworu zawiera 0,5 mg cholekalcyferolu (Cholecalciferolum), co odpowiada 20 000 IU witaminy D3. 1 kropla (0,025 ml) roztworu zawiera 12,5 mikrograma cholekalcyferolu (Cholecalciferolum), co odpowiada 500 IU witaminy D3. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania w następujących wskazaniach: Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru (np. krzywica, osteomalacja) u osób dorosłych, młodzieży, dzieci, niemowląt i noworodków. Leczenie wspomagające osteoporozy u osób dorosłych. Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży i karmiących piersią, w porozumieniu z lekarzem. Produkt leczniczy może być stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D, krzywicy, osteomalacji u pacjentów uprzednio zdiagnozowanych jako kontynuacja leczenia. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia, kamica nerkowa, brak aktywności hydroksylazy cholekalcyferolu w wątrobie i w nerkach, ciężka niewydolność nerek. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Bibliografia:

  1. Dittfeld A., Gwizdek K., Koszowska A. i in., Wielokierunkowe działanie witaminy D, Ann. Acad. Med. Siles. 2014, 68, 1, 47–52.
  2. Wnęk D., Witamina D – skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  3. Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy neonatologii 2018;24(1), 1–24.
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Juvit Kids D3.