Nie zawsze dopisuje nam nadmiar energii i doskonały humor. Gdy coraz częściej pojawiają się czarne myśli i niechęć do działania, zazwyczaj zrzucamy to na karb zwykłego przemęczenia. W przypadku nasilenia się przykrych objawów, szukamy rozwiązań, bo tzw. dołek emocjonalny nie zwalnia nas z konieczności codziennego funkcjonowania.
By dać sobie radę, sięgamy najczęściej po leki, które mają pomóc ustabilizować nastrój. Dopiero później szukamy pomocy u terapeuty lub psychologa. Bywa, że nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, bo i przyczyna tkwi gdzie indziej, niż w chwilowym przesileniu lub depresji sezonowej.
Przyczyny lęków i depresji nie zawsze tkwią w psychice
Okazuje się, że przyczyny braku energii, problemów z koncentracją, niechęci do wstawania z łóżka, lęków oraz innych objawów depresji, mogą mieć inne podłoże niż problemy natury psychicznej.
U chorych na nadczynność lub niedoczynność tarczycy występują objawy bardzo podobne do symptomów depresji i choroby dwubiegunowej. I odwrotnie — w przypadku chorób afektywnych symptomy są podobne do spotykanych u osób z zaburzeniami tarczycy. U co trzeciego pacjenta z niedoczynnością tarczycy mogą występować zaburzenia depresyjne, które występują także u ok. 20-30% osób leczonych z rozpoznaniem nadczynności tarczycy.
Hormony wywierają duży wpływ na układ nerwowy oraz procesy psychiczne, więc wszelkie nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem hormonów organizmie często wiążą się z zaburzeniami procesów psychicznych. Objawy depresyjne, takie jak obniżenie nastroju wraz ze spowolnieniem, są charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy.
Inne, typowe dla niedoczynności tarczycy objawy to:
- nadmierna senność,
- zaburzenia funkcji seksualnych,
- przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie,
- zaburzenia intelektualne,
- upośledzenie pamięci,
- zaburzenia czynności przewodu pokarmowego,
- tycie,
- zmiany w układzie mięśniowo-szkieletowym,
- przyspieszenie bądź zwolnienie czynności serca.
Objawy towarzyszące nadczynności tarczycy:
- niepokój,
- bezsenność,
- utrata masy ciała,
- biegunka,
- wysokie tętno,
- wysokie ciśnienie krwi.
Objawy somatyczne mogą pomóc odróżnić tak zwaną depresję „hormonalną” od depresji reaktywnej. Po rozpoznaniu niedoczynności lub nadczynności tarczycy należy zastosować odpowiednie leczenie. Jeśli poziom hormonów tarczycy utrzymywany jest w normie, a objawy nie ustępują, warto skonsultować się z psychologiem.
źródło: www.everydayhealth.com, www.niedoczynnosc-tarczycy.pl, www.endokrynologia.net