Lifestyle

Bo nie każda rodzina w Polsce wygląda klasycznie: mama, tata, dwoje dzieci. Najlepiej chłopczyk i dziewczynka!

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
27 czerwca 2022
 

Okazuje się, że my, Polacy, jak to się dziś mówi –  umiemy w Netflixa. I to coraz lepiej. „Królowa” to idealny mini serial na obecne czasy, przepełnione lękiem o przyszłość i nienawiścią do osób LGBT+. Polsce ten temat jest bardzo potrzebny.

Udowodnił to wczoraj Jarosław Kaczyński, który podczas przemówienia w Toruniu kpił z osób LGBT+: „Oczywiście, ktoś się może z nami nie zgadzać. Ma lewicowe poglądy. Uważa, że każdy z nas może w pewnym momencie powiedzieć: do godz. 5:30 byłem mężczyzną, a teraz jestem kobietą. (…) Mój szef w pracy, czy nawet moja koleżanka i kolega powinni się zwracać w formie żeńskiej. Można mieć takie poglądy. Dziwne co prawda. Ja bym to badał, ale… można”. Niestety uczestnicy zgromadzenia na te słowa wiwatowali salwami śmiechu i nagrodzili wicepremiera oklaskami.

O czym jest serial „Królowa”?

Scenariusz  „Królowej” jest słodko przewidywalny. Recenzenci piszą, że fabuła cieniutka i gdyby nie brawurowe role Marii Peszek i Andrzeja Seweryna to serial wiałby nieprawdopodobnym banałem. Tak to prawda! Ale co z tego?! Myślę sobie, że to nawet lepiej!

To nawet lepiej, że w końcu w Polsce nakręcono serial, który mówi o społeczności drag queen w tak prosty sposób. Jest to opowieść o odkupieniu, drugiej szansie i miłości pokonującej wszelkie różnice. To historia Sylwestra i Loretty – emerytowanego krawca i drag queen, który pięćdziesiąt lat temu wyjechał z Polski, by realizować się w Paryżu. Wbrew złożonej sobie przed laty obietnicy, zdecydował się wrócić do rodzinnego górniczego miasteczka, po tym jak dostał list od wnuczki, w którym ta prosi go o ratunek dla chorej matki, która potrzebuje przeszczepu nerki. Brzmi banalnie? Prawda! Ale to lepiej.

 

Myślę tak przede wszystkim dlatego, że cały czas w uszach dźwięczy mi śmiech tłumu, który wiwatował na skandaliczne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Ileż tam było pogardy i niezrozumienia wobec osób LGBT+. A jednak tłumowi się podobało. Bili brawo. Dlatego myślę, że tylko kino familijne z prostą puentą może poruszyć te wszystkie zatwardziałe serca owładnięte nienawiścią lub zwykłym niezrozumieniem wobec osób nieheteronormatywnych.

Poza tym prywatnie jestem entuzjastką kina familijnego, bo zawsze można trochę popłakać, powzruszać się (tak, tym razem tez płakałam!). W ogóle uważam, że kino familijne to jest gatunek ratunkowy na trudne czasy, kiedy wokoło nas rozpanoszył się stres i lęk o bezpieczne jutro. Więc dla mnie lekarstwem bywa taki właśnie obrazek, który ma oczywisty happy end i który przywraca choćby na chwilę mizerną wiarę, że dobro zwycięża. Naprawdę lubię tę słodką ułudę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez maria peszek (@mariapeszek_official)

Genialny Seweryn i świetna Peszek

Owszem, zgadzam się z Karoliną Korwin Piotrowską, że gdyby nie fantastyczna rola Andrzeja Seweryna, który z wdziękiem przeistaczał się w eleganckiego geja, troskliwego ojca i zmysłową drag queen, serial byłby banalny.  Jednak nawet ona pisze w swojej recenzji: „To serial, mimo masy uwag, na polskim rynku przełomowy, choć moim zdaniem nie tak, jak „Kontrola”, gdzie nikt się nie bał eksperymentować i gdyby Seweryn trafił w ręce (Nataszy) Parzymies, dostał lepszą historię, efekty jego pracy byłyby bardziej spektakularne, bo mam wrażenie, że twórcom jej zabrakło. Ale jest to przede wszystkim wielka klasa i kultura w pokazaniu innego, nieznanego do tej pory świata, bez taniej sensacji, z czułością. Są tu muzyczne emocje, świetne i energetyczne występy Drag Queen, no i Seweryn w życiowej formie. Ten aktor potrafi wszystko. Gra każdym nerwem, spojrzeniem, gestem.”

Obok niego jest jeszcze Maria Peszek, która od czterech lat nie stawała przed kamerą jako aktorka. Poświęciła się głównie swojej muzyce i genialnym tekstem piosenek. Społeczność LGBT+ od zawsze miała w niej wielkie wsparcie. Mocno więc wierzę, że jeśli Maria postanowiła wrócić do aktorstwa (swojego pierwszego wyuczonego w Krakowie zawodu), to wiedziała, po co i dlaczego chce to robić. Seweryn i Peszek tworzą na ekranie znakomity duet. Śmieszą, wzruszają do łez i sprawiają, że im wierzymy. Czy wiecie, że ten serial będą oglądać ludzie w  120 krajach?

Dlatego na koniec mam gorącą prośbę

Jeśli znasz kogoś, kto jak Jarosław Kaczyński zionie nienawiścią do osób nieheteronormatywnych albo zwyczajnie po prostu nie rozumie, bo nikt mu tego nigdy nie tłumaczył, proszę spróbuj jakoś zorganizować, by obejrzał ten serial. By zrozumiał, że polskie rodziny mogą wyglądać różnie.  A i jeszcze jedno… Anna Nagler, producentka ze strony Netfliksa powiedziała w jednym z wywiadów: „Chciałabym, że wszyscy wiedzieli, że ten serial to nie tylko historia o drag queen i historia otwierania się na to, co nieznane dla wielu Polaków, ale to przede wszystkim historia o rodzinie, którą mam nadzieję, że wszyscy pokochają, bo pozszywała się na nowo i zaczęła wszystko od początku.”

Tak nie każda rodzina w Polsce wygląda klasycznie: mama, tata, dwoje dzieci. Najlepiej chłopczyk i dziewczynka!


Lifestyle

„Ja bym to badał” – Kaczyński drwi z osób transpłciowych. Mocna odpowiedź rodziców transpłciowej Leny

Redakcja
Redakcja
27 czerwca 2022

Minęły dwa lata od czasu, gdy Andrzej Duda nazwał osoby LGBT+ ideologią i widać PiS uznał, że czas najwyższy wrócić do tej narracji. Podczas spotkania z wyborcami we Włocławku Jarosław Kaczyński z szerokim uśmiechem ironizował z postulatu środowiska LGBT+ na temat korekty płci. Prezes bawił się świetnie, a zebrani na sali radośnie mu wtórowali. Na komentarze w sieci nie trzeba było długo czekać. Najmocniejsze są te, które opublikowali na Facebooku rodzice transpłciowej Leny.

– Oczywiście ktoś się może z nami nie zgadzać. Ma lewicowe poglądy. Uważa, że każdy z nas może w pewnym momencie powiedzieć, że „teraz do tej pory, do godziny wpół do szóstej (w tym momencie Kaczyński spojrzał na zegarek) byłem mężczyzną, teraz jestem kobietą” – powiedział Kaczyński, po czym się roześmiał, a zgromadzeni na sali dołączyli.

Według Kaczyńskiego „szef w pracy, czy moja koleżanka, czy mój kolega powinni się do mnie zwracać już tym razem w formie żeńskiej. No można mieć takie poglądy”. – Dziwne co prawda, ja bym to badał, no ale… — powiedział Kaczyński ku uciesze swojej i tłumu.

Bardzo mocny i chwytając za serce komentarz pojawił się na Facebooku. Autorami są rodzice transpłciowej Lenki, którzy z uwagi na nienawiść i prześladowanie ich dziecka już w przedszkolu (!!!), zdecydowali się opuścić Polskę i zamieszkać we Francji.

Dwa lata temu wywieźliśmy z Polski naszą transpłciową córkę. Córkę, która w wieku 4 lat została zwyzywana od pedałów i pobita w warszawskim przedszkolu przez dzieci. Tobie to nie grozi- odgrodzisz się od wszystkiego co nieprzyjemne murem policji i tanich pochlebców – czytamy na Facebooku Katarzyny Aleksandrowicz.

Naszym obowiązkiem jako rodziców jest chronienie dziecka przed złem, przed ludźmi takimi jak Ty. Dość mówienia w zawoalowany sposób, żebrania o prawa człowieka. LGBT to ludzie- dopóki będą godzić się na marginalizowanie i nie reagować na każdą (również werbalną) formę przemocy nic się nie zmieni.
Dziś moja córka płakała przez Ciebie po raz ostatni. To nie dzieci powinny uciekać tylko bandyci ponosić odpowiedzialność za swoje słowa i czyny – dodaje pani Katarzyna.

„Lena jest szczęśliwą dziewczynką z poważnymi oczami.
Mając 6 lat wie, że gdyby edukację zaczynała w Polsce nikt nie mówiłby do niej Lena.
Wie, że dużo osób nienawidzi ludzi takich jak ona mimo, że nigdy ich nie poznało.
Od 3 roku życia zna słowo pedał i wie, że jest używane żeby krzywdzić ludzi takich jak wujek @robertbiedron ale też takich jak ona czy w ogóle żeby kogoś obrazić.
W wieku lat 4 została pobita w przedszkolu przez dzieci 3 i 5 letnie bo nie podobał im się jej strój.
Przed tym incydentem dowiedziała się od przedszkolanek, że jak @michal_szpakofficial ma pomalowane paznokcie ” to nie wiadomo czy to chłop czy baba heheh”
Czytamy te słowa i serca nam pękają.

Wizyta we Włocławku była jedną z zapowiadanego wielkiego objazdu Polski przez Jarosława Kaczyńskiego i polityków PiS. Czy możemy spodziewać się, że tego typu wypowiedzi będzie jeszcze więcej?


Zobacz także

Top Model

Nowa edycja Top Model – ruszają castingi!

Malkontentom powiedz: stop! Narzekanie jest dla słabych

Malkontentom powiedz: stop! Narzekanie jest dla słabych

Abstrakcyjne lęki i ich wpływ na nasze związki