Bakuchiol czyli roślinny retinol, uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych składników aktywnych. Posiada szereg cennych właściwości, które wykorzystywane są np. w kremach przeciwstarzeniowych. W przeciwieństwie do retinolu nie podrażnia skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. Co powinniśmy o nim wiedzieć i kiedy warto go stosować?
Bakuchiol czyli bio retinol
Bakuchiol, nazywany roślinnym retinolem, ostatnimi czasy zyskał na popularności. Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest retinol? To czysta postać witaminy A, posiadająca udowodniony wieloma badaniami dobroczynny wpływ na kondycję skóry. Retinol ujędrnia i wygładza skórę, rozjaśnia powstałe od słońca przebarwienia, a także posiada działanie przeciwstarzeniowe. Bakuchiol, ma bardzo podobną do retinolu budowę chemiczną, ale jednak nie identyczną. Choć preparaty z bakuchiolem stosowane są od wieków, wciąż jest poddawany badaniom i testom. Dostępne badania nie potwierdzają wprost jego cudownych właściwości. Dowodzą, że stosowany dwa razy na dobę, w stężeniu 0,5 proc. chroni skórę przed fotostarzeniem.
Zobacz również: Pielęgnacja na lato: nawilżenie, ochrona i lekki kolor
Sposób pozyskiwania bakuchiolu
Bakuchiol pozyskiwany jest z surowców roślinnych – liści i nasion rośliny Babchi, zwanej również Bakuchi. Już od dawna wykorzystywany był w medycynie chińskiej, jako produkt o właściwościach przeciwzapalnych wspomagających leczenie chorób skóry. Bakuchiol jest komponentem wegańskim, a retinol może być odzwierzęcego pochodzenia.
Właściwości bakuchiolu
Bio retinol posiada szereg cennych właściwości docenianych przez coraz większe grono osób.
- Bakuchiol przyspiesza cykl odnowy komórkowej, przywraca skórze gładkość i elastyczność.
- Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i sprawia, że skóra staje się bardziej sprężysta.
- Bakuchiol jest także przeciwutleniaczem, a tym samym chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i opóźnia proces starzenia.
- Nie sposób pominąć jego prozdrowotnych właściwości – łagodzi trądzik i zapobiega jego nawrotom.
- Posiada działanie przeciwbakteryjne, hamuje namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstanie niedoskonałości, stanów zapalnych skóry i wyprysków.
- Bio retinol, przy systematycznym stosowaniu, reguluje nadmierne wydzielanie łoju i zmniejsza zaskórniki.
- Posiada działanie złuszczające, a tym samym wspomaga usuwanie zrogowaciałej skóry naskórka. Sprawia, że staje się ona gładka i miła w dotyku.
- Rozjaśnia przebarwienia, zmniejsza aktywność melanocytów i poprawia koloryt skóry.
- Bakuchiol pobudza produkcję kolagenu i elastyny.
Choć działanie bakuchiolu nie zostało jeszcze do końca udowodnione, warto dbać o kondycję skóry wybierając kosmetyki zawierające go w składzie. Warto zwrócić uwagę, by stężenie bakuchiolu nie było niższe niż 0,5 proc. W przeciwnym razie efekty mogą nie być zadowalające.
Zobacz również: Cera naczynkowa – jak o nią dbać, by nie sprawiała problemów? Pielęgnacja, dieta
Łagodne działanie
Dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu, bakuchiol, w przeciwieństwie do retinolu, nie powoduje zaczerwienienia skóry, uczucia suchości i podrażnienia. Nie wywołuje alergii, przez co jest w pełni bezpieczny. Roślinny retinol może być stosowany praktycznie przez każdego. Przeznaczony jest dla osób ceniących naturalną pielęgnację, tych z wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą, a nawet kobiet w ciąży. Może byś stosowany przez osoby poszukujące kosmetyków do cery naczyniowej i wrażliwej. Jego niezwykłe właściwości docenią również ci, którzy mieli niezbyt przyjemne doświadczenia z kosmetykami z retinolem.
Gdzie znajdziemy bakuchiol?
Popularność bakuchiolu wzrasta, przez co pojawia się w coraz większej gamie produktów kosmetycznych. Znajdziemy go w kremach posiadających działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe. Kosmetykach pomagających w walce z przebarwieniami skóry i wyrównującymi jej koloryt. Bio retinol jest głównie składnikiem kremów i serum do twarzy.