Go to content

Zabiegi laserowe w walce z popękanymi naczynkami

Fot. iStock / Anetlanda

Zabiegi laserowe to bardzo zaawansowana technologia, która skutecznie redukuje rumień i zmiany o charakterze trądziku różowatego, zmniejsza  przebarwienia,  wyrównuje powierzchnię skóry niwelując drobne zmarszczki, a dodatkowo daje efekt odmłodzenia skóry.

Profilaktyka oraz leczenie rumienia

Teleangiektazje, czyli potocznie ‘pajączki’, to powszechnie spotykany problem w medycynie estetycznej, który dotyczy zwłaszcza skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz kończyn dolnych. Drobne naczynia włosowate leżące płytko pod skórą dają nieestetyczny efekt rumienia, jeżeli nie podejmujemy żadnych działań na twarzy z rumienia rozwija się trądzik różowaty, który jest chorobą przewlekłą i trudną w leczeniu. Znane są przyczyny sprzyjające rozwijaniu się teleangiektazji i rumienia mianowicie są to między innymi: wysoka ekspozycja na wysokie temperatury np. gorące kąpiele, sauna, opalanie się, rozwojowi tych schorzeń sprzyja również ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak promieniowanie ultrafioletowe, mróz czy wiatr, predyspozycje genetyczne oraz leczenie maściami sterydowymi. W profilaktyce podstawowe znaczenie ma unikanie słońca, niskich oraz wysokich temperatur oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, najlepiej SPF50. W terapii teleangiektazji stosuje się sprawdzone i skuteczne technologie laserowe. Używane są w tym celu lasery neodymowo yagowe, diodowe- KTP.

W celu redukcji rumienia używa się urządzeń typu intensywne pulsacyjne źródło światła jak DyeVL, IPL. Nie ma skuteczniejszej metody postępowania z tymi przypadłościami. Zasada działania lasera na zmiany naczyniowe opiera się na teorii selektywnej fototermolizy. Teoria ta zakłada, że pewne struktury w skórze, które są zwane chromoforami mają zdolność pochłaniania światła o określonej długości fali. W czasie trwania tego procesu wydzielane jest ciepło, które powoduje destrukcje chromoforu z jednoczesnym oszczędzeniem tkanek otaczających, gdyż wydzielone tam ciepło jest dużo mniejsze. Do chromoforów zaliczana jest między innymi hemoglobina, czyli barwnik zawarty we krwi.

Naczynia krwionośne wypełnione krwią, poddane działaniu lasera podgrzewają się i ulegają zamknięciu w skutek koagulacji. Naskórek leżący nad naczyniem natomiast nie jest uszkodzony albo jest uszkodzony w niewielkim stopniu. Aby zapobiec przegrzaniu naskórka oraz zmniejszyć dolegliwości podczas zabiegu stosuje się różne metody chłodzenia np. chłodzoną końcówkę zabiegową, czy strumień zimnego powietrza.

Cera naczynkowa – przyczyny

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają powstawaniu cery naczynkowej. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • stosowanie kosmetyków zawierających kwasy owocowe
  • stosowanie peelingów ziarnistych
  • niekorzystne warunki atmosferyczne
  • długie gorące kąpiele
  • intensywny wysiłek fizyczny
  • spożywanie ostrych potraw
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Na rozszerzanie naczynek wpływa również stan zdrowia:

  • zaburzenia hormonalne
  • nadciśnienie tętnicze
  • ciąża
  • choroby układu pokarmowego.

Chociaż popękane naczynia mogą pojawić się na każdym typie skóry (np. skóra mieszana, skóra przesuszona), najczęściej dotyczy skóry suchej.

Laserowe metody usuwania zmian naczyniowych

Klasycznym, bardzo skutecznym laserem do zamykania naczynek jest laser neodymowo yagowy, która sprawdza się szczególnie w usuwaniu dużych, głębiej położonych naczynek tzw. niebieskich. W terapii płytko położonych zmian naczyniowych stosuje się laser KTP, sprawdza się on szczególnie w usuwaniu płytko położonych naczynek, które są drobniejsze tzw. czerwone.

DyeVL pomimo tego, że nie jest laserem, a intensywnym pulsacyjnym źródłem światła redukuje rumień i zmiany o charakterze trądziku różowatego. Wszystkie te zabiegi wykonujemy w okresie jesienno zimowym. Potrzeba wykonać od 2 do 5 zabiegów w odstępach 4 tygodniowych.

Niestety ponowna ekspozycja na promieniowanie UV oraz niekorzystne warunki atmosferyczne powoduje powstanie nowych teleangiektazji i rumienia, ale o znacznie mniejszym nasileniu, więc liczba zabiegów potrzebna do pozbycia się ich będzie mniejsza.

Osobnego omówienia wymagają pajączki naczyniowe na kończynach dolnych. Są one problemem bardziej złożonym niż te, które znajdują się na twarzy, szyi czy dekolcie. Mogą być one wynikiem pewnej skłonności osobniczej, zwykle dziedzicznej bez istnienia patologii w układzie żylnym albo mogą być objawem stanu chorobowego np. niewydolnych zastawek żylnych czy przebytego zapalenia żył głębokich, dlatego przed rozpoczęciem leczenia zawsze należy wykonać USG doppler żył kończyn dolnych, jeśli wynik badania USG jest prawidłowy wtedy laserowe przezskórne zamykanie naczynek będzie skuteczne, jeśli niewydolność żylna potwierdzi się, postępowanie jest bardziej złożone i pacjent wymaga opieki flebologa.