Go to content

9 sposobów, dzięki którym możesz spróbować przesunąć okres o kilka dni

Fot. iStock/ljubaphoto

Okres pojawia się zazwyczaj regularnie, trwa kilka dni i nie licząc czasu ciąży i kilku miesięcy po niej, uparcie nam towarzyszy do czasu przekwitania. Zazwyczaj jest nam obojętne, kiedy wypada jej termin, bo przecież wyjścia nie ma, trzeba przecierpieć i tyle.

Okres to nie tylko konieczność zmiany środków higienicznych, ale także gorsze samopoczucie, spadek formy i na domiar złego gorszy wygląd, bo przecież w czasie „tych dni” pojawiają się często kłopoty z cerą, przetłuszczającymi się włosami i wahania wagi. Ból i dyskomfort również często towarzyszy miesiączce, nie można się więc dziwić, że w sytuacjach, w których data jej wystąpienia pokrywa się z ważnym wydarzeniem, wiele dałybyśmy, by choć o jeden dzień przesunąć okres.

Sposoby na przesunięcie terminu miesiączki

Okazuje się, że na wszystko są sposoby, choć skuteczność większości z nich jest dyskusyjna i zależy raczej od indywidualnych predyspozycji i przekonań każdej z nas.

1. Antykoncepcja hormonalna

Tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj wymagają siedmiodniowej przerwy w ich zastosowaniu, aby wystąpiło krwawienie. Wiele kobiet nie robi tej przerwy, rozpoczynając kolejne opakowanie tabletek, i tym sposobem przesuwają wystąpienie miesiączki. Jeszcze łatwiej mają kobiety decydujące się na antykoncepcję zmniejszająca liczbę miesiączek do 4. w roku. Oczywiście stosowanie środków hormonalnych i zasadność zmian, powinny być konsultowane z lekarzem ginekologiem.

2. Witaminy i wapno

Innym pomysłem na manipulację przy dacie wystąpienia miesiączki, jest przyjmowanie większych  dawek witaminy C zarówno w suplementach, jak i naturalnej formie oraz picie wapna. Okazuje się, że witamina C może mieć faktycznie minimalny wpływ na obfitość krwawienia, ale nie ma dowodów na to, że może opóźnić datę pojawienia się miesiączki. To samo dotyczy wapna oraz witaminy B12, które raczej tu nie pomogą. Poza tym istnieje możliwość przedawkowania tych substancji, co może mieć konsekwencje dla organizmu.

3. Zioła

Herbatki i napary z różnych ziół są popularne i wiele kobiet twierdzi, że u nich zdają egzamin. Wg lekarzy napary np. z kasztanowca czy z natki pietruszki lub imbiru, nie tyle są dobrym sposobem na opóźnienie miesiączki, ile mogą mieć wpływ na zmniejszenie ilości traconej krwi. Kasztanowiec usprawnia przepływ krwi i wzmacnia naczynia krwionośne, a natka pietruszki jest bogata w kwas foliowy, który ma działanie krwiotwórcze.

4. Stres

Sytuacje stresowe faktycznie mogą wpłynąć na zachwianie gospodarki hormonalnej i spowodować opóźnienie wystąpienia miesiączki. Nie ma co się łudzić — stresu mamy na co dzień pod dostatkiem i chyba nikomu nie jest potrzebna jeszcze większa dawka, żeby w ten sposób wpływać na termin pojawienia się krwawienia.

5. Żelatyna

Zadziwiającym, ale rzeczywiście stosowanym sposobem na opóźnienie miesiączki jest wypijanie 3 razy w ciągu dnia szklanki roztworu ciepłej wody i żelatyny.

6. Jedzenie ziarenek pieprzu

W dawnych czasach panny w przeddzień ślubu, aby nie zaskoczyła ich miesiączka, rozgryzały i zjadały pięć ziarenek pieprzu. Okazuje się, że ta osobliwa metoda nadal ma grono zwolenniczek.

7. Jedzenie soczewicy i soi

Te rośliny zawierają w sobie fitoestrogeny (izoflawony), które zachowują się jak naturalne hormony w naszym ciele i wpływają na układ endokrynologiczny. W większych ilościach mogą (często szkodliwie) wpływać na gospodarkę hormonalną u kobiet i zapewne z tego powodu stosowane są przy próbie opóźnienia wystąpienia okresu.

8. Dieta eliminacyjna

Aby uniknąć wystąpienia okresu w terminie, zaleca się usunąć z diety na jakiś czas przed planowanym terminem miesiączki takie składniki jak: czosnek, imbir, papaję i paprykę. Powszechnie uważa się, że te warzywa mogą mieć wpływ na przyspieszenie wystąpienia okresu. Dlaczego? Któż to wie 😉 .

9. Intensywne ćwiczenia

Bardzo intensywne lub wyczerpujące ćwiczenia fizyczne traktowane są jako jeden ze sposobów na opóźnienie miesiączki. Taka zależność może wynikać z faktu, że obciążenie fizyczne powoduje obniżenie poziomu estrogenu przy jednoczesnym zwiększeniu ilości testosteronu. Zauważono to w przypadku sportsmenek, które rygorystycznie przestrzegały treningów.

Oto kilka z ciekawszych sposobów na opóźnienie wystąpienia miesiączki. Ich w skuteczność, nie licząc tabletek antykoncepcyjnych, nie jest potwierdzona, jednak w każdym przypadku znajdzie się grono kobiet, które uważają, że u nich to działa. Jak jest faktycznie? Bardzo różnie. Z pewnością warto się kilka razy zastanowić, zanim zaryzykujemy i wypróbujemy jakiś dyskusyjny czy szkodliwy trik.


 

źródło: kobieco.plwww.edziecko.plkobieta.interia.pl