Go to content

9 dowodów, które świadczą o tym, że nie jesteś leniwa, tylko „selektywnie zmotywowana”

Wielu z nas żyje w ciągłym biegu, realizuje bez chwili wytchnienia sprawy ze szczelnie wypełnionego harmonogramu. I tak każdego dnia, bo nawet w weekendy nie dajemy sobie prawa odpocząć. Można funkcjonować i w ten sposób, bo są tacy, którzy czują się w tym systemie doskonale. A po drugiej stronie barykady stoją ci, którzy nie lubią się specjalnie spieszyć i nadmiernie męczyć. 

Ci, co mają czas, ale nie mają ochoty na całodobowe działanie, pomijają w swoich obowiązkach rzeczy niewygodne czy mało istotne. Popularnie określamy to mianem lenistwa, choć to jest niesprawiedliwe określenie. Współczesność wymaga, by wszystko było na już i teraz, a tymczasem „selektywna motywacja”, czyli wybiórcze realizowanie różnych rzeczy, doskonale pokazuje, czego tak naprawdę potrzebujemy. Marnowanie energii na sprawy, które nie mają znaczenia, jest bez sensu. A więc zatrzymaj się, złap oddech i zrozum, że będąc „wybiórczo zmotywowaną” wiele zyskujesz. 🙂


 

źródło: thoughtcatalog.com

Fot. iStock/Neustockimages

1/9 Nie robisz tego, co cię naprawdę nie interesuje

Nie zmuszasz się do zrobienia tego, na co nie masz specjalnej ochoty, choć wydaje się, że powinnaś lub musisz to zrobić. To podejście ma swoje dobre strony, bo swoją energię  przekładasz na sprawy, które są dla ciebie istotne.

Fot. iStock/gilaxia

2/9 Ty się nie lenisz, ty po prostu odpuszczasz, by później zrobić więcej

Nie dajesz się zwariować i pozwalasz sobie na odpoczynek, zamiast działać mechanicznie wciąż więcej i więcej. Zyskujesz czas na przemyślenie zasadności działań, dzięki czemu omijają cię rzeczy nudne i zyskujesz czas na rzeczy fajne.

Fot. iStock/humonia

3/9 Nie boisz się rezygnować z tego, co po prostu nie działa

To nie lenistwo, to życiowa odwaga odpuszczenia zajęć, z którymi sobie nie radzisz. Naruszenie statusu quo bywa krytykowane, ale jest wyzwalające i bardzo ważne, bo pozwala na obranie najlepszego kierunku działania właśnie dla ciebie.

Fot. iStock/StockLib

4/9 Rezygnujesz z nauki rzeczy, które ci się w życiu nie przydadzą

Nauka? Owszem, ale nie nauka wszystkiego, jak leci, ale rzeczy, które są ciekawe i ważne dla ciebie. Inne sprawy ogarniasz na mniej więcej ale i tak jest dobrze. Nie znaczy to, że jesteś z natura z natury mniej inteligentna, tylko rezygnujesz z rzeczy, które ci się w życiu nie przydadzą.

Fot. iStock/SrdjanPav

5/9 Wierzysz, że masz inne cele w życiu

Czasem się nie przepracowujesz, za to wolisz odpocząć w miłym towarzystwie, bo rozumiesz, że w życiu liczy się coś więcej, niż tylko praca i pieniądze. Zawsze zdążysz zapłacić rachunki, a na razie jedyne co pewne, to, że kiedyś przyjdzie koniec. Dobrze wiesz, jak cieszyć się chwilą.

Fot. iStock/filadendron

6/9 Cenisz swój czas w kontaktach z innymi osobami

Nie chcesz rozdrabniać swojej energii pracując nad rzeczami nieistotnymi dla mało ważnych dla ciebie ludzi. Największą motywację można osiągnąć wiedząc, że robi się coś specjalnie dla siebie lub dla właściwych osób.

Fot. iStock/Zoran Zeremski

7/9 Nie dążysz za wszelką cenę do wygód

Wolisz czuć się spełniona i szczęśliwa, co nie oznacza, że wybierasz zawsze łatwiejszą drogę. To potwierdza, że wolisz poświęcić się jedynie temu, co naprawdę jest warte twojego wysiłku.

Fot. iStock/gilaxia

8/9 Troszczysz się o siebie

Nie ma to wiele wspólnego z egoizmem, bo jeśli wystarczająco czasu poświęcasz w pracy na zrealizowanie swoich projektów, nie musisz brać nadgodzin wzorem koleżanek. Ty wolisz poświęcić ten czas na dekorowanie swojego mieszkania, czy urządzenie seansu dla przyjaciół. Troszczysz się o rzeczy, które są ważne dla ciebie, a nie dla innych i to jest w porządku.

Fot. iStock/PeopleImages

9/9 Masz gdzieś zdanie innych

Nie boisz się odrzucenia, a dążenie do realizacji własnych marzeń ma dla ciebie wielkie znaczenie. Nikt nie będzie żył twoim życiem i nikt nie powinien mówić tobie w jaki sposób masz organizować swój czas.