Lifestyle

8 sytuacji, kiedy powinnaś milczeć i siedzieć cicho

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
3 sierpnia 2017
fot. iStock/ jacoblund
 

Choć to niepopularne i może dziwić – w końcu cały świat namawia cię, by być „hej do przodu”, stawiać na swoim i głośno wyrażać własne zdanie – to dzisiaj każemy ci milczeć i siedzieć cicho. Tak, dobrze widzisz. Nie bez powodu mówi się, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Gdybyśmy rozumieli, że cisza jest równie ważna jak wypowiadane przez nas słowa, a milczenie jest  w niektórych sytuacjach bardziej odpowiednie i może zdziałać dużo więcej, wszystkim nam żyłoby się o wiele lepiej. Czas więc na lekcję milczenia – przyznacie sami, że niejednemu by się przydała.

Milcz, gdy nie znasz wszystkich faktów

Jeśli nie jesteś czegoś pewna, wydaje ci się, masz jedynie cień podejrzeń, to poczekaj, aż będziesz pewna zanim podzielisz się swoimi przemyśleniami z innymi.

Gdy możesz kogoś zranić

Czy naprawdę twoja potrzeba powiedzenia na głos tego, co myślisz, jest aż tak silna, że nie liczysz się z uczuciami innych? Pamiętaj, że słowa ranią równie mocno, co zadane ciosy! Pomyśl czasem o innych i trzymaj język za zębami.

Gdy czujesz, że to może cię zawstydzić

No i po narażać się na zawstydzenie i dziwne spojrzenia znajomych? Jeśli podskórnie czujesz, że lepiej się nie odzywać i milczeć, to posłuchaj swojej intuicji. Lepiej nic nie mówić, niż powiedzieć o kilka słów za dużo.

Kiedy to nie ty powinnaś mówić

Nie wyręczaj innych, nie wchodź w ich rolę, nie bądź na siłę adwokatem innych. Co innego stawać w czyjejś obronie i wspierać go, a co innego wtrącać się i wściubiać nos w nie swoje sprawy! Czasami to nie do ciebie należy mówienie, więc milcz i pozwól innym się wypowiedzieć.

Kiedy nie masz nic do powiedzenia

Cisza cię nie zabije, choć bywa, że czujemy się z nią niekomfortowo. Często jednak lepiej chwilę pomilczeć, niż peplać bez sensu, ładu i składu.

Gdy emocje zaczynają brać górę nad rozsądkiem

Jeśli czujesz, że twoje negatywne emocje przejmują nad tobą kontrolę, daj sobie chwilę na ich opanowanie i uspokojenie. Często pod wpływem gwałtownych uczuć mówimy o jedno słowo za dużo, a potem gorąco tego żałujemy – niestety, raz wypowiedzianych słów nie da się już cofnąć.

Gdy ktoś cię o to prosi

Słuchaj innych i nie lekceważ ich potrzeb lub wyrażonych wprost próśb. Jeśli ktoś daje ci znaki, że czas przestać gadać, to po prostu to zrób! Zadziwiająco wiele osób ma z tym problem i wydaje im się, że jeśli nic nie mówią, to tak, jakby nie istnieli.

Gdy zamierzasz kogoś obrazić, skrytykować lub plotkować

Dobra zasada mówi o tym, że o nieobecnych mówi się dobrze albo wcale. Nie obgaduj innych za ich plecami i zastanów się, czy to samo byłbyś w stanie powtórzyć patrząc im prosto w oczy, jeśli nie – lepiej zamilcz.

Zapisz

Zapisz


Lifestyle

5 naturalnych metod, które mogą skutecznie wesprzeć walkę z depresją

Redakcja
Redakcja
3 sierpnia 2017
Depresja utajona - jak ją rozpoznać? 5 naturalnych metod, które mogą skutecznie wesprzeć walkę z depresją
Fot. iStock / Anna_Isaeva – Depresja utajona - jak ją rozpoznać?
 

Depresja to choroba, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Niestety mimo tego, że tak powszechnie występuje, nie wszyscy cierpiący z jej powodu są odpowiednio diagnozowani i otrzymują potrzebną pomoc. A im więcej czasu mija w depresji, w tym trudniej jest ją okiełznać.

Depresja ma wiele twarzy, daje różne objawy — zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Mamy coraz większą świadomość na temat depresji, zachowania osób chorych i ta wiedza jest bardzo potrzebna, aby pomóc tym, którym ta pomoc jest potrzebna, bo osoba z depresją rzadko sama wychodzi z prośbą o wsparcie. Najczęściej chory zamyka w obszarze bezpiecznego dla siebie świata i nie każdy trafia do psychologa, czy psychiatry. Jednak bliscy jej ludzie mogą zauważyć w zachowaniu niepokojące zmiany świadczące o depresji.

Objawy depresji

Mówimy o podejrzeniu depresji wtedy, gdy przez co najmniej dwa tygodnie utrzymują się dwa z trzech objawów podstawowych depresji. Zaliczamy do nich obniżenie nastroju, utratę zainteresowań i odczuwania radości, spadek energii i męczliwość, które zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Gdy do tego dochodzą jeszcze co najmniej dwa objawy dodatkowe tak jak: utrata wiary w siebie, niskie poczucie własnej wartości, nieuzasadnione poczucie winy, czy nawracające myśli o samobójstwie i śmierci, problemy z pamięcią, spowolnienie lub odwrotnie — nadpobudliwość, niepokój, zaburzenia snu, zmiana apetytu, możemy podejrzewać zaistnienie depresji.

Naturalne sposoby łagodzenia depresji

Istnieje kilka metod terapii depresji, w którą włączane są leki, psychoterapia, a także metody niefarmakologiczne tak jak fototerapia w depresji sezonowej. Warto wypróbować naturalne metody, które mogą dobrze wpłynąć na poprawę nastroju chorego i przyspieszyć osiągnięcie równowagi.

1. Żywienie w depresji

Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób odżywia się osoba z depresją. Istnieją pewne produkty, które hamują wydzielanie serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia, zwiększając tym samym ryzyko pogłębienia depresji. Należą do nich węglowodany i produkty bogate w rafinowany cukier, unikać również należy używek, które szkodzą organizmowi. Z kolei żywność bogata w ziarna i produkty z mąki pełnoziarnistej, różnorodne owoce i warzywa, przyczynia się do zwiększenia ilości tryptofanu w krwiobiegu, co z kolei zwiększa produkcję serotoniny i chroni organizm przed depresją. Ostatnie badania medyczne skupiły się na kurkumie, która szczególnie podnosiła poziom tryptofanu we krwi. Należy pamiętać również o tym, że:

  • istotną rolę w żywieniu odgrywa równowaga pomiędzy kwasami wielonienasyconymi, nasyconymi oraz omega-3 i omega-6. Mają one znaczący wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, szczególnie przekaźnictwa serotoniny, norepinefryny i dopaminy. Dostarczą ich produkty takie jak: ryby morskie, owoce morza, olej rzepakowy, produkty sojowe, nasiona lnu, migdały i inne,
  • witaminy z grupy B (szczególnie B1 i B6) wpływają znacząco na funkcjonowanie centralnego i peryferyjnego układu nerwowego. Warto sięgać po surowe warzywa w kolorze zielonym, np. sałatę, szpinak, brokuł czy brukselkę.
5 naturalnych metod, które mogą skutecznie wesprzeć walkę z depresją

Fot. iStock / Anna_Isaeva

2. Aktywność fizyczna

Badania udowodniły, że ruch świetnie wspiera w walce z depresją, która wynika ze stresu. Sport pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia depresji. Chodzi tu przede wszystkim o wyzwalanie endorfin, które uśmierzają ból oraz dają uczucie błogości, a także serotoniny, która wpływa na uczucie zadowolenia. Aktywność fizyczna ma również ważny wpływ na wzrost liczby neurotransmiterów, czyli substancji, które pośredniczą w przekazie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Trening fizyczny wpływa na powstanie zmiany w mięśniach szkieletowych, co doprowadza do oczyszczania krwi z substancji gromadzącej się w czasie stresu, która szkodzi mózgowi. W tym przypadku mięśnie szkieletowe wpływają detoksykacyjnie, chroniąc mózg przed uszkodzeniami. Najlepszy efekt dają nie pojedyncze sesje ćwiczeń, ale systematyczne treningi.

3. Medytacja i techniki relaksacyjne

Dobrze ukierunkowane myśli mogą wpływać na zmianę nastroju. Efekt pozytywnego myślenia wpływa na ogólną kondycję emocjonalną, więc techniki relaksacyjne są wskazane dla osób, które często odczuwają przygnębienie. W przypadku osób religijnych wielkie znaczenie ma modlitwa, której powtarzanie wpływa na odczuwanie przez modlącego się, uczucia szczęścia.

4. Kontakt z literaturą

Zarówno pisanie, jak i czytanie, pozwala wejść nam w skórę i doświadczenia innych ludzi, co pozwala przepracować nasze własne emocje. Bywa tak, że u fikcyjnego bohatera odnajdujemy rozwiązanie naszych problemów lub poczucie zrozumienia. Czujemy się lepiej i nabieramy sił i energii do pozytywnego działania. Natomiast pisanie funkcjonuje jako specyficzne Katharsis, czyli oczyszczenie emocji. Eksperci zalecają, aby każdy przez 4 dni w tygodniu, przez 20 minut dziennie, zapisywał to, co go dręczy lub boli. To pozwala w prosty sposób przerobić emocje i uporządkować myśli.

5. Słuchanie muzyki poważnej

Udowodniono, że niektóre melodie wpływają na zwiększenie produkcji serotoniny. Muzyka klasyczna nie tylko uspakaja, ale inspiruje i otwiera na uczucia. Przeżywanie muzyki i zapisanych w niej emocji, pozwala połączyć się z własnym bólem, co ma doskonały efekt terapeutyczny. Co ciekawe, na przykład muzyka Bacha, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, ponieważ kompozycje zapisane zostały według schematu, który pokrywa się z pewnymi częstotliwościami fal w naszych mózgach.

Osoby dotknięte depresją potrzebują często dodatkowej motywacji do walki o swoje szczęście. Gdy jednak otrzymają wsparcie i przetrwają najtrudniejszy czas, łatwiej jest im kontrolować nastrój, przezwyciężać złe myśli w późniejszym czasie. Niezależnie od tego, czy cierpisz na depresję, czy opiekujesz się osobą cierpiącą z tego powodu, możesz a wręcz powinieneś wykorzystać powyższe sposoby w celu poprawy nastroju i osiągnięcia lepszego samopoczucia.


 

źródło: exploringyourmind.comwww.deon.pl, www.psychiatria.pl


Lifestyle

Możesz przestać dbać o porządek. Potrzebujesz wymówki, żeby nie sprzątać? Bałagan sprzyja kreatywności!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
3 sierpnia 2017
Fot. iStock/gilaxia

Rozejrzyj się wokół miejsca, w którym jesteś. Ja, przyznaję się bez bicia, muszę zobaczyć porozrzucane po podłodze i stole książki, dwa kubki po kawie i butelkę z wodą. Kiedyś się bardzo starałam, żeby jednak miejsce, gdzie pracuję było uporządkowane. Matko, jak ja się nakombinowałam – szufladki, segregatory, każdy pomysł utrzymania porządku musiałam wypróbować, po czym i tak kończyłam na biurku z porozkładanymi na kartkach notatkami, przyklejonymi w różnych miejscach wiadomościami. Od jakiegoś czasu usilnie próbuję nauczyć się korzystać z kalendarza, w którym będę wpisywać wszystko, co mam do zrobienia… Jak na razie z miernym skutkiem.

Może też i dlatego tak bardzo ucieszyły mnie badania, na które się natknęłam. Otóż za sprawą prowadzonych obserwacji przez Kathleen Vohs – profesor na Uniwersytecie w Minesocie i jej kolegów, ustalono, że przebywając w mało uporządkowanym pomieszczeniu stajemy się bardziej kreatywni, otwarci na to, co nowe. Przeprowadzono kilka eksperymentów. W laboratorium stworzono pomieszczenie, w którym każda rzecz ma swoje miejsce, książki, notatki są równo poukładane, podczas gdy w drugim – każda rzecz ma właściwie przypadkowe miejsce.

Podczas jednego z badań poproszono biorących udział o wymyślenie nowych zastosowań piłek do tenisa stołowego. Powstało właściwie tyle samo pomysłów – zarówno w pokoju uporządkowanym, jak i tam, gdzie panował bałagan. Tyle tylko, że pomysły tych z drugiego pomieszczenia zyskiwały większą aprobatę, były kreatywne, zaskakujące, budzące ciekawość.

Podczas badań okazało się, że porządek skłania ludzi do robienia tego, czego się od nich oczekuje. Widać to było przy innym eksperymencie, kiedy uczestnicy badania zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy – tu również zostali przydzieleni do pomieszczeń, gdzie było czysto i gdzie był bałagan. Po wypełnieniu dokumentów mogli przekazać środki na cele charytatywne, a następnie wyjść i poczęstować się słodyczami lub owocami. Co się okazało – osoby, które z uporządkowanego pomieszczenia były skłonne więcej pieniędzy oddać na akcje charytatywne, a po wyjściu sięgały po owoce, a nie słodycze. Zachowywały się tak, jak od nich tego oczekiwano, wybierały to, co jest lepiej oceniane przez społeczeństwo.

Był jeszcze jeden eksperyment – w obu pomieszczeniach ustawiono koktajle, które mają wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Przy jednym zestawie umieszczono kartkę z napisem „klasyczne”, przy drugim „nowość”. Co ciekawe, te osoby, które przebywały w bałaganie wybierały „nowość”.

Jak pokazują badania, kiedy przebywamy w uporządkowanej przestrzeni działamy w sposób konwencjonalny, często przewidywalny, odpowiadający normom społecznym. Bałagan natomiast budzi w nas ciekawość, pobudza wyobraźnię i sprawia, że jesteśmy otwarci na wszystko, co nowe.

To jak? Kto z was zaczął właśnie sprzątać swoje biurko, a kto dał sobie spokój?


źródło: www.nytimes.com, www.psychologicalscience.com

 


Zobacz także

Nie możesz się doczekać ostatniego odcinka „Gry o tron”? Oni mogą go w ogóle nie doczekać… Ta kampania otwiera oczy

Jak być dobrą żoną, jak być dobrym mężem – krótki poradnik, wcale nie seksistowski

Jego nałóg – moje uzależnienie. „Oboje ciągle myśleliśmy o piciu – on o tym, że musi i ma ochotę, a ja o tym, żeby już przestał, żeby to się skończyło”