Go to content

5 chińskich przysłów o miłości, których piękno i prawda pozwolą ci lepiej zrozumieć samego siebie

Fot. iStock/Grandfailure

Chiny to kraj doświadczony przez wojny, konflikty i dyktatury, ale to również przepiękna, bogata kultura pełna symboli i mądrości. Chińskie przysłowa mówią głównie o miłości i relacjach międzyludzkich. Są skarbnicą ogromnej, dobrej wiedzy. Ich istotą jest ukazanie sensu życia albo wyjaśnienie złożoności ludzkiej natury. Dziś przedstawiamy wam kilka chińskich przysłów dotyczących miłości.

„Człowiek codziennie doprowadza swoje włosy do porządku. Dlaczego jednak nie serce?”

To przysłowie niesie w sobie ważne, symboliczne przesłanie. Łatwo jest spojrzeć w lustro i sprawdzić, czy wyglądasz dobrze. Uśmiechasz się, układasz włosy, zakładasz modne ubranie. Dbasz o to, co na zewnątrz. A ile czasu spędziłeś skupiając się na tym, co dręczy twoje serce? Skoncentruj się bardziej na twoim wewnętrznym świecie niż na tym, co widać na zewnątrz.

„Trwałe uczucia prowadzą do trwałych konsekwencji”

Życie mija szybko. Każdego dnia, z każdej strony „atakuje nas” ogromna ilość informacji i bodźców. Jest jednak jedna rzecz, która się nie zmienia: miłość. Im głębsze jest to uczucie, tym poważniejsze są jego konsekwencje.

Fot. iStock/pidjoe

Fot. iStock/pidjoe

„Serce nigdy nie mówi, ale musisz go słuchać, aby je zrozumieć”

To prawda, że nasze serce nie jest w stanie mówić, ale … dobremu obserwatorowi słowa nie są potrzebne. Często trudno nam pozwolić sobie na to, by kierować się uczuciami. Czasami jednak konieczne jest mniej racjonalne spojrzenie na siebie, na swoje emocje i świat. Potrzebna nam choć chwilowa ucieczka z więzów logiki, byśmy nie stracili istotnej części siebie.

„Nie można błagać o miłość, trzeba na nią zasłużyć”

Nie bądź żebrakiem, jeśli chodzi o miłość. Nie zmusisz nikogo do miłości, nie wybłagasz jej „na litość”. Na miłość trzeba zasłużyć – dobrym życiem, pięknem wewnętrznym i… miłością.

„Ten, kto boi się cierpienia, już cierpi –  ze strachu”

Ilu znasz ludzi, którzy nie odważy się rozpocząć nowego związku z obawy przed bólem i cierpieniem? Ilu tych, którzy nie zrealizowali życiowych celów i marzeń, bo bali się podjąć ryzyko? Strach jest źródłem cierpienia – ogranicza nas, zabiera nam wolność. I nie pozwala nam być sobą.


Na podstawie: exploringyourmind.com