Kuchnia Lifestyle

Prosecco – rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lipca 2021
Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?
Fot. iStock
 

Prosecco to białe wino musujące, które cieszy się stale rosnącą popularnością. Jest chętnie wybierane ze względu na orzeźwiający smak i przystępną cenę. Te zalety sprawiają, że jest ono ciekawą alternatywą do innych popularnych win musujących. Czym jest i jak powstaje prosecco, ile wynosi cena za butelkę tego wina?

Prosecco — czym jest i jak powstaje?

Prosecco jest musującym winem produkowanym z najczęściej z białych winogron, uprawianych w określonych regionach północno- wschodnich Włoch.  Od 2009 roku prawnie chroniona jest nazwa Prosecco DOC, którą oznacza się jedynie wina powstające w dwóch regionach Włoch — Veneto i Friuli Venezia Giulia. Z kolei wino wytwarzane w prowincji Treviso określa się mianem DOGS. Oba oznaczenia świadczą o najwyższej jakości trunku. Charakteryzuje się ono delikatnym i świeżym smakiem z wyczuwalnymi akcentami kwiatowymi i owocowymi. Ma jasno-słomkowy kolor i wytwarza się je najczęściej ze szczepu winorośli prosecco, określanych również mianem Glera, celem rozróżnienia oznaczenia regionu uprawy od nazwy szczepu.

Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Fot. iStock

O wiele rzadziej produkuje się różowe prosecco, w skład którego wchodzi minimum w 85% szczep winogron Glera, oraz w 15% czerwony szczep Raboso, wykorzystywany do produkcji win różowych 

Jak powstaje prosecco?

Najpierw ręcznie zbiera się winogrona, z których pozyskuje się moszcz. Do moszczu dodaje się drożdże, co powoduje rozpoczęcie procesu pierwotnej fermentacji, która trwa maksymalnie 8-10 dni. Następnie stosuje się metodę wtórnej fermentacji w hermetycznie zamkniętej kadzi ze stali nierdzewnej (metoda Charmata), która sprawia, że dwutlenek węgla nie mając innego ujścia, pozostaje naturalnie rozpuszczony w winie. O wiele rzadziej stosowana jest tradycyjna metoda fermentacji bezpośrednio w butelce.

Typy prosecco

Prosecco można nabyć w trzech wersjach nasycenia dwutlenkiem węgla:

 • spumanteczyli wino musujące (5-6 atmosfer ciśnienia), spotykane najczęściej;
 • frizzante — delikatnie musujące (2,5-3,5 atmosfer ciśnienia)
 • tranquillo — bez dwutlenku węgla, najmniej popularne.
Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Fot. iStock 

W zależności od ilości cukru zawartego w produkcie końcowym wyróżnia się prosecco:

 • Brut Nature – czyli bardzo wytrawne, o zawartości cukru w granicach 0-3 g/L;
 • Brut – wino wytrawne, o zawartości cukru w granicach 0-12 g/L;
 • Extra Dry – lekko wytrawne, o zawartości cukru w granicach 12-17 g/L;
 • Dry –  półwytrawne, o zawartości cukru w granicach 17-32 g/L;
 • Demi-sec –  wino słodkie, o zawartości cukru w granicach 32-50 g/L.

Jak pić prosecco?

Ponieważ jest ono lekkim i wyjątkowo uniwersalnym winem, pasuje do różnych okoliczności. Może pełnić rolę aperitifu (przed posiłkiem), jak i na jego zakończenie (digestif). Uznaje się je za trunek, który przez lekki smak współgra z różnymi daniami z makaronem, drobiem czy owocami morza. Na jego bazie można przygotowywać różne drinki.

Prosecco powinno być serwowane w kieliszku wysokim i wąskim, na długiej nóżce, która chroni zawartość kieliszka przed ogrzaniem ciepłem rąk. Wino tego rodzaju podaje się dobrze schłodzone do temperatury mniej więcej 6 do 8º Celsjusza.

Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Fot. iStock

Kalorie i wpływ na zdrowie 

Dobrą wiadomością jest to, że prosecco w 100 g zawiera tylko 75 kcal, co jednym z najmniej kalorycznych alkoholi. Mimo że alkohol szkodzi zdrowiu, to spożywanie umiarkowanych jego ilości może je chronić. Wino jest źródłem mikroelementów i pierwiastków pochodzących z soku winogron. Co prawda, najzdrowsze jest czerwone wino, bogate w resweratrol, ale także białe ma kilka zalet dla zdrowia. Polifenole pochodzące z winogron poprawiają kondycję naczyń krwionośnych, obniżają ryzyko powstawania zakrzepów, zmniejszają ryzyko chorób serca i udarów. Przeciwutleniacze w białym winie poprawiają także wydajność płuc.

Cena prosecco

Ten rodzaj wina dostępny jest w przystępnej cenie. Jest zdecydowanie tańszy od dobrych szampanów. Cena za prosecco dobrej jakości waha się od 40 do 50 zł za butelkę, natomiast wino z najwyższej półki kosztuje więcej, od 70 do ponad 100 zł za butelkę.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl 

Kuchnia Lifestyle

Kamica nerkowa. Przyczyny, objawy i leczenie kamieni nerkowych

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lipca 2021
Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, leczenie i dieta
Fot. iStock
 

Kamica nerkowa to częsty problem. Gdy w drogach moczowych formują się złogi, z czasem zaczynają przemieszczać od nerki do pęcherza, przez co dochodzi do niezwykle bolesnego ataku kolki nerkowej. Czym jest kamica nerkowa, jakie przyczyny i objawy ma ta choroba i w jaki sposób można ją leczyć? Czy problem może nawracać?

Czym jest kamica nerkowa (moczowa)?

Kamica nerkowa (moczowa) jest określeniem na tworzenie się w układzie moczowym złogów, zwanych potocznie kamieniami moczowymi. Powstają one z substancji chemicznych z moczu, gdy ich stężenie jest zbyt duże i nie zostają one całkowicie rozpuszczone i wydalone. Z czasem substancje te krystalizują się, najpierw tworząc tzw. piasek w nerkach, a następnie powiększają się, tworząc większe kamienie moczowe. U prawie 80% chorych złogi powstają ze szczawianu lub fosforanu wapnia, rzadziej z kwasu moczowego, fosforanu magnezowo-amonowego. Obecność złogów powoduje dokuczliwe objawy kamicy nerkowej.

Kamienie nerkowe są częstym problemem — przynajmniej raz w życiu będzie na nie cierpiało około 10% mężczyzn i 5% kobiet. Najbardziej zagrożeni są mężczyźni wieku 40—50 lat, i kobiet w wieku 50—70 lat.

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Fot. iStock/Kamica nerkowa

Przyczyny kamicy nerkowej

Najczęściej nie można stwierdzić konkretnej przyczyny tworzenia się kamieni moczowych. Wiadomo jednak, że do ich powstania predysponują pewne zależności. Należą do nich:

 • problemy z prawidłowym odpływaniem moczu z obu lub jednej nerki;
 • niedobór cytrynianu magnezu, który hamuje tworzenie się złogów w moczu;
 • nadmiar witaminy D lub preparatów wapnia, oraz witaminy C;
 • sprzyjające powstaniu kamicy nerkowej, m.in.: nadczynność przytarczyc, choroby jelita cienkiego lub jego operacje.

Kamica nerkowa — objawy

Kamica nerkowa daje objawy charakterystyczne. Co prawda, dopóki kamienie są małe, przez lata może nie dziać się nic niepokojącego, jednak wraz z ich wzrostem, pojawiają się problemy.

Typowe objawy, jakie daje kamica nerkowa to tępy ból pleców, o ile kamień znajduje się w nerce. Gdy złogi zaczynają się przemieszczać, ból staje się trudny do zniesienia. Wielu pacjentów określa go wręcz silniejszym niż bóle porodowe.

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Fot. iStock/Atak kolki nerkowej

Kamica nerkowa — objawy ataku kolki nerkowej (przemieszczania się kamienia)

Kolka nerkowa wiąże się z nagłym i porażającym bólem, który powoduje przemieszczający się przez moczowód kamień, który wywołuje podrażnienie, oraz częściowe lub całkowite zatkanie. Ból jest ostry, może  na przemian nasilać się i nieco odpuszczać. W zależności od tego, gdzie znajduje się kamień, tam odczuwalny jest ból. Jeżeli kamień jest wysoko, ból promieniuje  na wysokości nerki, jeśli schodzi bliżej pęcherza, ból przenosi się do dołu brzucha i promieniuje do pachwiny stronie, na której znajduje się kamień.

Objawy kolki nerkowej to również:

 • mdłości lub wymioty;
 • czerwone zabarwienie moczu, które świadczy o obecności w nim krwi;
 • częste parcie na mocz;
 • pieczenie podczas oddawania moczu;
 • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza
 • ból promieniujący do czubka prącia (w przypadku mężczyzn).

Leczenie kamicy nerkowej

W przypadku pojawienia się objawów kolki nerkowej postępowanie zależy od kilku czynników.

Jeśli atak następuje po raz kolejny, wcześniej dolegliwości ustępowały w krótkim czasie (do paru dni), a pacjent nie cierpi na inne choroby, można leczyć kolkę samodzielnie, stosując dostępne bez recepty i zalecone już przez lekarza leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Konieczne jest także picie dużej ilości płynów, nawet 3—4 litrów. Po wydaleniu kamienia moczowego należy go zachować (jeśli jest taka możliwość), gdyż analiza jego składu może wskazać przyczynę kamicy nerkowej. Lekarz może przepisać leki zapobiegające powstawaniu kamieni.

Kolka nerkowa o dużym nasileniu wymaga nadzoru lekarza, który zleci silniejsze leki przeciwbólowe, rozkurczowe oraz badanie USG lub zdjęcie radiologiczne i badania laboratoryjne. Im większy kamień, tym silniejszy jest ból, a jego schodzenie trwa dłużej. W poważnych przypadkach konieczna bywa interwencja chirurgiczna. Najczęściej jednak jeśli jest taka konieczność, kamień moczowy za pomocą litotrypsji pozaustrojowej rozbija się na cząstki wielkości ziaren piasku, które łatwiej wydalić z moczem.

Z pomocy lekarskiej należy skorzystać, jeśli:

 • dolegliwości pojawiły się po raz pierwszy w życiu;
 • objawy kolki nerkowej występują u dzieci i kobiet w ciąży;
 • dolegliwości są inne lub bardziej nasilone niż w przeszłości oraz gdy nie ustępują w krótkim czasie;
 • do lekarza należy zgłosić się bez zwłoki w przypadku, gdy towarzyszą atakowi objawy takie jak: gorączka, czerwona barwa moczu,  zmniejszenie ilości oddawanego moczu, jakiekolwiek inne niepokojące dolegliwości.
Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Fot. iStock

Kamica nerkowa — dieta

Dieta jest konieczna, aby kamica nerkowa nie wracała. Bardzo ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Należy wypijać szklankę płynu tuż przed snem, jak również w nocy, po wybudzeniu się celem skorzystania z toalety.

Produkty, które należy ograniczyć:

 • mięso (także ryby w dużych ilościach), ponieważ wpływa ono na zakwaszanie moczu i tworzenie się kamieni moczowych;
 • spożycie soli, która zwiększa usuwanie wapnia przez nerki do moczu, co może wpływać na tworzenie się kamieni;
 • spożycie pokarmów bogatoszczawianowych, jeśli to szczawiany wykryto u pacjenta. W tym przypadku należy ograniczyć: czekoladę, kawę, herbatę, orzechy, rabarbar, szpinak, truskawki, buraki.

Bez zalecenia lekarza nie wolno przyjmować preparatów wapnia i witaminy D.

Czy kamica nerkowa może nawracać?

W przypadku kamicy nerkowej — choć chorobę można wyleczyć — nie ma na to jednej reguły. Statystyki mówią, że u połowy pacjentów kamienie nerkowe pojawiają się raz w życiu, natomiast u pozostałych, w ciągu 5–10 lat dochodzi do nawrotu kamicy nerkowej. Dlatego po usunięciu kamieni należy przestrzegać zaleceń lekarskich i stosować leki, które mogą uchronić przed tworzeniem się nowych złogów i ponownym atakiem kamicy. Aby kamica nerkowa nie wracała, dieta powinna być utrzymywana przez długi czas, nawet do końca życia.


źródło: www.mp.pl

Kuchnia Lifestyle

W wyniku przemocy domowej umiera nawet 500 Polek rocznie. Teraz i my możemy im pomóc

Redakcja
Redakcja
14 lipca 2021
Photo by Hannah Xu on Unsplash

Prawie milion Polek rocznie pada ofiarami przemocy fizycznej lub seksualnej. Zdecydowana większość tych przypadków ma miejsce w domowym „zaciszu”. Tyle statystyki, a jakie są dokładne liczby, ile jest niezgłoszonych przypadków? Jak można im pomóc? 

Możesz pomóc, wspomagając fundacje i organizacje, działające na rzecz przeciwdziałania przemocy. Właśnie w czasie wakacji jest ku temu doskonała okazja.

Ogłoszono właśnie przedłużenie 12. edycji biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” organizowanego przez Avon Garwolin, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl. Do końca wakacji można zbierać #KilometryPoMocy nie tylko biegając, ale również uprawiając marsz lub marszobieg.

Celem jest zebranie funduszy dla Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ. Uczestnicy tego charytatywnego wyzwania muszą wspólnie pokonać 25 tysięcy kilometrów. Po osiągnięciu tego celu, Avon wpłaci 25 tysięcy złotych na rzecz wsparcia osób mierzących się ze zjawiskiem przemocy. Jak podkreśla psychoterapeutka Agnieszka Machnowska, pomoc jest bardzo istotna, ponieważ właśnie teraz do Niebieskiej Linii zgłasza się coraz więcej osób. Pandemia pokazała, jak ważna jest pomoc, którą oferuje Niebieska Linia i jak wiele, coraz więcej, osób jej potrzebuje.

– Wiele działań realizujemy tylko dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców i zewnętrznych podmiotów, do których należy między innymi marka Avon – wyjaśnia Agnieszka Machnowska i dodaje: – W trakcie lockdownu robiliśmy, co w naszej mocy, by jak najlepiej pomóc w formie zdalnej, jednak właśnie teraz, gdy łagodzone są obostrzenia, widzimy jakie konsekwencje w relacjach przyniosła pandemia. Do naszej poradni ambulatoryjnej stale zgłaszają się nowe osoby. W ciągu miesiąca odwiedza nas ok. 100 nowych osób, które trafiają do nas po raz pierwszy, odpowiadamy także na setki maili i połączeń telefonicznych. Wiele osób ze względu na izolację i przebywanie ze sprawcą w jednym domu nie mogło zgłosić się po pomoc. A to właśnie w tym czasie pojawiło się najwięcej trudnych sytuacji. Niepewność związana z pandemią i przymusowa izolacja wzbudziły wiele napięcia, z którym nie każdy potrafił sobie poradzić. W rodzinach, które miały problemy już wcześniej, zjawisko to tylko eskalowało. Z drugiej strony to był także moment do zatrzymania się, zobaczenia przykrej prawdy o swojej rodzinie. I to w wielu przypadkach uruchomiło proces poszukiwania pomocy – dodaje.

Z danych policji wynika, że choć ogólna liczba osób doświadczających przemocy domowej maleje od 2014 roku, to wciąż w większości ofiarami są kobiety. A przypadków przemocy – fizycznej i seksualnej jest w Polce ok. 100 tys. rocznie. 

Jak dołączyć do akcji #KilometryPoMocy?

Wystarczy dołączyć do klubu Avon Kontra Przemoc i wyzwania #KilometryPoMocy w aplikacji Strava, a następnie zarejestrować swój bieg. Jeśli uda się wspólnie przebiec założone 25 tys. km, Avon przekaże 25 tys. zł. na rzecz „Niebieskiej Linii”.

Inicjatywa stanowi głos sprzeciwu wobec problemu przemocy domowej, poruszanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Avon od lat na całym świecie. Każdy z uczestników stacjonarnego biegu w Garwolinie, który odbył się 20 czerwca, otrzymał pakiet startowy, a w nim specjalne przypinki „Powiedz STOP Przemocy”. Dochód z ich sprzedaży również zostanie przeznaczony na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Uczestnicy przebiegli razem ponad 1,6 tys. kilometrów  Leśną Ścieżką Przyrodniczo – Kulturową pod Garwolinem.

Niebieska Linia działa już 26 lat. Pogotowie prowadzi poradnię mailową i telefoniczną. Każdy, kto potrzebuje, otrzyma tam pomoc psychologiczną i prawną. Niebieska Linia prowadzi również działania szkoleniowe i doradcze.

Jakie są największe wyzwania pracowników Niebieskiej Linii?

– Bardzo często osoby, które przez wiele lat doświadczały przemocy, przychodzą do nas, gdy nie są w stanie już więcej znieść. Wtedy największym wyzwaniem jest zmierzenie się z potrzebą szybkiego zatrzymania przemocy i zamknięcia sprawy. Jednak procedury sądowe, procesy i postępowania trwają latami. Wyjście z tej sytuacji jest trudne i wymaga od osoby pokrzywdzonej współpracy z wieloma specjalistami. Drugim największym wyzwaniem jest praca z konsekwencjami traumatycznych doświadczeń osoby pokrzywdzonej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie szkody to zjawisko wyrządziło w ich psychice. Podczas terapii okazuje się, że zatrzymanie przemocy nie rozwiązało problemu, a powrót do normalności, do dobrostanu psychicznego zajmuje dużo czasu.

Po porannej krzątaninie o godz. 7.30 Pani E. odprowadziła wzrokiem czwórkę dzieci, zmierzających w stronę szkolnego busa. Poszła do sypialni z najmłodszym 3-letnim synkiem, posadziła go na łóżku i zaczęła porządki w szafie. Słyszała, że mąż wrócił do domu, był spokojny. Kilkanaście minut później pod jej adresem padły groźby odebrania życia. Mąż zaatakował ją – dusił przez kilka minut rękami, sznurem koralików choinkowych, a na koniec paskiem od spodni. Gdy Pani E. straciła przytomność, sprawca zostawił w domu płaczące dziecko, będące świadkiem tego ataku i poszedł do warsztatu odebrać sobie życie przez powieszenie. -Poznaj historię jednej z kobiet, która zgłosiła się Niebieskiej Linii.

Przeciwdziałanie zjawisku przemocy jest od lat bardzo ważną częścią pozabiznesowej działalności Avon. Firma pomaga i współpracuje z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ oraz fundacją Feminoteka, które w ubiegłym roku pomogły prawie 14 tys. potrzebującym. Avon wspiera także 4 linie pomocowe dla kobiet doświadczających przemocy, bo jak pokazują statystyki wciąż mierzy się z nią aż 1 na 3 kobiety. Co więcej, to właśnie z inicjatywy Avon powstała też pierwsza w Polsce przeciwprzemocowa aplikacja www.avonalert.pl, która okazała się nieocenionym wsparciem w trakcie izolacji związanej z pandemią. Dzięki niej chętni mogą w bezpieczny sposób skontaktować się z pomocą prawną i psychologiczną, a także zdobyć cenne informacje i znaleźć najbliższą organizację, oferującą pomoc w trudnych sytuacjach.

***

Avon Kontra Przemoc to kampania społeczna i edukacyjna zainaugurowana w 2004 roku w USA, prowadzona obecnie w ponad 50 krajach na całym świecie. Zakłada ona walkę z przemocą domową wobec kobiet: działania w ramach tej inicjatywy budują świadomość istnienia problemu i koncentrują się wokół edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy ofiarom przemocy. W Polsce kampania Avon Kontra Przemoc jest prowadzona od 2008 roku. Od 2011 roku Avon jest partnerem Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ, zapewniając środki na funkcjonowanie poradni telefonicznej i e-mailowej dla ofiar i świadków przemocy.

Nowa edycja organizowana przez Avon Operations Polska, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl wystartowała w wersji hybrydowej pod hasłem #KilometryPoMocy.

 

Jeśli jesteś świadkiem przemocy, domyślasz się, że dzieje się coś złego albo ktoś wyznał ci, że jest w takiej sytuacji, możesz:

 • porozmawiać bezpośrednio z tą osobą i powiedzieć jej, że domyślasz się, co dzieje się u niej w domu, powiedzieć, że możesz jej pomóc, np. wzywając policję
 • porozmawiać o tym ze sprawcą, a jeżeli się boisz, po prostu wezwij policję
 • zawsze reaguj na każde przemocowe zachowanie mówiąc, że nie zgadzasz się na to, że tak nie wolno, że jest to przemoc i przestępstwo
 • wysłuchaj osoby, która doświadcza przemocy
 • uwierz w jej historię
 • powiedz, że jeśli zdecyduje się wystąpić na drogę prawną – będziesz jej świadkiem
 • zaproponuj pomoc jakiej potrzebuje – może to będą pieniądze na wynajęcie bezpiecznego lokum, może przygarnięcie pod swój dach, może towarzystwo podczas obdukcji i zgłaszania sprawy na policji itp., itd
 • nie krytykuj i nie oceniaj
 • jeśli nie wiesz, gdzie należy szukać pomocy, warto zadzwonić do poradni telefonicznej „Niebieskiej Linii” 22 668 70 00 . Uzyskasz tam wszelkie potrzebne informacje

Zobacz także

Chris Corner: Depression is a silent killer, that’s way whe sould talk about it as loud as possible.

Chris Corner: The tragic irony of something like mental illness is that avoidance only fuels the fire

anti-aging

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki typu anti-aging?

5 subtelnych zachowań, które pomogą ci zdobyć zaufanie innych ludzi