Ktoś powiedział mi kiedyś, że tak kobiety jak i mężczyźni, mają swoje osobiste rytuały, kilka powtarzalnych zachowań, które pomagają im zorganizować sobie świat i przestrzeń wokół, oswoić codzienną rutynę i poczuć się szczęśliwymi ludźmi. Pewnie dla każdego z nas jest to coś innego, coś bardzo osobistego, coś co pozwala zatrzymać się na chwilę i poczuć spokój, albo odwrotnie, przypływ rozpierającej nas energii.
Ja lubię wstać bardzo wcześnie, zanim cały dom obudzi się do życia, zaparzyć kawę i usiąść na chwilę w fotelu przy oknie, owinięta ciepłym, miłym w dotyku pledem. To jest moja, bardzo osobista chwila szczęścia, moment w którym jestem tylko dla siebie i swoich myśli. Mój, niecodzienny rytuał.
Gdybyśmy jednak mieli stworzyć bardziej uniwersalną listę kobiecych rytuałów, które zagwarantują nam szczęśliwe i dobrze zrównoważone życie, powinniśmy umieścić na niej:
1. Rytuały miłości i dotyku
Bliskość, emocjonalna i fizyczna, okazywane sobie z zaangażowaniem i dbałością o szczegóły mają na nas zbawienny wpływ. Co ważne, odczuwamy ten efekt niemal natychmiast. Badania pokazują, że aktywne życie seksualne zmniejsza kobiecą depresję i lęk. Dodatkowo, udane życie miłosne zwiększa naszą kobiecą samoocenę, zmniejsza stres i wpływa pozytywnie na jakość naszego snu.
Podobnie jest z czułym, wspierającym dotykiem. Rodzimy się z potrzebą bycia dotykaną. Dziecko, którego nie przytulamy rozwija się wolniej. Dotyk daje nam ciepło, przekazuje komunikaty o bezpieczeństwie, zapewnia, że jesteśmy ważne. Ponieważ obniża nam także poziom hormonu stresu, kortyzolu, nasz organizm interpretuje wspierający dotyk jak zapewnienie tej drugiej osoby: „Jestem tu dla ciebie.” Tego właśnie pragniemy, prawda?
2. Rytuał dobrego snu i odpoczynku
Od tego jak realizujemy ten rytuał zależy nasze samopoczucie, a w konsekwencji stosunek do najbliższych: do dzieci, partnera. Ważne, by naszemu zasypianiu towarzyszyły powtarzalne, wyciszające czynności: ciepła kąpiel, uspokajająca lektura, spokojna rozmowa z bliską osobą.
Wieczorne odprężenie, ale także chwila rozluźnienia w ciągu dnia pozwalają nam zachować zawsze jakieś pokłady energii, zebrać myśli, które czasem biegną w naszej głowie bez ładu i składu, a w końcu zrozumieć, że i my potrzebujemy odpoczynku i uświadomić to naszym dzieciom i partnerom.
3. Rytuał aktywności fizycznej
Kobiece ciało jest w ciągu swojego życia eksploatowane w szczególny sposób. Zachodząc w ciążę i rodząc dzieci odczuwamy to jeszcze mocniej. Regularna dbałość o formę jest koniecznością. Przypiszmy tej konieczności właściwie znaczenie: tu chodzi o nas, o nasze samopoczucie, o czułość, którą możemy podarować same sobie.
4. Rytuały społeczne i towarzyskie
Nawet jeśli pracujemy w domu lub/i mamy bardzo małe dzieci, wszystkie (w różnym stopniu) potrzebujemy kontaktów z innymi ludźmi. Pragniemy także pozytywnych, łączących relacji z najbliższymi. To one pozwalają nam się rozwijać, akceptować i rozumieć różnice w poglądach i podejściu do życia oraz przetrwać momenty ogromnego, fizycznego i psychicznego zmęczenia, jakie zdarza nam się odczuwać.
5. Rytuał fizyczności
Czyli dbania o swój wygląd fizyczny. Bo on jest ważny. Wiedząc, że wyglądamy dobrze (oczywiście bez popadania w przesadę) czujemy się lepiej, wzmocnione dodatkowym atutem. Pomyślcie o tym jak zbawienny wpływ potrafi mieć na naszą psychikę wizyta u fryzjera lub kosmetyczki.
6. Rytuał wspólnoty
Proste gesty świadczące o tym, że nie żyjemy w próżni, że gdzieś „należymy”. To może być cotygodniowy telefon do przyjaciółki, przynależność do jakiejś grupy ludzi o wspólnych zainteresowaniach, ale także silne poczucie więzi rodzinnych. Odnajdywanie siebie na mapie swojej osobistej planety.
7. Rytuał koncentracji na swoim wnętrzu
Bo czas spędzony na tym, by lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby i zależności w jakich się znajdujemy to najlepsza inwestycja. Każdy potrzebuje takich momentów głębszej refleksji nad sobą, nad swoimi decyzjami i życiowymi wyborami.
Większość z tych rytuałów jest w naszym życiu obecna. Nie chodzi tu jednak jedynie o ich obecność, ale przede wszystkim o jakość. Zadbajmy o to, by była satysfakcjonująca.