Lifestyle Związek

5 sekretów, których nie powinnaś mieć przed partnerem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 listopada 2018
Fot. iStock/triocean
 

Rzadko się zdarza, aby partnerzy nie mieli wobec siebie żadnych tajemnic. Każdy ma swoją przestrzeń życiową i drobne sekrety, których nie chce i nie musi nikomu wyjawiać. To taki pierwiastek prywatności, do którego każdy z nas ma prawo.  Należy jednak pamiętać,  że związek opiera się na lojalności, uczciwości i wspieraniu siebie nawzajem. Gdy pojawiają się tajemnice, które rzutują na obie strony, sytuacja może się skomplikować.

Najczęściej nie mówimy wszystkiego drugiej osobie w obawie przed tym, aby jej nie zranić, lub nie zaszkodzić relacji. Wstyd i strach przed dezaprobatą sprawiają, że mimo kłopotów wolimy milczeć, niż powiedzieć głośno, w czym tkwi problem i sięgnąć po pomoc. Wg badań, najczęstszymi tajemnicami, jakie mamy przed partnerami to: niedotrzymanie wierności, uzależnienie od pornografii, problemy finansowe i utrzymywanie kontaktów z byłymi partnerami, tajne konto bankowe lub karta kredytowa, o której nie ma pojęcia druga osoba.

Utrzymywanie sekretów przed partnerem bardzo kłopotliwe i nie zawsze jest możliwe. Czasem wręcz szkodzi bardziej niż wyjawienie prawdy.

Czego nie powinniśmy trzymać w sekrecie przed partnerem?

1. Negatywne emocje

Nie da się całe życie trwać w idealnej harmonii. Odczuwamy złość, żal lub urazę wobec partnera, co jest rzeczą normalną, ale niektórzy nie chcą się do tego przyznać. Robienie tajemnicy z negatywnych emocji sprawi, że nic się nie zmieni w przyszłości. Otwarta rozmowa z partnerem na bolesny temat da szansę naprawienia szkód.

2. Problemy finansowe

Nawet jeżeli posiadacie odrębne konta w banku, lepiej nie ukrywać przed sobą problemów finansowych. Przejrzystość w kwestii finansów daje poczucie bezpieczeństwa, bo wszelkie problemy związane z kredytem lub długami, cięciem wynagrodzenia czy bankructwem i tak wyjdą na jaw, jeśli powadzicie wspólne życie.

3. Niewierność

Tu akurat sprawa nie jest taka oczywista, bo gra idzie o ogromną stawkę. Nie ma łagodnego sposobu na wyjawienie zdrady. Niewierność może zniszczyć relacje, ale utrzymywanie tego w tajemnicy może rozstroić twój stan emocjonalny i psychiczny, a partner i tak zacznie się czegoś domyślać.

4. Problemy z nałogami

Trudno jest przyznać się przed samym sobą, a tym bardziej przed kimś bliskim, że istnienie problem z uzależnieniem. Jednak to nie jest wyłącznie osobisty problem, bo rzutuje na wspólne życie. Kochający partner, wiedząc, co się dzieje w twojej głowie nie odtrąci, a zrobi wszystko, by wyciągnąć cię z kłopotów.

5. Stan zdrowia

Zapewne nikt z nas nie chce martwić bliskiej osoby tym, co się dzieje z naszym zdrowiem. Nie można tego jednak zatajać, bo poważne problemy ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym mogą sprawić, że partner będzie musiał bardziej zatroszczyć się o ciebie lub szukać pomocy.  Świadomość problemu sprawi, że druga osoba będzie z tym na bieżąco i wesprze na każdym kroku.

6. Sprawy karne

Jeśli twoja przyszłość naznaczona jest występkiem, którego się wstydzisz lub który w znaczny sposób wpłynął na twoje życie, partner powinien znać prawdę. Wstyd za to, co kiedyś miało miejsce jest zrozumiałey, ale nie ukrywanie błędów pokazuje, że zmieniłaś się. Jeśli sama nie masz potrzeby rozdrapywać tego, co było, przyznanie się błędu będzie wyłącznie wyłożeniem kart na stół, by uniknąć plotek czy niedomówień.

źródło:  www.powerofpositivity.com 


Lifestyle Związek

Te kobiety zmieniają świat: najlepsze polskie badaczki znów wyróżnione przez L’Oréal-UNESCO

Redakcja
Redakcja
18 listopada 2018
Mat. prasowe L'Oréal
 

Stypendystki 18. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki prowadzą projekty, które mogą odpowiedzieć na kluczowe wyzwania współczesnej nauki w zakresie m. in. lepszych terapii dla pacjentów z bólem neuropatycznym, nowych strategii w leczeniu chorób wirusowych u ludzi i zwierząt czy rzadkich postaci cukrzycy oraz pomóc w zrozumieniu, jak informacja zapisana w genomie przekłada się na żywe organizmy i ich właściwości. Nazwiska badaczek zostały ogłoszone 14 listopada 2018 roku podczas uroczystej Gali w Warszawie.

Już po raz osiemnasty, w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki przyznano nagrody kobietom, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu. Poza otrzymaniem stypendiów nagrodzone badaczki, przy wsparciu organizatorów programu oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego biorą udział w międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Dzięki temu promują swoje osiągnięcia naukowe nie tylko wśród naukowców, ale także szerszej opinii publicznej, tak aby służyły one całemu społeczeństwu.

Mat. prasowe L’Oréal

 „Męskie” dziedziny naukowe, ale projekty prowadzone przez wybitne kobiety

Tak jak w poprzednich latach konkurencja we wszystkich kategoriach była bardzo duża, a o jedno stypendium walczyły średnio 22 badaczki. Po raz pierwszy obok Pań reprezentujących nauki biologiczne, medyczne
i chemiczne pojawiły się kandydatki prowadzące projekty w obszarze nauk fizycznych
i inżynieryjnych. Bardzo się z tego cieszymy, bo te dziedziny są często uważane za domeny męskie
mówi prof. dr hab. Ewa Łojkowska, przewodnicząca Jury programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

W ramach 18. edycji programu trzy stypendia habilitacyjne, każde o wartości 35 tys. zł, zdobyły:

 • dr Joanna Gościańska, Wydział Chemii, Pracownia Chemii Stosowanej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Synteza multifunkcyjnych mezoporowatych materiałów węglowych dedykowanych procesom adsorpcji aktywnych substancji farmaceutycznych i wybranych zanieczyszczeń z fazy ciekłej);
 • dr Anna Muszewska, Zakład Biochemii Drobnoustrojów, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
  w Warszawie (Różnice w trybie życia grzybów znajdują odzwierciedlenie w składzie ich genomów);
 • dr Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska, Wydział Chemiczny, Zakład Chemii Bioorganicznej, Politechnika Wrocławska (Nowe metody wizualizacji proteaz serynowych zaangażowanych
  w programowaną śmierć komórki)
  .

Mat. prasowe L’Oréal

Dwa stypendia dla doktorantek w wysokości 30 tys. zł otrzymały:

 • mgr Anna Piotrowska-Murzyn, Zakład Farmakologii Bólu, Instytut Farmakologii PAN w Krakowie (Określenie mechanizmów i potencjalnych punktów uchwytu substancji modulujących aktywność wybranych subpopulacji komórek glejowych w terapii bólu neuropatycznego);
 • Beata Małachowska, Zakład Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej, Uniwersytet Medyczny
  w Łodzi (Kwas lizofosfatydowy w patogenezie zespołu HNF1B-MODY).

Stypendium dla magistrantki o wartości 20 tys. zł odebrała:

 • Aleksandra Synowiec, Zakład Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński (Nowe inhibitory wejścia kociego herpeswirusa typu 1 (FHV-1)).

– Ocenialiśmy świetnie przygotowane do pracy naukowej badaczki, prowadzące prace na najwyższym światowym poziomie, w znakomicie wyposażonych polskich laboratoriach. Mam nadzieję, że tak jak laureatki poprzednich edycji programu, tegoroczne stypendystki będą w kolejnych latach zdobywać liczne wyróżnienia, polskie i zagraniczne środki finansowe na swoje badania oraz kontynuować karierę naukową. Bardzo się cieszę mogąc obserwować jak nowe pokolenie młodych, bardzo zdolnych kobiet-naukowców zdobywają kolejne stopnie i tytuły naukowe oraz zajmują wysokie stanowiska w naukowych instytucjach i ciałach doradczych, widząc, że są we właściwych miejscach. Oby było więcej takich przykładów. – dodaje prof. dr hab. Ewa Łojkowska, przewodnicząca Jury programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Mat. prasowe L’Oréal

Różnorodne zespoły badawcze – potencjał wiedzy i kreatywności

 1. Gala programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki była też okazją do przypomnienia o potrzebie kontynuowania wysiłków na rzecz osiągnięcia równości płci w nauce.

Dziś możemy obserwować wspaniałe kariery naukowe kobiet, a ogromna rola badaczek jest coraz częściej dostrzegana i doceniana. Ciekawym przykładem jest chociażby ogłoszenie Marii Skłodowskiej-Curie najbardziej wpływową kobietą w historii (wg BBC, 2018). Niestety nie zawsze tak było i także dziś kwestia równości płci
w nauce wymaga uwagi. Pięknym i najnowszym przykładem na potrzebę osiągnięcia równości płci w nauce jest ogólnoświatowa dyskusja, która wywiązała się po ogłoszeniu tegorocznych laureatów Nagrody Nobla.
W dziedzinie nauk ścisłych zostały one przyznane dwóm kobietom – Donnie Strickland
w obszarze fizyki oraz Frances H. Arnold w obszarze chemii. Obie panie dołączyły do wciąż nielicznego grona kobiet – laureatek Nagrody Nobla
powiedziała podczas Gali Wioletta Rosołowska, Prezes Zarządu L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie.

Prezes Wioletta Rosołowska zwróciła również uwagę, że dziś udział kobiet wśród nauczycieli akademickich wynosi 44%[1], jednak wciąż należy angażować się na rzecz zwiększania tej liczby. – Badania Fundacji L’Oréal pokazują, że jeśli kobiety będą zdobywać tytuły doktorskie w tym samym tempie co mężczyźni, to w ciągu 15-20 lat liczba doktorantów wzrośnie o 3 miliony[2] – to ogromny potencjał wiedzy i kreatywności, który powinniśmy wykorzystać w przyszłości. Tym bardziej widzimy potrzebę kontynuowania naszych działań
w ramach programu Dla Kobiet i Nauki. Cieszymy się, że jako L’Oréal od lat wspieramy kobiety badaczki, wskazujemy na wartość różnorodnych zespołów badawczych, a tym samym przyczyniamy się do szybszego
i pełniejszego rozwoju nauki –
podsumowała Wioletta Rosołowska, Prezes Zarządu L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie.

Decyzję o przyznaniu nagród Dla Kobiet i Nauki podejmuje niezależne Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej, składające się z 16 wybitnych naukowców, reprezentujących różne dyscypliny naukowe
i ośrodki badawcze. Program organizowany jest przez L’Oréal Polska we współpracy z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Akademią Nauk.

Gala wręczenia nagród L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki odbyła się 14 listopada 2018 roku w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Uroczystość zgromadziła wybitne osobistości świata nauki, polityki i biznesu.


O programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Celem programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki prowadzonego od 2001 roku jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac, zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego. Partnerami programu są Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Akademia Nauk. Do 2018 roku w Polsce wyróżniono 93 kobiety-naukowców. Wyboru co roku dokonuje Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej. Roczne stypendia przyznawane 6 kobietom nauki wynoszą: 20 000 zł dla stypendystki na poziomie studiów magisterskich, 30 000 zł w przypadku stypendiów doktoranckich i 35 000 zł w przypadku stypendiów habilitacyjnych.


Więcej o programie:

Strona programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki: www.lorealdlakobietinauki.pl

Facebook: https://www.facebook.com/LOrealPoland  

You Tube: https://www.youtube.com/channel/UCflz0yIopDv2VtSwsqmr_HQ/featured 

[1] http://www.pan.poznan.pl/nauki/N_213_04_Mlodozeniec.pdf

[2] Raport Fundacji L’Oréal „Tectonic movements” https://www.fondationloreal.com/documents/5c2f1752-3494-434f-8bb0-1c4f0d70fc70/download?lang=en


Lifestyle Związek

Ziemia okrzemkowa dla urody. Warto ją wykorzystać

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 listopada 2018
Fot. iStock/junce

Różne produkty wykorzystywano już do pielęgnacji urody. Od klasycznych, takich jak np. glinki, po bardziej nietypowe, jak osocze ludzkiej krwi przy wampirzym liftingu. Mnogość różnych specyfików na rynku sprawia, że po wiele z tych pomysłów można sięgać samodzielnie, w zaciszu własnej łazienki.

Jednym ze wcale nie najświeższych „odkryć” jest ziemia okrzemkowa, która znakomicie służy skórze i włosom.

Czym jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa, zwana również diatomitem, jest rodzajem miękkiej skały, bogatej w krzemionkę. Powstała ona z pancerzyków okrzemek, czyli jednokomórkowych glonów. I choć pochodzenie może się wydawać  nietypowe, wykazuje cenne właściwości. Zastosowanie ziemi okrzemkowej w przemyśle jest bardzo szerokie. Do kosmetyków również trafiła nie przez przypadek.

Zalety ziemi okrzemkowej

W swoim składzie, nie licząc obecności aż 80% krzemionki, znajdują się także: wapń, sód, magnez i żelazo. Ziemia okrzemkowa pomaga uszczelniać naczynia krwionośne, dlatego jest polecana m.in. do cery naczynkowej. Stosuje się ją również do łagodzenia objawów trądziku, wyrównania kolorytu cery i usuwania nadmiar sebum. Delikatnie peelinguje, poprawia ukrwienie skóry oraz usuwa z niej toksyny. Można sięgać po nią z powodzeniem przy cerze trądzikowej, tłustej, mieszanej, zmęczonej. Można wykorzystać ją również do wzmacniania włosów oraz jako naturalną, delikatną polerkę do paznokci.

Zastosowanie ziemi okrzemkowej

Ziemię okrzemkową znajdziemy gotowych produktach do pielęgnacji jak np.: pudry, podkłady mineralne, kremy do twarzy, żele antybakteryjne, czy balsamy do ciała. Można ją również kupić w czystej postaci i dodać do przygotowanych w domu kosmetyków. Wystarczy kilka miarek ziemi okrzemkowej wymieszać z gotową maską na włosy lub na twarz. Można wykonać ją od podstaw samodzielnie, dodając do diatomitu produkty odżywcze, jakie akurat są pod ręką (np. jogurt naturalny). Warto ją dodać do wcześniej namoczonego, zmielonego ryżu lub gęstego żelu wykonać peeling. Sprawdzi się także połączenie w równych proporcjach soli morskiej i ziemi okrzemkowej, jako dodatek do kąpieli. Możliwości jest znacznie więcej. Należy jednak pamiętać, że diatomit może niekiedy uczulać. Przed wykorzystaniem większej ilości ziemi okrzemkowej w kosmetykach, należy wykonać klasyczną próbę uczuleniową.

Ziemia okrzemkowa do jedzenia

Spożywczy diatomit traktowany jest jak suplement diety, uzupełniający braki krzemu w organizmie. Taka kuracja wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, mięśnie, kości oraz zęby. Ziemia okrzemkowa oczyszcza organizm, wykazuje działanie łagodzące odczyny alergiczne, od wewnątrz wpływa na poprawę stanu skóry. Suplementację można zacząć od 1 łyżeczki diatomitu wymieszanej z mlekiem, sokiem lub wodą. Po dwóch tygodniach dawkę można zwiększyć do 2-3 łyżeczek dwa razy dziennie, jeśli nie pojawiły się nieporządne objawy. Do skutków ubocznych takiej  kuracji można zaliczyć m.in.: zaparcia, biegunki, nudności, zgaga, przemęczenie.

źródło:  bonavita.pl party.pl

 


Zobacz także

Żeby bolało mniej… Krótka nauka o cierpieniu psychicznym

„We were on a break!” Obsada „Przyjaciół” w wyjątkowej akcji charytatywnej

Jak zepsuć związek

Zamiast obwiniać partnera, pracuj nad sobą