Go to content

5 rzeczy, które robią narcyzi i psychopaci podczas rozmowy. Potrafisz je zauważyć?

Psychopata kojarzy się z osobnikiem pokroju Hannibala Lectera, którego twarz w masce pewnie śniła się niejednej wrażliwszej osobie. A wbrew pozorom psychopata nie zawsze ma wypisane na twarzy czyste szaleństwo lub odwrotnie, mrozi spokojem w sytuacjach, gdy komuś dzieje się krzywda. Podobnie dzieje się w przypadku narcyzów, których raczej nie spotykamy przeglądających się co dwa kroki z uwielbieniem w lusterku. 

Najczęściej tacy ludzie sprawiają wrażenie miłych i sympatycznych, wywierają na otoczeniu świetne pierwsze wrażenie. Osoby wykazujące cechy psychopatyczne lub narcystyczne, często używają fałszywych osobowości w kontaktach z innymi, czasami dobierając swoje maski tak, aby najefektywniej osiągnąć swoje cele. Nie zawsze zapala się nam lampka ostrzegawcza, ale nie jesteśmy zupełnie bezbronni w kontakcie z taką osobą. Można wyłapać pewne sygnały w zachowaniu, które podczas nawet krótkiej rozmowy podpowiedzą, że mamy wątpliwą przyjemność z psychopatą lub narcyzem.

5 rzeczy, które robią narcyzi i psychopaci podczas rozmowy


źródło: www.psychologytoday.comnoizz.pl

Fot. iStock / anouchka

1/5 Zdradzają swoje tajemnice

Psychopaci i narcyzi lubią skupiać na sobie uwagę innych ludzi i do tego celu wykorzystują różne metody. Jedną z nich jest opowiadanie szczegółów, których nikt inny nie opowiedziałby pierwszej lepszej osobie. Od osoby z takimi zaburzeniami można się dowiedzieć, że akurat żona go zdradziła, on sam się rozwodzi, zarabia za mało i w ogóle ma beznadziejną pracę. Po co to wszystko? Ponieważ w ten sposób stara się skrócić dystans (skoro już się „tak” znacie), wciągnąć we współczucie lub zaimponować. A im głębsze kontakty z daną osobą, tym łatwiej jest nią manipulować.

Fot. iStock / anouchka

2/5 Powtarzają to samo, ale za każdym razem inaczej

Psychopata może po raz kolejny uraczyć cię tą samą informacją, mówić znów o sobie w samych superlatywach lub opowiadać nieziemskie historie, tylko trochę w inny sposób. Tacy ludzie często już sami nie wiedzą, co komu mówili, na bieżąco więc tworzą swoją bajkę i plączą się w wypowiedziach. Często posługują się kłamstwem, aby osiągnąć zamierzone cele, bywa też, że kłamią bez żadnego powodu dla własnej rozrywki. Jeśli zostaną na tym złapani, zamiast przyznać się do błędu, reagują złością, agresją.

3/5 Interesują się przede wszystkim sobą

Osobowość psychopatyczna lub narcystyczna sprawia, że jej posiadacz chętnie mówi wyłącznie o sobie. Zazwyczaj nie zadaje pytań drugiej osobie, nie słucha jej wypowiedzi, przerywa je zwracając uwagę na siebie. Może nawet nie oczekuje odwzajemnienia uwagi, traktując cię wyłącznie jako słuchacza, a nie partnera w rozmowie. Psychopaci sprawiają wrażenie osób, co do których nie można mieć zarzutów, których nic nie dotyka.

W innym przypadku zadając wyłącznie sprecyzowane pytania i naciskając na uzyskanie odpowiedzi, psychopata może poszukiwać informacji, które wykorzysta do wyłapania twoich słabości. Podczas rozmowy z nowym celem często dążą oni do uzyskania informacji, aby mieć punkt zaczepienia do zaoferowania uwagi czy pomocy.

4/5 Oczekują specjalnych względów

Większość ludzi zabiega o względy innych osób z potrzeby bliskości, a psychopaci i narcyzi wymagają jej dla siebie po prostu. Uważają, że im się należy, bo skoro oni poświęcają swój czas, zaszczycili kogoś uwagą dla jakiegoś celu, ta osoba powinna odczuwać w związku z tym wdzięczność. Z czasem lista żądań i oczekiwań może niebezpiecznie wzrosnąć wraz z próbą podporządkowania.

Fot. iStock

5/5 Stawiają rozmówcę w niezręcznej sytuacji

Rozmowa z psychopatą lub narcyzem może pójść w niecodziennym kierunku. Tacy ludzie zazwyczaj są sprawnymi manipulatorami i mogą podejmować próby naruszenia twojego spokoju w relacji z innymi. Podczas rozmowy psychopata może próbować wbić klin w cudze relacje, pytając np. „jak to jest być najmądrzejszą siostrą, lub najładniejszą dziewczyną w tym pokoju?„. To nie nieprzemyślane pochlebstwo, a bierna agresja wymierzona w daną osobę.