Lifestyle

10 motywów, które najczęściej pojawiają się w koszmarach. Czy wiesz, co chce przekazać twoja podświadomość?

Redakcja
Redakcja
23 października 2017
Fot. iStock / yulkapopkova
 

Wbrew temu, co często życzymy na dobranoc, nasze sny bywają nie tylko kolorowe. Od czasu do czasu zamiast marzeń sennych, mamy wątpliwą przyjemność przeżywać koszmary, z których budzimy się z przerażeniem.

Według badań koszmary częściej śnią się kobietom, dzieciom i dojrzewającym nastolatkom. Szacuje się też, że 2 do 6% populacji może śnić je nawet raz w tygodniu, szczególnie osoby zestresowane, cierpiące na łagodną postać depresji, zaburzenia lękowe oraz przeżyli traumatyczny uraz. Mogą się przyśnić także podczas choroby połączonej z gorączką, pod wpływem narkotyków, leków czy alkoholu. Gdy przyczyna nie leży w powyższym, koszmary mogą zwiastować nadchodzący kryzys, załamanie psychiczne, co ma przyczynę w realnym życiu.

Zły sen a koszmar, czym się różnią?

Przede wszystkim różni je intensywność — podczas złego snu również odczuwamy strach, lęk i negatywne emocje, natomiast śnimy sen bez nagłego wybudzenia. Koszmary są tak intensywne, że budzimy się gwałtownie, nawet krzycząc. Chyba każdy z nas zna ten moment i towarzyszące jemu uczucie ciężaru, gdy wręcz zrywamy się z łóżka. Mija kilka sekund, zanim na powrót czujemy się bezpiecznie w danej chwili, czując jeszcze rozkołatane serce. Trudno się po tak intensywnych doznaniach wyciszyć i na nowo zapaść w sen. Jedni mają koszmary częściej, inni doświadczają ich sporadycznie, ale każde takie przeżycie niesie ze sobą pewną symbolikę, która pozwala zrozumieć przyczyny pojawiania się koszmarów.

10 motywów, które najczęściej pojawiają się w koszmarach 

1. Śmierć

Jeżeli dotyczy nas, jest odczytywana jako symbol zakończenia jakiegoś etapu w życiu, wejścia na nową ścieżkę rozwoju. W przypadku, gdy śmierć dotyczy najbliższych nam osób, może wyrażać to pragnienie zerwania z nimi mentalnej pępowiny, uwierających więzi. Gdy kogoś zabijamy, podświadomie rozprawiamy się z cechami, których w kimś nie akceptujemy.

2. Choroba

Może być podświadomym sygnałem, że coś faktycznie się dzieje niedobrego w naszym organizmie. Najczęściej symbolizuje nasze wewnętrzne konflikty, z którymi nie umiemy się uporać.

3. Wypadanie zębów

Dawniej uważano, że utrata uzębienia może zwiastować kłopoty w rodzinie, chorobę lub śmierć bliskiej osoby. Może oznaczać utratę sił witalnych, bezradność, strach przed starzeniem się i śmiercią. Najczęściej sygnalizuje dokuczliwy brak stabilizacji w życiu osobistym i lęk przed oceną lub agresją innych.

4. Upadek z wysoka

Może oznaczać utratę przez nas kontroli nad ważnymi sprawami w życiu lub strach przed utratą czegoś. Powiązano tego rodzaju sny z nagłym spadkiem ciśnienia krwi lub niedokrwienia mózgu, warto więc, jeśli taki sen się powtarza, przebadać serce i układ krążenia.

5. Katastrofy, koniec świata

Mogą być odbiciem trudnych emocji z powodu rozstania lub kryzysu, który wymusza na nas reorganizację życia od nowa. Katastrofy naturalne (powódź, tornad) mogą wynikać z silnych i trudnych do okiełznania emocji, wobec których czujemy bezsilność.

6. Ucieczka przed atakiem

Ucieczka obnaża wpływ stresu w prawdziwym życiu oraz unikanie konfrontacji z kimś, kto stanowi zagrożenie, jawnie atakuje w życiu realnym. Taki sen może się pojawiać, gdy w stale odsuwasz na później to, czego boisz się zrobić. Gdy ucieczkę utrudniają nogi ciężkie lub jak z waty, to sygnał o nieskutecznym działaniu w prawdziwym życiu. Jeśli uciekamy przed dzikim zwierzęciem nasza podświadomość może wyrażać obawę o właściwe, moralne zachowanie w obliczu pokus.

7. Uwięzienie

Najczęściej jest wyrazem obaw tego, co nas ogranicza — niesatysfakcjonująca praca, wypalone uczucie w związku i inne sytuacje, które domagają się reakcji.

8. Nagość w miejscu publicznym

Bywa oznaką strachu przed odkryciem własnej słabości i upokorzeniem. Ten motyw pojawia się u osób, które wstydzą się ciała, cech charakteru lub pragnień. Sen o nagości w miejscu publicznym może być zapowiedzią błędów w pracy lub podjęcia złych decyzji.

9. Odejście partnera

Może wyrażać podświadomą obawę, że relacja się rozluźnia, a para oddala się od siebie. Brak pewności siebie w związku oraz pełnego zaufania do partnera czasem jest odzwierciedleniem realnych problemów w związku.

10. Tajemnicze postacie, demony

Mogą pojawiać się duchy, kosmici, demony albo osoby bez twarzy. Co ciekawe, takie spotkanie we śnie może świadczyć o naszych możliwościach, które czekają na odkrycie. W negatywnym kontekście takie postacie zwiastują wypieranie rzeczywistości i oddalanie od siebie tego, czego nie chcemy być świadomi lub co nam umyka.

źródło: www.kroliczekdoswiadczalny.pl, magia.onet.pl


Lifestyle

Bywasz niekonsekwentna na diecie? I dobrze, bo według naukowców możesz w ten sposób stracić więcej kilogramów

Redakcja
Redakcja
23 października 2017
Fot. iStock/wundervisuals
 

Jeśli do tej pory wydawało ci się, że jedynym kluczem do skutecznego schudnięcia jest konsekwencja w przestrzeganiu diety, mogłaś być w błędzie. Jak się okazuje, spełnienia marzenia o szczupłej sylwetce nie zależy wyłącznie od rygoru dietetycznego. Niestety dieta, kojarząca się często z karą, wymaga wyrzeczeń, a wcale nie tak łatwo zrezygnować jest z rzeczy, które wyjątkowo nam smakują, ale nie są łaskawe dla figury.

Przekąski słodkie, słone, tłuste, zabronione podczas diety kuszą szczególnie. Ci, którzy mają silniejszą wolę, wytrzymują narzucony reżim żywienia i ćwiczeń. Ci, którzy ulegają pokusom, do tej pory mogli mieć do siebie pretensje, że ten trud ich przerasta, ale to, co wcześniej wydawało się być zabójstwem dla utrzymaniem diety, może paradoksalnie zadziałać na korzyść odchudzania.

Niekonsekwencja popłaca?

Naukowcy ze Szkoły Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Tasmania wykazali podczas eksperymentu, że przerwy w diecie mogą sprzyjać chudnięciu. Naukowcy przeprowadzili na dwóch grupach osób odchudzających się badanie — jedna grupa przestrzegała diety bez wyjątku przez sześć tygodni. Druga grupa wyłamywała się ze ścisłej diety po 2 tygodniach, a później uczestnicy z niej rezygnowali.

Specjaliści po zakończeniu obserwacji stwierdzili, że więcej schudła ta grupa, która pozwalała sobie na odstępstwa od diety. Jej uczestnicy nie doświadczyli tak zwanego efektu jojo. Co ciekawe, 6 miesięcy po zakończeniu badania spadek wagi utrzymał się na poziomie średnio 8 kg. Ci, którzy przestrzegali rygorystyczne diety schudli mniej. Głównym problemem jest to, że kiedy zmniejszamy spożycie energii, metabolizm zwalnia. Nazywamy to adaptacyjną termogenezą, która utrudnia chudnięcie, a nawet może powodować nawet delikatne przybieranie na wadze, aby „odbić” zbyt małą ilość kalorii w pożywieniu. Ciało potrafi się zaadaptować do niskiej podaży kalorycznej, przez co zużyje mniej kalorii w ciągu dnia. W odwrotnej sytuacji, im więcej kalorii dostarczamy, tym ciało nie będzie oszczędzać i zużyje więcej energii.

Oczywiście nie oznacza to, że po dwóch tygodniach należy rzucać dietę i czekać na pozytywne wyniki. Raczej należy przyjąć intuicyjne i zdrowsze podejście do jedzenia. Po prostu stała dieta nie pomaga długofalowo, szczególnie gdy jest monotonna i restrykcyjna.


 

źródło: kobieta.wp.platletycznie.com


Lifestyle

Regulamin konkursu „Połącz swoją rodzinę na nowo”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 października 2017
Fot. iStock / Ivanko_Brnjakovic

Regulamin konkursu „Połącz swoją rodzinę na nowo”

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE „Połącz swoją rodzinę na nowo”

§1. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Konkursu pod nazwą Konkurs „Połącz swoją rodzinę na nowo”zwanego dalej „Konkursem”, jest portal Oh!me, Blum Media
  sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a/42, 02-954 Warszawa, zarejestrowany
  w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762,
  o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.
 2. Konkurs zostanie przeprowadzony na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora w okresie od 23.10.2017 do 5.11.2017 . Wyniki zostaną opublikowane do dnia 15.11.2017 roku na www.ohme.pl.
 3. Sponsorem nagród w Konkursie jest NVIDIA- zwany dalej Sponsorem.
 4. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
 5. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl.

 

§2. Uczestnictwo w Konkursie

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
 2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Sponsora nagród, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
 3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
 4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
 5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich.

 

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy przesłać odpowiedź na pytanie konkursowe. W komentarzu do artykułu KONKURS wykonaj zadanie konkursowe:
  W komentarzu do tego artykułu napisz nam Jak TY wykorzystałbyś nowe urządzenie NVIDIA SHIELD TV, żeby na nowo zjednoczyć rodzinę oraz podaj swoje odpowiedzi na trzy poniższe pytania.1) Uważam, że telefony komórkowe  i smartfony to:
  a) pomocne w komunikacji narzędzie,
  b) centrum zarządzania pracą,
  c) pochłaniacze czasu i pieniędzy

  2) Czy grasz z dzieckiem w gry? Jeśli tak, wybierz jakie (możesz wybrać kilka odpowiedzi)
  a) gry planszowe
  b) razem gramy w gry elektroniczne (komputer/konsola/telfon/tablet itp)
  c) gry sportowe/ruchowe
  d) nie gramy w gry
  3) Czy korzystasz z technologii podczas wspólnego spędzania czasu z rodziną? Jeśli tak, wybierz w jaki sposób (możesz wybrać kilka odpowiedzi)
  a) Oglądamy wspólnie TV
  b) Robimy sobie wieczory filmowe/domowe kino itp.
  c) Razem ćwiczymy korzystając z filmów instruktażowych
  d) Gramy w gry z wykorzystaniem sprzętu typu TV/konsola/tablet
  e) Gotujemy korzystając z programów kulinarnych
 1. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na platformie do komentowania Organizatora.
 2. Jedna osoba może przesłać tylko jedną  odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi, Organizator weźmie pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu pierwszy zapisany komentarz.

 §4. Zasady wyłaniania laureatów Konkursu

 1. Zwycięzca Konkursu zostanie wyłoniony tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
 2. 1 laureat zostanie wyłoniony  przez jury w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl, na podstawie najciekawszej odpowiedzi.
 3. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 15.11.2017 roku  na stronie internetowej www.ohme.pl.

 §5. Nagrody w Konkursie i sposób ich przekazania

 1. Sponsorem nagród w Konkursie jest NVIDIA
 2. Laureatami Konkursu zostanie 1 osoba, które wybierze jury na podstawie najciekawszej odpowiedzi.
 3. Nagrody:

  1 x urządzenie NVIDIA SHIELD TV*
  *Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy ciąży na Laureacie, wygrywającym nagrodę. W celu dopełnienia formalności, należy skontaktować się z organizatorem. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.

 4. Nie istnieje możliwość zamiany nagród rzeczowych na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.
 5. Jeżeli laureat Konkursu nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w Regulaminie, Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru innego laureata Konkursu.
 6. Udział w Konkursie i przesłanie pracy Konkursowej jest jednoznaczne z prawem do wykorzystania jej przez Organizatora w celach promocyjnych.
 7. Przesyłając pracę Konkursową, Uczestnik powinien wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne do wzięcia udziału w Konkursie. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.
 8. Nagrody zostaną przesłane zwycięzcom przez Sponsora za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przesyłką poleconą lub kurierską w ciągu 14 dni od daty przesłania Organizatorowi danych kontaktowych przez Laureatów Konkursu.

 §6. Odpowiedzialność Organizatora

 1. Organizator Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za treść regulaminu i przebieg Konkursu. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość, terminowość doręczenia pism i nagród przez Pocztę Polską lub kuriera. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z opóźnieniem lub niedoręczeniem nagrody spowodowanym podaniem przez Uczestnika błędnego adresu lub innych danych. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za zmianę miejsca zamieszkania Uczestnika lub zmianę innych danych uniemożliwiającą dostarczenie nagrody albo powiadomienie o wygranej. W takim przypadku Uczestnik traci prawo do nagrody.
 2. Wszelkie reklamacje Uczestników dotyczące przebiegu Konkursu mogą być składane przez Uczestników w terminie 30 dni od daty zakończenia Konkursu. Reklamacja powinna być przesłana na adres Organizatora, w formie pisemnej pod rygorem nieuwzględnienia jej oraz zawierać imię i nazwisko Uczestnika zgłaszającego reklamację, jego adres korespondencyjny oraz dokładny opis okoliczności stanowiących podstawę reklamacji.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawienia bez rozpatrzenia reklamacji zgłoszonych po terminie, o którym mowa powyżej, jak również reklamacji niespełniających innych wymogów wskazanych w ust. 2.
 4. Złożone reklamacje, spełniające wymogi, o których mowa w ust. 2, rozpatrywane będą w terminie 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Zainteresowani Uczestnicy zostaną powiadomieni o sposobie rozpatrzenia reklamacji listem poleconym wysłanym w terminie 14 dni od rozpatrzenia reklamacji.

 §7. Postanowienia końcowe

 1. W razie szczególnych, niezawinionych przez Organizatora okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie Konkursu na dotychczasowych zasadach Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie z równoczesnym poinformowaniem o tym uczestników za pośrednictwem strony www.ohme.pl.
 2. Serwis Facebook nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść regulaminu, przebieg Konkursu ani działania Organizatora, w tym za wyłanianie zwycięzców i przekazywanie nagród.
 3. Konkurs w żaden sposób nie jest sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany.
 4. Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, zakładem wzajemnym lub grą na automatach w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z dnia 30 listopada 2009 r.).

 


Zobacz także

Regulamin konkursu „Jakim typem słodyczy jesteś?”

Dlaczego bycie smutnym jest zdrowe. Negatywne emocje są kluczem do dobrego samopoczucia

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o diecie Sirtfood