Go to content

10 motywów, które najczęściej pojawiają się w koszmarach. Czy wiesz, co chce przekazać twoja podświadomość?

Fot. iStock / yulkapopkova

Wbrew temu, co często życzymy na dobranoc, nasze sny bywają nie tylko kolorowe. Od czasu do czasu zamiast marzeń sennych, mamy wątpliwą przyjemność przeżywać koszmary, z których budzimy się z przerażeniem.

Według badań koszmary częściej śnią się kobietom, dzieciom i dojrzewającym nastolatkom. Szacuje się też, że 2 do 6% populacji może śnić je nawet raz w tygodniu, szczególnie osoby zestresowane, cierpiące na łagodną postać depresji, zaburzenia lękowe oraz przeżyli traumatyczny uraz. Mogą się przyśnić także podczas choroby połączonej z gorączką, pod wpływem narkotyków, leków czy alkoholu. Gdy przyczyna nie leży w powyższym, koszmary mogą zwiastować nadchodzący kryzys, załamanie psychiczne, co ma przyczynę w realnym życiu.

Zły sen a koszmar, czym się różnią?

Przede wszystkim różni je intensywność — podczas złego snu również odczuwamy strach, lęk i negatywne emocje, natomiast śnimy sen bez nagłego wybudzenia. Koszmary są tak intensywne, że budzimy się gwałtownie, nawet krzycząc. Chyba każdy z nas zna ten moment i towarzyszące jemu uczucie ciężaru, gdy wręcz zrywamy się z łóżka. Mija kilka sekund, zanim na powrót czujemy się bezpiecznie w danej chwili, czując jeszcze rozkołatane serce. Trudno się po tak intensywnych doznaniach wyciszyć i na nowo zapaść w sen. Jedni mają koszmary częściej, inni doświadczają ich sporadycznie, ale każde takie przeżycie niesie ze sobą pewną symbolikę, która pozwala zrozumieć przyczyny pojawiania się koszmarów.

10 motywów, które najczęściej pojawiają się w koszmarach 

1. Śmierć

Jeżeli dotyczy nas, jest odczytywana jako symbol zakończenia jakiegoś etapu w życiu, wejścia na nową ścieżkę rozwoju. W przypadku, gdy śmierć dotyczy najbliższych nam osób, może wyrażać to pragnienie zerwania z nimi mentalnej pępowiny, uwierających więzi. Gdy kogoś zabijamy, podświadomie rozprawiamy się z cechami, których w kimś nie akceptujemy.

2. Choroba

Może być podświadomym sygnałem, że coś faktycznie się dzieje niedobrego w naszym organizmie. Najczęściej symbolizuje nasze wewnętrzne konflikty, z którymi nie umiemy się uporać.

3. Wypadanie zębów

Dawniej uważano, że utrata uzębienia może zwiastować kłopoty w rodzinie, chorobę lub śmierć bliskiej osoby. Może oznaczać utratę sił witalnych, bezradność, strach przed starzeniem się i śmiercią. Najczęściej sygnalizuje dokuczliwy brak stabilizacji w życiu osobistym i lęk przed oceną lub agresją innych.

4. Upadek z wysoka

Może oznaczać utratę przez nas kontroli nad ważnymi sprawami w życiu lub strach przed utratą czegoś. Powiązano tego rodzaju sny z nagłym spadkiem ciśnienia krwi lub niedokrwienia mózgu, warto więc, jeśli taki sen się powtarza, przebadać serce i układ krążenia.

5. Katastrofy, koniec świata

Mogą być odbiciem trudnych emocji z powodu rozstania lub kryzysu, który wymusza na nas reorganizację życia od nowa. Katastrofy naturalne (powódź, tornad) mogą wynikać z silnych i trudnych do okiełznania emocji, wobec których czujemy bezsilność.

6. Ucieczka przed atakiem

Ucieczka obnaża wpływ stresu w prawdziwym życiu oraz unikanie konfrontacji z kimś, kto stanowi zagrożenie, jawnie atakuje w życiu realnym. Taki sen może się pojawiać, gdy w stale odsuwasz na później to, czego boisz się zrobić. Gdy ucieczkę utrudniają nogi ciężkie lub jak z waty, to sygnał o nieskutecznym działaniu w prawdziwym życiu. Jeśli uciekamy przed dzikim zwierzęciem nasza podświadomość może wyrażać obawę o właściwe, moralne zachowanie w obliczu pokus.

7. Uwięzienie

Najczęściej jest wyrazem obaw tego, co nas ogranicza — niesatysfakcjonująca praca, wypalone uczucie w związku i inne sytuacje, które domagają się reakcji.

8. Nagość w miejscu publicznym

Bywa oznaką strachu przed odkryciem własnej słabości i upokorzeniem. Ten motyw pojawia się u osób, które wstydzą się ciała, cech charakteru lub pragnień. Sen o nagości w miejscu publicznym może być zapowiedzią błędów w pracy lub podjęcia złych decyzji.

9. Odejście partnera

Może wyrażać podświadomą obawę, że relacja się rozluźnia, a para oddala się od siebie. Brak pewności siebie w związku oraz pełnego zaufania do partnera czasem jest odzwierciedleniem realnych problemów w związku.

10. Tajemnicze postacie, demony

Mogą pojawiać się duchy, kosmici, demony albo osoby bez twarzy. Co ciekawe, takie spotkanie we śnie może świadczyć o naszych możliwościach, które czekają na odkrycie. W negatywnym kontekście takie postacie zwiastują wypieranie rzeczywistości i oddalanie od siebie tego, czego nie chcemy być świadomi lub co nam umyka.

źródło: www.kroliczekdoswiadczalny.pl, magia.onet.pl