Nie każdy musi być oazą cierpliwości i przykładu, jak z pokorą przyjmować wszystko to, co życie przynosi.Wyróżniamy się charakterami i temperamentem, w odmienny sposób patrzymy na świat i inaczej możemy reagować na różne bodźce. Jednak większość osób ma swoje granice i pewne wyczucie sytuacji, potrafi również powstrzymywać emocje na wodzy.
Zdarzają także ludzie, z którymi ciężko dojść do porozumienia, a każda próba wymiany odmiennych zdań, kończy się zwyczajną awanturą. Wtedy okazuje się, że każdy powód do rozpętania piekiełka jest dobry, a kłótliwa osoba jedynie czeka na sygnał do akcji. Zbyt długa kolejka, niedoprawiona potrawa czy nieodpowiadająca propozycja spędzenia czasu w niedzielne popołudnie — dosłownie wszystko może wyprowadzić z równowagi kłótliwą osobę.
Nie da się ukryć, że są miedzy nami ci, którym kompromis, czy wręcz tendencje do ustępowania w pewnych sytuacjach są obce. Co więcej, uważają oni, że wszyscy wokół ponoszą winę za daną sytuację, nie dostrzegając w tym żadnej własnej winy. Zdecydowanie lepiej unikać takiej konfrontacji, niż próbować dojść do porozumienia w spornych kwestiach.
Problem najczęściej dotyczy osób cierpiących na pewne zaburzenie osobowości, u których można zaobserwować długotrwałe, nieelastyczne i nie przystosowawcze wzorce lub cechy, które wpływają na określony sposób myślenia, reakcje emocjonalne, stosunki interpersonalne i panowanie nad impulsami. Niestety ciężko jest wziąć w ryzy zachowanie takiej osoby, na czym cierpią zarówno najbliżsi, jak i przypadkowe „ofiary” kłótliwej osoby.
5 najbardziej kłótliwych osobowości
1. Osobowość socjopatyczna
Osobowość socjopatyczna cechuje się nieczułością wobec potrzeb i obojętnością na prawa innych ludzi. Perfekcyjnie posługuje się kłamstwami, mogą pojawić się kradzieże, oszustwa i inne złe zachowania. Tacy ludzie przejawiają tendencję do uroczego zachowania na pokaz, gdy w rzeczywistości idą po trupach do celu, krzywdząc innych bez poczucia winy i wyrzutów sumienia. Kłótnia jest dla nich jednym ze sposobów stawiania na swoim.
2. Osobowość borderline
To zaburzenie charakteryzuje się niestabilnością codziennego funkcjonowania w wielu aspektach życia — w związkach międzyludzkich, zachowaniu, nastroju i własnego wizerunku. Osoby cierpiące z powodu tego zaburzenia przejawiają skłonności samobójcze, częściej nadużywają środki odurzające, korzystają z niebezpiecznych stosunków seksualnych, samookaleczają się, budują intensywne emocjonalnie i niestabilne związki. Zachowanie osobowości borderline krąży pomiędzy stanami depresji, niepokoju i gniewu, stałych wahań nastroju, co przekłada się na traktowanie przez nich otoczenia. Przyklejają się do wybranych osób, oplątują się wokół nich, a następnie obarczają za wszelkie niepowodzenia.