Go to content

23 rzeczy, które każda kobieta powinna przestać robić, by zacząć żyć

23 rzeczy, które każda kobieta powinna przestać robić, by zacząć żyć
Fot. iStock / PeopleImages

W życiu nakładamy na siebie tyle ograniczeń, że przychodzi moment, kiedy zaczynamy się dusić. Brak nam przestrzeni, wolności, luzu… A przecież nie od dziś wiadomo, że największymi wrogami bywamy dla siebie by same. Wbrew sobie i swoim możliwościom dążymy do perfekcji i staramy się zadowolić wszystkich wokół. Zapominamy jak to jest zadbać o siebie. Nic straconego. Kochane! Najwyższa pora przestać:

1. Przepraszać (cały czas i bez wyraźnego powodu)

Badania wykazały, że kobiety mówią „przepraszam” o wiele częściej niż mężczyźni…Jasne, jeśli popełnisz błąd, weź za to odpowiedzialność. Ale ciągle obwinianie się za byle błahostki i poczucie winy z byle powodu wyrządza nam wiele krzywdy. Takiej, która zostają na długo.

2. Mówić „tak” (cały czas)

„Tak, umówię się z Tobą na kawę, nawet jeśli jestem w takim stanie emocjonalnym i fizycznym, że marzę jedynie o miękkiej poduszce, albo innej formie relaksu w domowym zaciszu.” „Tak, pomogę ci z twoim projektem nawet jeśli jestem zawalona robotą.” „Tak, porozmawiam z twoją żoną o waszych problemach choć to zupełnie nie moja sprawa i pewnie jeszcze na tym stracę”. Przestań mówić „tak”, kiedy myślisz: „nie, ratunku”. Ludzie szanują tych, którzy potrafią stawiać granice.

3. Odmawiać sobie samej

Mnóstwo kobiet traci czas zastanawiając się nad tym, czy powinny coś zrobić „tylko dla siebie” czy nie (bo przecież: dzieci, mąż, pies i kot…). Nie pozwól by twoja niepewność decydowała za ciebie. Ty też JESTEŚ WAŻNA.

4. Traktować jedzenie jak swojego wroga

To częsty przekaz jaki otrzymujemy: twoją wartością jest wygląd. Nasze włosy POWINNY być gładkie albo perfekcyjnie zakręcone, makijaż jednocześnie naturalny (naturalny makijaż?!) i kuszący, a ciała szczupłe. Próbując osiągnąć „niemożliwe”, traktujemy jedzenie jak kolejne narzędzie kontroli a nie coś, z czego można czerpać przyjemność i energię.

5. Krytykować swoje ciało (głośno lub tylko w myślach)

Nic z dobrego z tego nie wyniknie, jedynie stracisz jeszcze więcej we własnych oczach i zdołujesz się niemiłosiernie. Kochaj siebie, kochaj swoje ciało! Musi ci jeszcze długo służyć – daj mu miłość.

6. Czuć się niewygodnie odnosząc zawodowy sukces

Kobiety mają tendencję do umniejszania swoich osiągnięć i uznawania je bardziej za wynik zbiegu okoliczności niż zasłużony efekt ciężkiej pracy, wiedzy i umiejętności. Jeśli odniosłaś zawodowy sukces, widocznie zasłużyłaś na to.

7. Obsesyjnie usuwać z portali społecznościowych zdjęcia, na których wyglądasz nie tak, jakbyś chciała

Wydaje ci się, że każde zdjęcie, które przedstawia twoje ciało w odrobinę gorszym świetle to osobista katastrofa? Nie przywiązuj do tego takiej wagi, wyluzuj i nabierz dystansu. Jesteś CZŁOWIEKIEM, zdarza ci się (częściej niż myślisz) zrobić głupią minę.

8. Porównywać swoje życie do życia innych (zwłaszcza tego wirtualnego)

Zdarzyło ci się śledzić profil byłego partnera i (nie daj Boże!) porównywać się do jego obecnej dziewczyny? Oglądasz zdjęcia znajomych z wakacji i zastanawiasz się dlaczego ty TEGO (wszystkiego) nie masz? Przypomnij sobie własne marzenia i zajmij się ich realizacją. Wyłącz komputer.

9. Pielęgnować w sobie poczucie żalu i winy

Wina i żal to dwie najbardziej szkodliwe emocje. Blokują cię na całej linii, nie pozwalając spojrzeć w przyszłość. Odpuść.

10. Nosić codziennie obcasy

To wcale nie są jedyne buty, w których twoja noga wygląda dobrze ;). No i jest jeszcze kilka innych powodów, na przykład Twój kręgosłup.

11. Oceniać inne kobiety

A zwłaszcza komentować ich życie seksualne . Żadna z nas nie zasługuje na to, by ją oceniono zależnie od tego z kim idzie do łóżka, albo w jakiś sposób wyraża swoją seksualność.

12. Zwierzać się innym ze swojego własnego życia seksualnego

Szczerze mówiąc, jesteś jedyną osobą, która ono obchodzi. A intymność raz sprzedaną trudno odzyskać…

13. Starać się być „fajna”

Nie zmuszaj się do uśmiechów, zachowań na które nie masz ochoty i które są wbrew twojej naturze. Ciągłe próby bycia „fajną” dla wszystkich skutecznie przeszkadza ci w wyrażaniu swoich prawdziwych potrzeb, pragnień i poglądów.

14. Bać się czasem ponieść emocjom

Nie ma łatwiejszego sposobu, by zdyskredytować kobietę lub jej uczucia niż oskarżenie ją o bycie „zbyt emocjonalną”. Znasz mężczyznę, który nie bywa emocjonalny?!

15. Ufać doktorowi Google

Zdarzyło ci się przeszukiwać Internet w poszukiwaniu TWOICH OBJAWÓW świńskiej grypy? Albo zdenerwować się poradą „bardzo doświadczonej matki”? Masz problem natury medycznej czy psychologicznej, zaufaj specjalistom. PRAWDZIWYM.

16. Martwić się, że nie jesteś taka … perfekcyjna

Ojej, świąteczne ozdoby nie wyszły ci takie piękne jak w poradniku DIY na kanale YouTube? Dzieci biegają w niepoprasowanych bluzeczkach? Odetchnij i nalej sobie zielonej herbaty. Dziś jakaś fajna audycja w radiu.

17. Bać się być sama

Odnalezienie (lub nie) życiowego partnera nie jest twoim najważniejszym celem, celem jest dążenie do wewnętrznej harmonii i zadowolenia z tego, kim jesteś. Paradoks polega na tym, że o te dwie ostatnie rzeczy czasem o wiele łatwiej będąc singlem.

18. Być w związku, po to by być w związku

Jeśli decydujesz się na związek, bo paraliżuje cię strach przed samotnością, to zdecydowanie nie są odpowiednie pobudki… Nic dobrego z tego nie wyjdzie.

19. Lekceważyć znaczenie odpoczynku

Naprawdę, nikt nie zginie jeśli wyłączysz telefon i wyruszysz na długi weekend.

20. Podtrzymywać toksyczne przyjaźnie

Życie jest zbyt krótkie by marnować je na ludzi, którzy sprawiają, że czujesz się jak śmieć.

21. Utrzymywać relacje, które nie są dla ciebie ważne

Wybieraj sobie starannie tych, z którymi chcesz spędzać czas i pozwól by niektóre znajomości znikały z twojego w sposób naturalny.

22. Wstydzić się

Tego, że nie wiesz, nie potrafisz, czujesz albo nie czujesz wcale. Życie jest od stawania się, ciągłych prób i popełniania błędów. Umiesz i wiesz już wszystko? Pora umierać.

23. Zakładać, że musi się udać

Bo są rzeczy, na które nie masz wpływu i już. I to też jest życie.

Pora odetchnąć i zacząć żyć. Po swojemu


Źródło: HuffingtonPost