Lifestyle

Zamknij oczy i wyobraź sobie wakacje marzeń. A później? Później to marzenie zrealizuj

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 stycznia 2017
Mat. prasowe
 

Siedzisz właśnie za biurkiem? Szaro buro za oknem? No dobra, nawet jak spadł śnieg to i tak myślisz sobie, że zimy dość, tej ciemności, chłodu i… codziennej rutyny: praca, dom, dzieci, i tak w kółko. Taki spadek formy, kiedy jedyne, co trzyma cię przy życiu, to wizja choć nadal dalekiego, to jednak mimo wszystko zbliżającego się urlopu.

Jakie smutne byłoby nasze życie, gdyby nie możliwość planowania wakacji. Prawda? Mam przyjaciółkę, która zawsze powtarza: „Rety. Dobrze, że są wakacje, inaczej bym w pracy nie wytrwała”. I nie dlatego, że swojej pracy nie lubi, ale dlatego, że każdy z nas zasługuje na odpoczynek, na czas, kiedy nie patrzymy na zegarek, kiedy nie dzwoni budzik, a dzień płynie leniwie.

Że takie wakacje są niemożliwe? Oczywiście, że są. Gdzie? Zaskoczę cię – wszędzie!

Naprawdę. Zamknij oczy i wyobraź sobie miejsce, w którym bez zgiełku codziennego dnia odpoczywasz. Takie miejsce, gdzie jak tylko miałabyś możliwość – wyjechałabyś bez zastanowienia.

To wcale nie musi być miejsce, które znasz. Puść wodze fantazji, w końcu jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia i zapewniam cię – w przypadku wymarzonych wakacji, nie muszą ograniczać nas pieniądze. Bo marzenia wbrew pozorom nie kosztują majątku.

Ale wróćmy na razie do twojego wymarzonego miejsca? Gdzie jesteś? W Hiszpanii? Chorwacji, Bułgarii, może we Włoszech? A może to nasze Mazury?

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Czy to miejsce, gdzie nikt i nic cię nie goni, gdzie możesz pójść do malutkiego sklepiku po świeże pieczywo, owoce i warzywa… Gdzie dzień możesz sobie zaplanować według własnych potrzeb. Żadnego wstawania na hotelowe śniadania, wracania na kolację. Żadnych wycieczek autokarowych i zwiedzania miejsc pełnych turystów.

Co ty na to? Myślisz, że takie wakacje są niemożliwe? Bo nie masz domu w Toskanii, ziemi na Istrii? Bo kto odda ci dom na wakacje? Kto pozwoli ci spędzić czas wolny od pracy tak, jak od pewnego czasu (a może od zawsze)marzyłaś? Wiesz, że marzenia są po to, by je realizować?

Jeśli już zobaczyłaś oczami swojej wyobraźni miejsce, gdzie chciałabyś odpocząć, to teraz czas zaplanować wakacje.

Masz ochotę na pełną swobodę, na wolność – doświadczenie wolności podczas wakacji  jset nie do przecenienia. Chciałabyś wypić kawę na tarasie cudownego domu, kiedy właśnie wschodzi słońce i odkrywa przed tobą przepiękny widok. A może myślisz o tym, jak miło by było wieczorem zasiąść z winem na dworze, gdy po leniwym, ale jednak pełnym wrażeń dniu, chcemy się zatrzymać, kiedy w końcu mamy czas na refleksję, na zastanowienie się, co dla nas jest ważne. Przecież na co dzień mało kto znajduje  na to czas. Na uważność, na pobycie ze sobą, ze swoją rodziną, z przyjaciółmi, z dala od zgiełku, od tłumu turystów.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Na takie wakacje nie zabierasz budzika, jedyne, co ci towarzyszy, to mapa i przewodnik po okolicy, w której postanowiłaś spędzić wakacje. Planujesz każdy dzień, albo zostawiasz bez planu, przyjmując wszystko to, co się wydarzy w sposób naturalny. Korzystasz z dobrodziejstw regionalnej kuchni, smakując, gotując samej z przepisu podanego przez panią na targu, u której kupowałaś warzywa, albo świeże jajka i twaróg.

A po zachodzie słońca spędzasz czas z tymi, których kochasz, w towarzystwie których odpoczywasz, bo czujesz się naturalnie, bez nadęcia, bez spięcia.

Jeśli o takich właśnie wakacjach marzycie, jeśli chcielibyście właśnie w taki sposób spędzić urlop, to zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą firmy NOVASOL. To właśnie tam znajdziecie te domy, te miejsca, które widzicie zamykając oczy myśląc o odpoczynku.

Poszukajcie, obejrzyjcie, wybierzcie termin, dom i jedźcie tam, gdzie zawsze chcieliście pojechać. To wyjątkowe wakacje na każdą kieszeń!


Chcecie się przekonać, że takie wakacje są możliwe. Weźcie udział w konkursie organizowanym przez NOVASOL „Wakacyjne Rewolucje”, w którym do wygrania jest 2-tygodniowy pobyt w domu wakacyjnym na Mazurach w Polsce, w terminie 12-26.08.

Co Wy na to? Szczegóły konkursu znajdziecie TUTAJ. Zacznij z nami i z NOVASOL planować tegoroczne wakacje!

pl_external_1020x450


Lifestyle

Chcemy Pokojowej Nagrody Nobla dla WOŚP i Jurka Owsiaka!

Karolina Krause
Karolina Krause
18 stycznia 2017
Fot. Screen z Facebooka Jurek Owsiak
 

Pokojowa Nagroda Nobla dla Jurka Owsiaka i jego Wielkiej Orkiestry? Taki pomysł w błyskawicznym tempie rozchodzi się po sieci. Sama inicjatywa powstała co prawda już dużo wcześniej, bo w 2011 r., ale od niedzieli akcja zdecydowanie nabrała rozmachu. Głównie dlatego, że mamy realne szanse na złożenie takiej kandydatury! Pokój można bowiem czynić na wiele różnych sposobów.

Ogólne poruszenie wywołał między innymi post, który Krzysztof W. Kasprzyk, były konsul RP w Stanach Zjednoczonych, zamieścił na swoim facebookowym profilu w niedzielę, tuż po zakończeniu 25. już Finału WOŚP. Po raz kolejny udało się wtedy przekonać o wielkiej hojności naszych rodaków i zebrać rekordowe kwoty na pomoc dla najmłodszych.

„Powiem krótko: Nikt i nic nie dorasta WOŚP do pięt. Wyzwalany przez Jurka wulkan pozytywnej energii to doprawdy ewenement. Extra podziw budzi profesjonalizm tego gigantycznego projektu i panowanie nad jego logistyką” – napisał Kasprzyk, przekonując, że warto nominować Orkiestrę do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla mogą zgłaszać między innymi byli laureaci. Przypomnijmy, że polskim laureatem Pokojowej Nagrody Nobla jest nasz były prezydent – Lech Wałęsa, dzięki któremu cały pomysł mógłby dojść do skutku. Na szczęście istnieją jeszcze inne drogi wyjścia, na wypadek gdyby tak się jednak nie stało.

Administracja fanpage’a Pokojowa Nagroda Nobla dla WOŚP i Jurka Owsiaka, już nad nimi pracuje. Jak możemy przeczytać na ich stronie:

„Jeśli nikt Jurka Owsiaka nie nominował do Pokojowej Nagrody Nobla to ja jego WOŚP do tej nagrody nominuję. Dziś wirtualnie, lecz przyjdzie dzień, gdy zrobię to realnie informując laureatów norweskiej nagrody o fenomenie pracy charytatywnej jaki stworzyła Polska i jakiego nie zna świat ani historia świata. Oby w końcu Światełko do Nieba zobaczył Królewski Komitet Pokojowej Nagrody Nobla”.

Pozostaje jeszcze kwestia, czy powinno się nominować całą Orkiestrę, czy samego Jurka Owsiaka. Niezależnie od tego, czyja kandydatura zostałaby zgłoszona już sama nominacja, byłaby dla Polski ogromnym wyróżnieniem. Z niecierpliwością czekamy na dalszy obrót spraw. I mamy nadzieję, że cały pomysł doczeka się swojej realizacji.

W końcu jak wiemy „Dobro powraca”!


Lifestyle

KL, OC, NNW – czy to się w ogóle opłaca? Czyli cała prawda o ubezpieczeniach podróży

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2017
Fot. iStock / NKS_Imagery

Sezon na wyjazdy w pełni – podobnie, jak ten na przeziębienie, grypę i inne mniej przyjemne skutki ochłodzenia. Ale nic tak nie sprzyja planowaniu wyjazdu – jak gorące serca! Więc bez względu na to czy marzy się wam aktywny tydzień na stoku czy odrobina wolnego egzotycznym kraju – pakujcie walizki i… nie zapomnijcie się ubezpieczyć. A na czym tak naprawdę polegają ubezpieczenia podróży, co obejmują i czy to w ogóle się opłaca? Specjalnie dla was, mała ściągawka.

Zanim wyjedziesz

Wiele osób jednak nie zdecydowało się jeszcze na wykup wycieczki. Lubimy Last Minute, bo przecież jeszcze tyle rzeczy może się wydarzy, czujemy się bezpieczniej, bez zbędnego ryzyka… Co zrobić, aby już teraz zagwarantować sobie bezpieczny urlop? O ile na idealną pogodę nie mamy wpływu, to na komfort ubezpieczenia owszem.

Mało kto zwraca uwagę na opcję ubezpieczenia już podczas rezerwacji wycieczki, tak aby mogła ona zadziałać zaraz po naszym wyjściu z biura podróży.

Takim produktem jest ubezpieczenie odwołania lub/i odwołania i przerwania podróży, które chroni nas już od momentu zakupu polisy i opłacenia pełnej składki na okoliczność nieprzewidzianych zdarzeń losowych przed wyjazdem. A zdarzyć może się wiele np. nagłe zachorowanie – kto wie o tym lepiej niż rodzice małych dzieci… W przypadku wykupienia takiej polisy nie ryzykujemy pieniędzy, wystarczy zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach dotyczących podróży i wcale nie jest wymagana hospitalizacja.

Dodatkowo akceptowane są także inne zdarzenia losowe, które mogą się pojawić w czasie pomiędzy wykupieniem a realizację wyjazdu. Co ciekawe wśród tzw. osób ryzyka są również ujęci członkowie rodziny lub ich opiekunowie, nie uczestniczący w wyjeździe – więc gdyby sytuacja losowa dotyczyła np. teściów, wnuków, konkubentów, rodzeństwo etc. a my, z powodu ich choroby musielibyśmy zrezygnować z wyjazdu -nadal jesteśmy chronieni.

Wykupioną polisę możemy również anulować przed rozpoczęciem wyjazdu, w sytuacji, gdy wycieczka została odwołana przez organizatora lub gdy sami rezygnujemy z wycieczki na rzecz innej rezerwacji (i dla tej nowej zostanie zawarte nowe ubezpieczenie).

Prawda, że o wiele przyjemniej się planuje, gdy nie trzeba ryzykować pieniędzy? Ta opcja – zdecydowanie się opłaca!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dlaczego i kiedy potrzebuję ubezpieczenia kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia jest najważniejszym rodzajem ubezpieczenia. Bez względu na to czy wybieramy się na zorganizowaną wycieczkę, czy tez planujemy samodzielne wakacje. Choroba może przytrafić się również za granicą, a koszty leczenia czy chociażby koszty transportu do Polski mogą zdecydowanie przekroczyć  nasze własne finansowe możliwości.

W tej kwestii nie warto liczyć na „szczęście” – nie warto również rezygnować z wyjazdu kalkulując zbyt wysokie koszty ewentualnych przykrości. Zatem kwestia ubezpieczenia podróży wydaje się czymś oczywistym.

Pierwsza zasada, aby czuć się bezpiecznie i wydać pieniądze z głową, to sprawdzenie, czy sumy ubezpieczeniowe (głównie KL) w pakiecie organizatora wycieczki, są wystarczająco wysokie w kraju, do którego wyjeżdżamy. Może się okazać, że ubezpieczenie oferowane przez biuro podroży jest zbyt niskie, i bardziej przypomina wabik aniżeli faktyczną ochronę. Zawsze wtedy można się doubezpieczyć w zewnętrznej firmie ubezpieczeniowej. I tym samym zagwarantować sobie naprawdę bezpieczną podróż.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Aktywnie na urlopie

Kolejny rodzaj ubezpieczeń podczas wyjazdów, to NNW – czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. I nie trzeba skakać ze spadochronem, żeby rozważyć poważnie wykupienie takiej polisy.

Sezon zimowy trwa, a jest to okres też jest intensywny, jeśli chodzi o naszą aktywność ruchową i uprawianie sportów. Nawet najlepiej przygotowanym i wytrawnym narciarzom i amatorom zimowych sportów, może zdarzyć się wypadek. Wówczas okazuje się, że konieczne jest posiadanie ubezpieczenia.

Absolutna podstawa to koszty leczenia, które obejmują zarówno leczenie ambulatoryjne oraz hospitalizację jak i potrzebny transport medyczny. Polisa taka powinna zawierać również ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), które jest niczym innym jak swoistą rekompensatą za doznany uraz.

Przydatna jest również opcja OC (czyli polisa od tzw. odpowiedzialności cywilnej). Jeżeli bylibyśmy sprawcami wypadku (n. kolizji) taki wariant ochroni nas przed finansowymi skutkami roszczeń obcokrajowców.

Warto sprawdzić dostępne, często skrojone na miarę opcje polis ubezpieczeniowych np. wykupienie pakietu narciarsko-sportowego [ w firmie Hanse Merkur – przyp. red.] dodatkowo daje nam ochronę sprzętu sportowego na wypadek jego utraty lub uszkodzenia oraz pokryje koszty ratownictwa. A po powrocie do kraju, ewentualne koszty rehabilitacji w Polsce (w określonej w polisie kwocie) zostaną zwrócone poszkodowanemu.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Pamiętaj, że…
Jeśli jeździmy na nartach po wyznaczonych do tego celu trasach, to uprawiamy tzw. amatorskie narciarstwo. Wyjeżdżanie poza oznakowane szlaki oznacza już sport wysokiego ryzyka, które wymaga odpowiedniego rozszerzenia polisy (od 3,5 PLN/os/dzień czyli 28 PLN/os/tydz.)

Decydując się zaś na uprawianie dyscyplin wymagających ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, a także zagrożenia życia oraz udział w wyprawach lub ekspedycjach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi, podpadamy już pod definicję sportów ekstremalnych. A te wymagają odrębnego rozszerzenia polisy (od 10 PLN/os/dzień). Do takich dyscyplin należą min.: sporty powietrzne, speleologia, skoki narciarskie, heilskiing, heilboarding.

Udanego odpoczynku wszystkim globtroterom życzy

HMRV_Logo_polnisch_2c


Zobacz także

Niewybredne prezenty. Czyli rzeczy, które naprawdę warto podarować

Myślisz, że najlepszy system edukacji ma Finlandia? Czas spojrzeć w drugą stronę świata!

„Nie możemy po prostu pozostać tym, kim byliśmy”. Serce pęka już w pierwszym odcinku