Lifestyle Psychologia Związek

Jak wyplątać się z toksycznej relacji? To trudne, ale nie niemożliwe

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 lutego 2016
Fot. iStock/dudyka
 

Usłyszałam ostatnio od psychologa: „Jeśli wiesz, że jesteś w toksycznej relacji – uciekaj”. Nie ma lepszego sposobu na wyzwolenie się od toksyczności. Żadne półśrodki nie zadziałają. Wiara, że uda ci się zmienić tę drugą osobę również.

Jedno jest ważne – z toksycznej relacji możesz się uwolnić tylko wtedy, gdy zdasz sobie sprawę, że ona naprawdę jest toksyczna.

Zrób listę zysków i strat

To dobry punkt wyjścia. Jeśli jeszcze myślisz, że może to trudny czas, może ciężki etap w życiu, jeśli tłumaczysz krzywdzące cię słowa poczuciem własnej winy, że nie wiesz jak pomóc. A co więcej masz wyrzuty sumienia z tego powodu, że w ogóle myślisz, że ta relacja może być toksyczna: „Jak mogę tak myśleć, przecież bez tej osoby jestem nikim” – usiądź z kartką papieru przed sobą.

Spisz z jednej strony, co ty czerpiesz z tej relacji, a z drugiej co dajesz. Nie koryguj się, nikt tej kartki nie zobaczy.

Czy ta relacja czyni mnie mniej szczęśliwą?

Toksyczna relacja nie dotyczy jedynie związków partnerskich. Może się okazać, że w tkwimy w relacji, która odbiera nam pewność siebie, wysysa z nas energię, sprawia, że nie czujemy się sobą w 100%, boimy się wybuchów złości. Taką relację możemy mieć z rodzicami, rodzeństwem, przyjacielem lub współpracownikiem.

Dlatego fundamentalnym pytaniem jest w tym przypadku: „Czy dzięki tej relacji jestem szczęśliwa”. Zamknij oczy i wyobraź sobie możliwe scenariusze, gdy tej relacji, która ci ciąży nie ma w twoim życiu. I jak? Odpowiedź przyjdzie bardzo szybko. Wyobraź sobie, jakbyś się czuła ograniczając ten kontakt do minimum lub zrywając kompletnie. Nie myśl o tych wszystkich wyrzutach sumienia, pomyśl, czy byłabyś szczęśliwsza.

Zacznij ograniczać relację

Kiedy już zobaczysz, że dana relacja jest dla ciebie toksyczna łatwiej jest podjąć jakiekolwiek działanie. Choć wiadomo, że pojawia się strach, poczucie winy: bo jak to, mam nie dzwonić do mojej matki, przecież ona się obrazi od razu. To trudne. Bo w toksycznej relacji nie widzimy swoich potrzeb. Powiedz sobie: dopóki nie zdobędę się na szczerą rozmowę z matką muszę zadbać o siebie i ograniczyć ten kontakt. Możesz powiedzieć: mamo będę dzwonić raz na dwa tygodnie. Gdy ona cię zaatakuje, zacznie mówić, jaka to jest chora, a jaką to ty jesteś wyrodną córką – przerwij ten wywód i zakończ rozmowę. Podjęłaś decyzję. Najlepszą dla siebie. Bywa, że niektóre relacje po prostu kończymy, nie zabiegamy o uwagę, odsuwamy się, a w efekcie umiera ona po prostu.

Nie tłumacz się

Dlaczego wyjść trudno z toksycznej relacji? Bo ta druga osoba będzie się kurczowo ciebie trzymać. Będzie dopytywać, co się stało, czy wszystko ok, okaże zainteresowanie twoją osobą. Wszystko to może w tobie wywołać znowu poczucie winy. Wchodzenie w dyskusje, w których poczujesz się zapędzona w kozi róg. Wiesz, co może pomóc? Przypomnij sobie, ile takich rozmów już odbyłaś. Ile obietnic usłyszałaś, jak chwilowe były to zmiany, ile razy wracałaś do punktu wyjścia. Bo siostra powiedziała: „Przepraszam, faktycznie masz rację”, bo przyjaciółka powtarzała: „Ale mam tylko ciebie”. Tym razem nie tłumacz się, nie usprawiedliwiaj. Po prostu wyjdź z tej relacji.

Nie mów, że musisz

To wbrew pozorom bardzo ważne. Nie powtarzaj jak mantrę: „Muszę się  z tego wyplątać”, „Muszę z tym skończyć. Muszę coś zrobić”. Zamień te wszystkie „muszę” na „chcę”. I pomyśl, czego naprawdę chcesz, do czego dążysz, a co lub kto cię ogranicza.

Postaw na siebie

Przyjrzyj się, co toksyczna relacja ci zabiera – poczucie bezpieczeństwa? Może pewność siebie? Może sprawia, że boisz się podejmować samodzielnie decyzje? Może rezygnujesz ze swoich pasji, wcześniejszych celów kosztem tej relacji? Może patrzysz na siebie oczami tej drugiej strony, która często umniejsza twoje osiągnięcia i sukcesy?

Ty jesteś ważna dla siebie. Jeśli czujesz, że sama nie dasz rady wyjść z toksycznej relacji postaw na samorozwój. Może sięgniesz do lektury książek, które tłumaczą mechanizmy zachowań w takich relacjach. Zdecydujesz się na psychoterapię, która pomoże ci uporać się ze swoimi toksycznymi demonami. Możesz też zainteresować się licznymi warsztatami, dzięki którym zaczniesz na nowo budować pewność siebie.

I wiesz, życie jest za krótkie by przeglądać się w oczach tych, którzy chcą jak najlepiej dla siebie samych, na pewno nie dla nas.


Lifestyle Psychologia Związek

„Nie mów, że nie masz siły, ale walcz. Ważyłam 120 kg, dziś biegam maratony. Człowiek może wszystko”

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
25 lutego 2016
Fot. Archiwum prywatne
 

– W styczniu trzy  lata temu byłam smutną, ważącą 120 kg dziewczyną. Przepraszam, byłam dziewczyną nieszczęśliwą i schorowaną. Patrzyłam czasem na maratończyków i myślałam:  to wielcy ludzie. Oglądałam ich w telewizji, czytałam o nich w internecie – sama leżałam wtedy na kanapie. Dziś ważę 40 kilogramów mniej, sama jestem maratonką i czuję się silna.

Ale to nie jest historia o Annie Kamińskiej, trzydziestolatce, która była gruba i postanowiła schudnąć. To nie jest nawet historia o kimś, kto postanowił przebiec maraton.

To jest opowieść  kobiecie nieszczęśliwej, która pewnego dnia pomyślała: „dość”. I wzięła życie w swoje ręce. I zobaczyła jak wiele rzeczy może zmienić. Czy się nie bałam? Pewnie. Ale to, czego boimy się najbardziej, jest przeważnie właśnie tym, co powinniśmy zrobić.

Narzekasz? Uważasz, że nic nie da się zmienić albo da się zmienić niewiele? Posłuchaj mojej historii.

Kryzys i ból życia

quote szary ohme2„Jedzenie jest jak kołdra, w którą można się zawinąć, gdy jest źle. Kiedy świat jakoś nie sprzyja. Ludzie daleko i niedobrzy. Przez chwilę jest fajnie i ciepło. Przez chwilę jest bezpiecznie. Przez tę chwilę nie czujemy tego, czego się boimy. Odwracamy od tego uwagę. Boli brzuch. Kto wtedy myśli o tym, że boli dusza?”

Jak można się doprowadzić do takiego stanu? – czasem ktoś myśli.  Ale ja nie myślałam o tym w ten sposób. Właściwie nie byłam nawet świadoma, że za dużo jem. Kiedyś, w dzieciństwie, byłam karana za to, że mówię to, co myślę. Nauczyłam się więc, że złości nie należy okazywać. Właściwie niczego nie wolno okazywać. Lepiej zrobić sobie talerz kanapek i cichutko przemknąć do pokoju. Włączyć telewizor i zapomnieć. Lubiłam tak znikać.

A potem wybuchałam. Jak tornado. To wpływało na wszystkie moje relacje i w rezultacie mnie osłabiało.

Nie warto bać się kryzysu. Czasem ratunek przychodzi właśnie wtedy, kiedy jesteśmy na dnie. Moim była śmierć ukochanej babci, potężny konflikt z ojcem i rozstanie z narzeczonym. Kiedyś powiedziałam mu, że chciałabym być dla niego ideałem i dlatego się odchudzam. Zaczął się śmiać: ty ideałem? Nigdy nie będziesz.

Dziś piszą do mnie kobiety. Chcą się zmieniać dla mężczyzny, dla innych. Któraś z nich usłyszała: „Żeniłem się z kobietą, a nie gruba babą, powinnaś jeść tylko tyle, żeby przeżyć”. Czuję smutek, że jesteśmy z takimi ludźmi. Jedyna trwała motywacja pochodzi ze środka. Warto chcieć zrobić coś dla siebie, dla własnego dobra. Nie dlatego, że nie podobam się innym.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Krok

quote szary ohme2„Gdzieś w internecie krąży motywacyjny obrazek z cytatem „Za rok o tej porze będziesz żałować, że nie zacząłeś rok temu”. Powiem więcej. Jest duża szansa, że za pięć, dziesięć i piętnaście lat też będziesz żałować. Prędzej, czy później. Mniej lub bardziej”.

Telefon do terapeuty dostałam od przyjaciółki. Siedziałam u niego w gabinecie, kupka nieszczęścia i kompleksów. Z pokomplikowanym życiem. Ale przekonaniem, że chce coś z nim zrobić. Mówiłam i mówiłam. Nie radzę sobie z tym i z tamtym. A on nagle spytał: „Je pani?” Pomyślałam, że to absurdalne trochę pytanie – każdy przecież je. Bo nie zdawałam sobie sprawy, że się objadam. Człowiek w transie jedzeniowym jest taką studnią bez dna, wrzucasz w siebie aż rozboli cię brzuch. Tak, wiedziałam, że jestem gruba. Mam lustro i wagę. Nie wychodziłam na rower, na plażę, nie mogłam na siebie patrzeć. Oczywiście, odchudzałam się wcześniej. Przerabiałam miliony diet, momentami ocierając się o głodówki. Kończyło się zawsze tak samo.  

Terapeuta spytał czy ja zajadam emocje, stres. Słucham? „Nie wydaje mi się” odpowiedziałam. Był pierwszą osobą, która zadała mi takie pytanie. Temat krążył podczas naszych kolejnych spotkań. Później okazało się, że prowadzi grupę dla objadających się. Zaproponował mi przyjście, a przecież ja byłam w środku małą dziewczynką, która nigdy nikomu niczego nie odmawiała. Kilka dni później znalazłam się w grupie obcych ludzi, którzy mieli problem podobny do mojego.

W grupie terapeutycznej dowiadujesz się o sobie różnych rzeczy: w jakie relacje wchodzisz i jaką rolę w nich przyjmujesz, jak reagujesz na różne sytuacje. I uczysz się sobie radzić. Z jednej strony nienawidziłam tych spotkań, z drugiej wiedziałam, że chcę spróbować inaczej, niż dotąd. Mówiłam dużo, bo nie mówili inni. Zawsze uważałam, że muszę wszystko i wszystkich ratować, więc czułam się odpowiedzialna i za tę ciszę. Poza tym uznałam, że skoro już tam jestem, to pracuję na 100%. Zawsze robię wszystko na 100%.

Jeśli chcesz coś zrobić – a milion razy się nie udawało, może spróbuj zrobić to inaczej. Wiedziałam, że nie chcę już żadnej walki ze sobą, drakońskich diet i stresu. Postawiłam na sport, bo całe życie imponowały mi silne i wysportowane ciała. Kurczę, jak to możliwe: coś mi imponuje, marzę o tym i nie mogę tego osiągnąć? Nadal jestem w drodze i daleko mi do celu, ale ten punkt jest milion lat świetlnych od tego, z którego zaczynałam.

Kiedy przestałam się ciągle spinać tym, jaka jestem brzydka i fatalna i po prostu sobie odpuściłam to całe nienawidzenie siebie, w głowie pojawiła się przestrzeń na myślenie o innych rzeczach. Znalazłam na przykład blog Tomka Kowalskiego, himalaisty, który zginął pod Broad Peak. Pomyślałam: Rany, w ciągu 27 lat zrobił tyle niesamowitych rzeczy. A ja? Drugą taka osobą był Darek Strychalski, ultramaratończyk, który w dzieciństwie wpadł pod ciężarówkę, nie dawano mu szans na przeżycie, później na chodzenie, a dziś biega po 240 kilometrów. Zawstydziłam się. Naprawdę zawstydziłam się sobą.

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Praca

quote szary ohme2Oglądałam zdjęcia z biegów. Wyglądałam strasznie.  Wykrzywiona, czerwona twarz, wielkie nogi i cała reszta. Wstydziłam się aż do momentu, kiedy patrząc na nie kolejny raz pomyślałam — na tym zdjęciu jest człowiek, który właśnie przekracza swoje gra­nice. Walczy. Który mógłby w tym czasie siedzieć w domu przed telewizorem, ale wstał o 6 rano, żeby dojechać do Falenicy i walczyć. Czego tu się, do cholery, wstydzić?!”

Gdy w Dzień Dobry TVN opowiedziałam o swojej przemianie, dostałam ponad 200 maili od widzów. Powtarzały się pytania: „Jak tego dokonałaś?” „Daj receptę”, „Prześlij dietę”. Ale nie ma cudownej recepty ani jednej wspaniałej diety, która jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odmieni czyjeś życie. Sposób jest jeden – ciężka, mozolna praca. Nie przez miesiąc, ani dwa. Najpewniej przez lata. Być może zawsze.

Najpierw była siłownia. Potem wychodziłam truchtać. Zdarzało się, że ludzie się za mną oglądali, śmiali się. Ale odwracałam wzrok i robiłam swoje, bo po prostu wiedziałam już czego chcę. I choć było mi przykro, to priorytetem był dla mnie mój cel, a nie czyjaś głupota. Ten trucht też był dla mnie wysiłkiem, podobnie jak wyjście na siłownię, podnoszenie pierwszej sztangi, pierwszy kilometr. Pierwsze pięć kilometrów, półmaraton, o którym nigdy wcześniej bym nie pomyślała. Że ja. Ale już wtedy byłam otoczona wspaniałymi ludźmi, którzy mnie wspierali. Bo tak jakoś się dzieje, że kiedy jest decyzja i zaczyna się coś robić, to ci ludzie nagle zjawiają się w pobliżu. I są. A jeden krok ułatwia kolejny i kolejny. I kolejny.

We wrześniu 2015 roku przebiegłam maraton. Byłam najszczęśliwszą maratonką świata, przysięgam. Kto mówi, że marzenia się nie spełniają? No, my. I zastanawiamy się nie wiadomo nad czym, zamiast je spełniać.  

Fot. Archiwum prywatne

Fot. Archiwum prywatne

Siła

quote szary ohme2„Jest zasadnicza różnica pomiędzy motywacją, którą miałam 10 lat temu, a tą, którą mam teraz. Wtedy nie tylko potrzebowałam wsparcia z zewnątrz, ale od niego uzależniałam swój sukces, bądź porażkę. Jeden cios i leżałam na deskach. Teraz wsparcie jest częścią mojego sukcesu, jest mi miło słyszeć pozytywne opinie i otrzymywać gratulacje, ale bez nich również dałabym radę. To nie pycha. To siła, która pochodzi ze środka”.

Sport pozwala przekraczać granice, a to daje siłę i przekłada się też na inne sfery życia. Już tak nie uciekam, nie boję się wychodzić do ludzi. W grudniu wystąpiłam na konferencji – kiedyś bym się na to nie odważyła, ponieważ panicznie bałam się publicznych wystąpień.

Ale przecież zrobiłam już tyle rzeczy, których się bałam. I każda kolejna jest prostsza. Dzięki temu idę dalej i robię rzeczy, które wydawały mi się niemożliwe. Na terapię poszłam z  problemem w relacjach z mężczyznami, a –paradoksalnie – to od nich dostałam w tej zmianie największe wsparcie. Terapeuta, znajomi, przyjaciele, trener. Zobaczyłam, że są po prostu w porządku. Że we mnie wierzą i mogę spokojnie być sobą. Nie bać się, że nie jestem lepszą, idealną wersją siebie. Powoli odczarowuję różne stare przekonania i wiem, że naprawdę każdy może to zrobić. Jestem w drodze i cenię każdy dzień. Jeszcze nie dobiegłam do swojej mety. A ty? Wiesz gdzie jest twoja?


 

Anna prowadzi bloga AniaZmienia.pl

Aniazmienia blog

Fot. Screen ze strony Ania zmienia

 


Lifestyle Psychologia Związek

Lekarz zbagatelizował jej objawy, dziś 24-latka przestrzega inne kobiety

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 lutego 2016
Fot. Screen z Facebook / Heather Keating

Kiedy Heather Keating zgłosiła się do ginekologa zaniepokojona objawami, które u siebie zaobserwowała, powiedziano jej, że jest zbyt młoda, żeby przeprowadzić u niej wymaz z szyjki macicy. (W Irlandii, skąd pochodzi, takie badania przysługują bezpłatnie kobietom po 25 roku życia). Kiedy jednak nadal obficie krwawiła, udała się do innego lekarza, który wykrył u dziewczyny wczesną fazę raka szyjki macicy.

4 tygodnie po diagnozie Heather usunięto komórki rakowe. Dziś dziewczyna dzieli się swoim doświadczeniem z innymi kobietami w prasie i telewziji oraz przestrzega na Facebooku:

This week is cervical cancer awareness week. So please share my story to let people know the importance of going for…

Posted by Heather Keating on 25 styczeń 2016

 

Chcę się podzielić moją historią, aby pomóc innym kobietom rozpoznać objawy raka szyjki macicy. Tak, aby dziewczęta poniżej 25 roku życia, które nie są uprawnione do bezpłatnego wymazu z szyjki macicy, wiedziały, na co powinny zwrócić uwagę, a kobiety po 25 roku życia wykonywały regularnie badania.(…) Objawy, na które musicie zwrócić uwagę to: krwawienie – obfite, dłuższe niż zwykle, między okresami i po seksie; w trakcie menopauzy, a także dyskomfort podczas stosunku i ból w miednicy.”

Haether osiągnęła swój cel. Napisały o niej największe irlandzkie i brytyjskie gazety, zapraszają telewizje. Opowiadając swoją historię, przyczyniła się do wzrostu świadomości dotyczącej nowotworu szyjki macicy.

Nieważne, czy jak Heather masz 24-lata, czy jesteś po 60-tce. Kiedy słyszysz tak niepokojącą diagnozę, w jednej chwili przewartościowujesz całe swoje życie. Żeby rak ani żadna inna poważna choroba Cię nie zaskoczyła, obserwuj uważnie swoje ciało i badaj się regularnie. I nie daj zbagatelizować Twoich wątpliwości!


Źródło: Independent.co.uk 


Zobacz także

Kinky seks – czy jesteś gotowa na perwersję?

Rozwody będą kosztować więcej? Zmiana prawa uderza w tych, którzy chcą się rozwieść

10 zaskakujących ciekawostek na wtorkowe popołudnie. Wiedziałeś?