Lifestyle Zdrowie

10 ważnych znaków ze strony ciała, które potrzebuje pomocy

Redakcja
Redakcja
12 kwietnia 2018
Fot. iStock/spukkato
Następny

Ciało ludzkie jest genialnie pomyślaną przez naturę „maszyną”, która działa perfekcyjnie. Jeśli dbamy o nie, dostarczając potrzebne składniki odżywcze, zapewniając dawkę ruchu, ćwicząc także umysł, przez długie lata możemy cieszyć się sprawnym funkcjonowaniem. Jednak w przypadku zaniedbań, czy też świadomego działania na jego szkodę, na przykład palenia papierosów,organizm odczuwa tego skutki.

Często na różne sposoby ciało sygnalizuje, że coś dzieje się z nim niedobrego. Czasem czujemy podświadomie, że coś dzieje się inaczej niż zazwyczaj, ale nie daje nam to motywacji, by sprawdzić przyczynę kłopotów. Organizm komunikuje się z nami na różne sposoby, wystarczy umieć odczytać i zinterpretować konkretne sygnały.

10 ważnych znaków ze strony ciała, które potrzebuje pomocy

1. Sucha skóra

Sucha skóra wydaje się być zwykłym problemem pielęgnacyjnym, ale zważywszy na to, że skóra jest największym organem, gdy zaczyna sprawiać problemy, nie powinniśmy tego ignorować. Przyczyny mogą leżeć w chorobach tarczycy oraz w istniejącej cukrzycy. Najczęstszą przyczyną suchości jest nie tylko niewłaściwa pielęgnacja i brak odpowiedniego nawilżania, ale również niedobór witaminy E w diecie. Wtedy może pojawiać się pękanie skóry, świąd, niedoskonałości. Aby załagodzić problemy należy sięgać po produkty bogate w witaminę E, takie jak: ryby morskie, orzechy, oraz zdrowe oleje roślinne.

2. Łuszczyca

Łuszczyca jest znacznie poważniejszym problemem od wyżej wspomnianej suchości skóry. Gdy na skórze pojawiają się łuski, wnętrz całe płaty łuszczące się na ramionach i łokciach, wskazuje to na niewystarczającą ilość składników odżywczych, szczególnie witamin A i C. Aby dostarczyć do je organizmu, dobrze sięgać po zielone warzywa, cytrusy, paprykę, natkę pietruszki, marchew, morele.

3. Łamiące się włosy i paznokcie

To kolejny nie tylko estetyczny problem, który uwidacznia się na zewnątrz. Przyczyną takich problemów mogą być choroby serca i układu krążenia oraz anemia, przez co skóra jest gorzej odżywiona. Istotne są także niedobory odżywcze, szczególnie niskiego poziomu wapnia i witaminy B12, powodujące łamliwość włosów i paznokci. Aby uzupełnić niedobory sięgaj po produkty pełnoziarniste, mleko i produkty mleczne, rośliny strączkowe.

4. Krwawienia z jamy ustnej

Najczęściej tego typu problemy świadczą o niedoborze witaminy C i lub stanów zapalnych, rozwijających się w jamie ustnej. Nie licząc prowadzenia odpowiedniej higieny zębów i dziąseł, dobrze jest uzupełnić dietę owocami, warzywami bogatymi w witaminę C, a także czosnkiem, który działa antybakteryjnie.

5. Problemy ze snem i kurczami łydek

Jeśli problemy ze snem, a nawet bezsenność, pojawiają się w towarzystwie bolesnych kurczów łydek, najpewniej organizm cierpi z powodu niedoboru magnezu oraz potasu. Te dwa ważne składniki odżywcze wpływają na funkcjonowanie mózgu, serca i mięśni. Aby uzupełnić ich niedobory warto sięgać po zielone, liściaste warzywa, migdały, orzechy, morele, śliwki, banany.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Zdrowie

Chcesz uniknąć efektu jo-jo? Zapamiętaj pięć naukowo potwierdzonych sposobów utrzymania wagi po odchudzaniu

Redakcja
Redakcja
12 kwietnia 2018
Fot. iStock/ruslanshramko
 

Po wielu wyrzeczeniach związanych z procesem odchudzania marzymy o tym, by jego efekt okazał się trwały. Z tym w praktyce bywa jednak różnie i w wielu przypadkach pojawia się niechciany efekt jo-jo. Nie jest on ani dobry dla naszego samopoczucia, ani dla ciała, ponieważ częste wahania masy powodują problemy z jednością skóry, komfortem psychicznym, a także ze zdrowiem.

Niestety tak bywa, że im bardziej spektakularna utrata masy ciała, tym bardziej bolesny powrót do dawnej wagi. U wielu osób waga powraca, a niekiedy nawet tych kilogramów jest więcej, niż było początkowo.

Efekt jo-jo gwarantuje powrót do starych nawyków żywieniowych oraz brak ruchu. Co zrobić, aby uniknąć efektu jo-jo? Są na to naukowe potwierdzone sposoby.

5 naukowo potwierdzonych sposobów utrzymania wagi po odchudzaniu 

1. Zmień konieczność w zdrowy nawyk

Jeżeli do tej pory zielone warzywa zjadłaś z zaciśniętymi zębami nie przepadając za ich smakiem, wymyśl taką formę ich podania, aby konieczność zamieniła się w przyjemność. Postaw na różnorodność i eksperymentuj ze zdrowymi przepisami. Nie ograniczaj się do kilku dań, bo  jedzenie tego samego ci zbrzydnie. Wypracowanie dobrych nawyków dla zdrowia, a nie z konieczności, sprawi, że utrzymanie stałej wagi będzie łatwiejsze, bo mniej będzie ciągnęło cię do podjadania niezdrowych rzeczy.

2. Prowadź dziennik żywienia

Regularne uzupełnianie dzienniczka jest zajęciem dość czasochłonnym, ale wartym zachodu. Dzięki niemu będziesz mogła zaobserwować, kiedy i w jakich ilościach jesz, ile przyjmujesz kalorii. Po dłuższym czasie zapisywania będziesz mogła zauważyć, czy gdzieś po drodze nie popełniasz  błędu, który może kosztować cię tycie. Oczywiście nie zakłamuj i nie pomijaj pewnych faktów, bo dziennik nie spełni swojej roli.

3. Sięgaj po białko

Dieta niskokaloryczna, bogata w białko, jest jedną z tych rzeczy, którą warto kontynuować po odchudzaniu. Białko jest źródłem energii i materiałem, który buduje mięśnie. Organizm dłużej je trawi, dzięki czemu jest mniejsza ochota na podjadanie. Będziesz jadła mniej, ale lepiej, więc nie powinnaś przytyć.

4. Pamiętaj po śniadaniu

To konieczność, o której jednak często zapominamy. Jedzenie śniadania powoduje utrzymanie głodu w późniejszych godzinach w ryzach, daje dobrą energię, pozwala organizmowi wejść na wyższe obroty. Im bardziej wartościowe śniadanie, tym lepszy efekt. Nawet jeśli nie czujesz głodu, dobrze byś sięgnęła po jogurt lub owsiankę.

5. Ruszaj się

Bez ruchu nie spalisz odpowiedniej ilości kalorii. Regularna, choć niekoniecznie forsowna aktywność fizyczna pozwala utrzymać ciało w dobrej formie i spożytkować energię. Wystarczy 20 – 30 minut gimnastyki, spacer do miasta zamiast przejażdżki autem, aby nie mieć problemu z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Gdy to jest niewystarczające, warto spróbować bardziej intensywną aktywność taką jak jazda rowerem lub pływanie.

źródło:  portal.abczdrowie.pl bonavita.pl


Lifestyle Zdrowie

Udajesz twardzielkę czy naprawdę jesteś silną kobietą? Trudno nam uwierzyć, że można być szczęśliwym mimo wszystko

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 kwietnia 2018
Kim jest samica alfa?
Fot. iStock / utkamandarinka

Zdeterminowana, uparta, nie pozwoli, by cokolwiek na nią wpłynęło. Miała już złamane serce, relacje, które okazały się nietrwałe, swoje porażki, przeżyła zdrady. Ale wygląda na to, że jest najszczęśliwszą kobietą na świecie. Jak to możliwe? A może tylko udaje?

Nie, nie udaje. Pozmieniała definicje w swoim życiu, przewartościowała kilka rzeczy i teraz jest naprawdę silna.

Uśmiecha się do ciebie

Bez względu na to, co ją spotkało. Widzi również słońce, a nie tylko ciemne chmury. Wie, że zła passa nigdy nie trwa wiecznie. Jest optymistką.

Wysłuchuje godzinami twoich zwierzeń

Mówi ci, że jest dla ciebie, mówi ci, że cię rozumie. Ale nie mówi nic o sobie. Nie wiesz nawet, czy ma własne problemy, możesz tylko podejrzewać, że nie stała się taka przez przypadek.

Potrafi zatroszczyć się innych

Ale nikt nie troszczy się nawet o jej tajemnice, o ból, który być może w sobie nosi, nie mogąc się nim z nikim podzielić. Ludzie zazdroszczą jej pewności siebie i tej uspokajającej siły. Nie zastanawiają się, jakie koszty poniosła by być właśnie taka – silna.

Bywa skryta

Ludzie myślą, że jej życie jest wspaniałe. Nie zdają sobie sprawy, że widzą je tylko takim, jak ona tego chce. To tylko część prawdy, którą pokazuje światu. Nie wpuści tam byle kogo.

Jest niezależna

Ona nie potrzebuje niczyjej pomocy. To jest sytuacja, który sama stworzyła, „zasłona dymna” . Jej uśmiech skrywa trudną prawdę. Cierpiała, może nadal cierpi. Tylko, że potrafi sobie z tym radzić.

Nie płacze…

…kiedy patrzysz. Wydaje się, że nic nie jest w stanie jej złamać. Przez cały dzień jest spokojna i opanowana, chętna, by ci pomóc. W samotności odpuszcza. Ale nie na długo.

Wie, że ludzie popełniają błędy

Wie, że oszukują, zdradzają. Ale nie pozwoli ci stracić wiary w innych. Ona wybacza. Sprawia, że ​​ludzie na nowo zaczynają wierzyć w siebie.

Spotkałeś na swojej drodze silną kobietę? Zapytaj, czego potrzebuje. I okaż cierpliwość, nie odpowie ci na to pytanie od razu.


Na podstawie: themindsjournal.com

 


Zobacz także

Nie wierz w bajki – bycie w związku to nie lek na całe zło

Zanim zdążymy z uśmiechem na twarzach zasiąść przy wigilijnym stole i życzyć sobie wszystkiego najlepszego, pospolicie padamy na mordy

Chcesz mieć piękne mieszkanie? Wystarczą cztery rzeczy!