Go to content

5 grzechów przeciw zdrowiu, które popełniasz nieświadomie

W trosce o zdrowie robimy wiele rzeczy, które pomagają o nie zadbać. Coraz lepiej się odżywiamy, chętniej uprawiamy sport, a także korzystamy z badań profilaktycznych. Coraz większa świadomość zagrożeń powoduje, że chcemy zawalczyć o zdrowie i żyć jak najlepiej. Jednak w tej trosce o zdrowie zdarza się popełniać błędy.

Pewna ich część przytrafia się nam nieświadomie, a nawet trudno sobie wyobrazić, że w ten sposób, zamiast pomagać, szkodzimy sobie.

5 grzechów przeciw zdrowiu, które popełniasz nieświadomie 

1. Przesypianie 8 godzin snu w nocy

Starasz się sypiać wyliczone 8 godzin, bo słyszałaś, że jest to niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia? Zdaniem prof. Jim Horne ze Sleep Research Centre na Uniwersytecie w Loughborough w Anglii zalecenie głębokiego, ośmiogodzinnego snu może zwiększać poczucie niewyspania. Wg profesora, w toku ewolucji przywykliśmy do elastycznego wypoczynku, więc spanie partiami, łącznie  drzemkami w ciągu dnia jest optymalne dla organizmu.

2. Codzienny prysznic

Trudno sobie wyobrazić dzień bez prysznica, prawda? Tymczasem mydło i gorąca woda usuwa płaszcz lipidowy z powierzchni skóry, który ją w naturalny sposób chroni. Skóra się przesusza, szybciej się starzeje, a czasem pęka. Natomiast sebum, które produkuje skóra nadaje jej kwaśny odczyn, chroni przed bakteriami, utrzymuje jędrność, zapobiega wysychaniu. Szczególnie trzeba o tym pamiętać w dniu, w którym niewiele się ruszamy, nie pocimy i nie brudzimy. Tak więc w powiedzeniu – „częste mycie skraca życie”, jest dużo prawdy.

3. Płukanie zębów po szczotkowaniu 

Stomatolog Phil Stemmer z londyńskiego The Fresh Breath Centre ostrzega, że płukanie jamy ustnej po umyciu zębów sprawia, że zmywana jest warstwa ochronna, jaką pozostawia pasta. W ten sposób skracamy czas jej działania o kilka godzin. Dobrze jest nie tylko nie płukać zębów, ale i przez pół godziny po ich umyciu nie pić płynów. Po jedzeniu trzeba poczekać z myciem co najmniej pół godziny, ponieważ pod wpływem kwasów pochodzących z pokarmów ochronna warstwa szkliwa na zębach mięknie i ulega uszkodzeniu przez włosie szczoteczki.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/gilaxia

1/1 5 grzechów przeciw zdrowiu, które popełniasz nieświadomie

4. Nieprawidłowe, płytkie oddychanie

Niemożliwym wydaje się złe oddychanie? A wielu z nas popełnia ten sam błąd — oddychamy unosząc klatkę piersiową. Łapiemy oddech w sposób niepełny, szkodliwy. Wystarczy oddychać w sposób taki, jak dzieci. Oddychać głęboko, unosząc i klatkę piersiową i brzuch. To pozwala wykorzystywać całą pojemność płuc, lepiej dotlenia cały organizm.

5. Zasypianie po posiłku 

No kto nie lubi położyć się po sycącym, ciepłym posiłku? Siły samoistnie z nas odpływają, a my chętnie oddajemy się przyjemności leżenia lub snu. Niestety kalorie, które nie zostają od razu wykorzystane w trakcie posiłku, dokarmiają komórki tłuszczowe w organizmie. Dla odmiany, nawet krótki, 20-sto minutowy spacer pozwala przekształcić posiłek w energię do wykorzystania.

źródło:  zdrowiepowraca.pl