Zdrowie

5 grzechów przeciw zdrowiu, które popełniasz nieświadomie

Redakcja
Redakcja
26 marca 2018
Fot. iStock/gilaxia
Następny

W trosce o zdrowie robimy wiele rzeczy, które pomagają o nie zadbać. Coraz lepiej się odżywiamy, chętniej uprawiamy sport, a także korzystamy z badań profilaktycznych. Coraz większa świadomość zagrożeń powoduje, że chcemy zawalczyć o zdrowie i żyć jak najlepiej. Jednak w tej trosce o zdrowie zdarza się popełniać błędy.

Pewna ich część przytrafia się nam nieświadomie, a nawet trudno sobie wyobrazić, że w ten sposób, zamiast pomagać, szkodzimy sobie.

5 grzechów przeciw zdrowiu, które popełniasz nieświadomie 

1. Przesypianie 8 godzin snu w nocy

Starasz się sypiać wyliczone 8 godzin, bo słyszałaś, że jest to niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia? Zdaniem prof. Jim Horne ze Sleep Research Centre na Uniwersytecie w Loughborough w Anglii zalecenie głębokiego, ośmiogodzinnego snu może zwiększać poczucie niewyspania. Wg profesora, w toku ewolucji przywykliśmy do elastycznego wypoczynku, więc spanie partiami, łącznie  drzemkami w ciągu dnia jest optymalne dla organizmu.

2. Codzienny prysznic

Trudno sobie wyobrazić dzień bez prysznica, prawda? Tymczasem mydło i gorąca woda usuwa płaszcz lipidowy z powierzchni skóry, który ją w naturalny sposób chroni. Skóra się przesusza, szybciej się starzeje, a czasem pęka. Natomiast sebum, które produkuje skóra nadaje jej kwaśny odczyn, chroni przed bakteriami, utrzymuje jędrność, zapobiega wysychaniu. Szczególnie trzeba o tym pamiętać w dniu, w którym niewiele się ruszamy, nie pocimy i nie brudzimy. Tak więc w powiedzeniu – „częste mycie skraca życie”, jest dużo prawdy.

3. Płukanie zębów po szczotkowaniu 

Stomatolog Phil Stemmer z londyńskiego The Fresh Breath Centre ostrzega, że płukanie jamy ustnej po umyciu zębów sprawia, że zmywana jest warstwa ochronna, jaką pozostawia pasta. W ten sposób skracamy czas jej działania o kilka godzin. Dobrze jest nie tylko nie płukać zębów, ale i przez pół godziny po ich umyciu nie pić płynów. Po jedzeniu trzeba poczekać z myciem co najmniej pół godziny, ponieważ pod wpływem kwasów pochodzących z pokarmów ochronna warstwa szkliwa na zębach mięknie i ulega uszkodzeniu przez włosie szczoteczki.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Talent to droga do osobistego szczęścia. Pełna talentów wiosenna Akademia 5.10.15.

Redakcja
Redakcja
26 marca 2018
Mat. prasowe
 

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym jest talent? Najczęściej pierwsze skojarzenia, które się nam nasuwają to sukces, pieniądze i sława. Bo przecież ktoś, kto jest utalentowany powinien dzierżyć w dłoni te wszystkie korzyści wynikające z talentu.

Ale czy na pewno? Czy talent to zawsze coś spektakularnego, co musi poruszyć innych, odcisnąć swój ślad na społecznej opinii, co wszyscy muszą zauważyć i czym się zachwycać? O tym, czym właściwie jest talent, jak go odnaleźć w sobie i w naszych dzieciach, rozmawialiśmy podczas kolejnej konferencji Akademii 5.10.15., która odbyła się 20. marca w kinie Atlantic. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście,  były to: Anna Dereszowska – aktorka; Roksana Węgiel – zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji programu The Voice Kids; Roksana Trzasko – modelka i aktorka dziecięca; Anastazja Borowska – właścicielka agencji modeli dziecięcych Pink Wings.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

– Jeden z moich ulubionych psychoanalityków Donald Winnicott powiedział: „Podczas, gdy wyższa matematyka kwitnie, człowiek nie wie, co zrobić z jednym groszem”. Okazuje się, że możemy wychować geniusza, człowieka, który będzie tak zwane sukcesy społeczne odnosił, ale nie będzie szczęśliwy. Dlatego myślę, że rozmawiając o talencie warto myśleć o nim, jak o drodze do osiągnięcia szczęścia – rozpoczęła prowadząca spotkanie Małgorzata Ohme. I faktycznie temat talentu wzbudził podczas konferencji Akademii 5.10.15. sporo emocji. Mówiliśmy o tym, że każdy z nas posiada jakiś talent, że nie ma nieutalentowanych ludzi. Talent to nie tylko umiejętności aktorskie, wokalne, malarskie. Talent to także pieczenie wspaniałych tortów, robienie na drutach cudownych rzeczy. To coś, co każdy z nas w sobie nosi, choć często tego nie zauważa, bo uległ presji otoczenia i zamiast mieć własną piekarnię, został prawnikiem – czego nie cierpi i co go wyniszcza. Tak też bywa.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Podczas spotkania Ania Dereszowska przywołała słowa, które sama kiedyś usłyszała zastanawiając się, czy studiować architekturę czy jednak zdawać do szkoły teatralnej. „Idź za głosem serca” – to coś, co ułatwiło jej podjęcie decyzji, ale przede wszystkim pozwoliło zrozumieć, co chce w życiu robić, kim być. Aktorka podkreślała, że niebagatelną rolę w jej życiu odegrał tata, który pozwalał swojej córce wszystkiego spróbować, sprawdzić się na różnych polach, który nie tłamsił w niej ciekawości świata i odkrywania w nim miejsca dla siebie. – Myślę, że ważne jest, by naszym dzieciom nie przeszkadzać, wręcz przeciwnie – wspierać je w tym, co chcą robić. Być może zaraz gra w piłkę nożną im się znudzi, być może uznają, ze karate nie jest dla nich, a na fortepianie wcale nie chcą grać. Ale niech próbują – tłumaczyła Małgosia Ohme – niech eksplorują świat, poznają go i swoje własne możliwości, odnajdują to co sprawia im przyjemność.

Podczas spotkania podkreślano oczywiście, że niezwykle istotne jest nieprzenoszenie ambicji rodziców na ich dzieci. – Mój tata nigdy mi nie powiedział, kim chciałby, żebym była – mówiła Ania Dereszowska. – Pozwolił mi zostać tym, kim sama chciałam, o czym sama w zgodzie ze sobą zadecydowałam. Zawsze mogłam liczyć na jego wsparcie, to było dla mnie niezwykle ważne.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Czy sam talent wystarczy? Okazuje się, że nie. Talent to jedynie kropla w morzu, za nim stoi ogromna pracowitość, która pasję może przekuć w sposób na życie, na zarabianie pieniędzy. O pracy, jaką trzeba wykonać, choć ma się niesamowity talent, wie Roksana Węgiel, która kocha śpiewać, ale zdaje sobie sprawę, że to nie wystarczy, że potrzeba ciężkiej i żmudnej czasami pracy, by szkolić swój talent. Szlifować diament, który się posiada. – Na pomysł, żeby zgłosić się do programu The Voice Kids tak naprawdę wpadłam sama – wspominała Roksana podczas Akademii. – I uważam, że już na etapie przesłuchań wszyscy byliśmy wygrani. Dzisiaj, kiedy budzę się rano i patrzę na statuetkę, która stoi w moim pokoju, nadal nie mogę uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, że ja wygrałam ten program.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Tak, talent to z pewnością droga do szczęścia, która nie musi być wieńczona spektakularnym, medialnym sukcesem. Ważne, żebyśmy o tym pamiętali jako rodzice, żebyśmy nie stawiali dzieciom zbyt wygórowanych oczekiwań, byśmy rozmawiali i słuchali, co one mają nam do powiedzenia, z czym się nie zgadzają. Kto wie, być może wsłuchanie się w głos naszego dziecka, pozwoli nam usłyszeć też siebie i po latach dotrzeć do własnego talentu, który – nie zapominajmy – w każdym z nas drzemie.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat prasowe

Mat. prasowe

Mat, prasowe

Mat. prasowe

 


Zdrowie

10 rzeczy według dermatologów, których nie powinnaś robić swojej skórze

Redakcja
Redakcja
26 marca 2018
Fot. iStock/NellySyr
Następny

Skóra jest największym narządem w ciele człowieka. Składa się z trzech warstw, które tworzą wytrzymałą barierę organizmu dla czynników zewnętrznych, w dodatku posiada fantastyczną zdolność regeneracji. Trzeba jednak pamiętać, że z wiekiem zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych, a warstwa rogowa naskórka ulega stwardnieniu. Nowe komórki produkowane są wolniej, podobnie zwalnia proces regeneracji. 

Aby nie dopuścić do przedwczesnego starzenia się, należy zapewnić odpowiednią pielęgnację oraz unikać popełniania pewnych błędów, które wg dermatologów szkodzą najbardziej.

10 rzeczy według dermatologów, których nie powinnaś robić swojej skórze

1. Wychodzenie z domu bez ochrony przeciwsłonecznej

To zalecenie ważne jest nie tylko latem, gdy słońce naprawdę mocno przypieka, ale przez cały rok. Promienie słoneczne zwiększają ryzyko rozwoju raka skóry, powodują przebarwienia oraz niszczą kolagen, który odpowiada za jędrność skóry i jej młody wygląd. W efekcie mikrouszkodzenia po dłuższym czasie negatywnie odbijają się na twarzy.

2. Sok z cytryny na twarz i opalanie

Sok z cytryny znany jest z właściwości rozjaśniających skórę, eliminujących przebarwienia, ale w połączeniu ze słońcem, mogą przynieść przykre konsekwencje. Nie rób przed wyjściem z domu peelingu z cytryną i nie nakładaj jej w innej postaci na twarz. W efekcie skóra może zostać poparzona lub przebarwi się, co nie będzie łatwe do usunięcia.

3. Tatuaż z białym tuszem

Tatuaże są teraz w modzie, szczególnie te wykonywane białym tuszem. Należy się jednak dwa razy nad taką ozdobą zastanowić, ponieważ wyblakła biała farba może nabrać żółtego lub zielonego koloru. To nie grozi tatuażom z ciemnego tuszu, który jest silniejszy niż prześwitujący pigment. Skóra z wypłowiałym białym tatuażem może wyglądać na dotkniętą chorobą, nieestetycznie.

4. Kremy z tajemniczym składem

Jeżeli na opakowaniu kremu nie ma jasnej informacji odnośnie do składu i bezpieczeństwa kosmetyku, nie kładź go lepiej na twarz. A jeśli chcesz wypróbować jakiś „cudowny” krem, posmaruj miejsce za uchem, które w razie silnej reakcji alergicznej pozostanie niewidoczne. Nałożenie nieznanej substancji na całą twarz może grozić poważnymi konsekwencjami — wysypką, obrzękami, poparzeniem.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Przysiad z wymachem nogi w przód

5 postaw, które sprawiają, że niszczysz swoje zdrowie psychiczne

Rak szyjki macicy. Powinnaś znać te 6 czynników ryzyka

Rak szyjki macicy. Powinnaś znać te 6 czynników ryzyka