Psychologia Zdrowie

7 sygnałów, że to nie jest zwykły smutek, ale depresja sezonowa

Redakcja
Redakcja
16 listopada 2017
Fot. iStock/lolostock
 

Jesienią i zimą dni są o wiele krótsze, jest mniej słońca, więc próżno szukać osób z nadmiarem energii, uśmiechniętych od ucha do ucha. Ciemne chmury i opady deszczu sprawiają, że częściej mamy ochotę chować się w domu pod kocem. Niesprzyjająca aura obniża  nastrój, może się pojawić smutek, rozdrażnienie czy przygnębienie.

Czasem ten stan utrudnia zwykłe funkcjonowanie i sprawia, że dotknięte nim osoby naprawdę cierpią.

Jak poznać, że zwykły smutek zamienił się w sezonową depresję? 

Depresja sezonowa (sezonowe zaburzenia afektywne, SAD) pojawia się wraz z nastaniem jesieni oraz zimy i ustępuje przy cieplejszych miesiącach. Pewien stan energetycznego uśpienia jesienią i zimą jest rzeczą naturalną, ponieważ przebywamy w świetle żarówek, a niedobór światła słonecznego uważa się za główną przyczynę zaburzeń sezonowych. Niedostatek światła wpływa na zaburzenia powstawania i regulacji neuroprzekaźników oraz hormonów. Zwiększone wydzielanie melatoniny wpływa na senność i zmęczenie, a zmniejszona ilość serotoniny obniża nastrój.

7 oznak, że to nie zwykły smutek, ale depresja sezonowa

1. Rozdrażnienie

Ludzie cierpiący z powodu depresji sezonowej odczuwają smutek, ale jeszcze silniej daje im się we znaki uczucie zniecierpliwienia i frustracji.

2. Zmniejszona energia

Brak siły na codzienne funkcjonowanie sprawia, że chorzy o wiele lepiej czują się pozostając w łóżku. Często tracą oni także swoje zainteresowania ulubionymi czynnościami i stają się obojętni na to, co się dzieje wokół nich.

3. Tycie

Osoby cierpiące z powodu depresji sezonowej wykazują tendencję do zajadania swoich smutków. Najczęściej sięgają po produkty bogate w skrobię oraz słodycze, co jest zabójcze dla sylwetki.

4. Ucieczka od życia towarzyskiego

Depresja sezonowa wpływa na niechęć do spotkań towarzyskich. Nadwrażliwość może powodować zaburzenia relacji z osobami, które nie rozumieją specyfiki tego zaburzenia. SAD może się również objawić niechęcią do pracy i ogólnego funkcjonowania w społeczeństwie.

5. Bezsenność

Wiele osób cierpiących na depresję sezonową ma trudności z zasypianiem, a gdy już uda się im zasnąć, nie czują się wypoczęci rano. Z tego mogą wynikać problemy z pamięcią, jasnością myślenia oraz koncentracją uwagi.

6. Zwiększony niepokój

Ludzie cierpiący na depresję sezonową są mniej odporni na stres oraz bardziej podatni na odczuwanie lęku, niepokoju.

7. Zmiany nastroju

Chorzy odczuwają wahania nastrojów i zachowań podczas jesienno-zimowych miesięcy. Osoba radosna i otwarta na innych w przypadku SAD może wycofać się z kontaktów z otoczeniem, mieć problemy z opanowaniem zmieniających się emocji.

Jeśli twój smutek jest spowodowany depresją sezonową, skorzystaj z pomocy terapeuty — terapia poznawczo-behawioralna oraz leki skutecznie redukują męczące objawy. Dodatkowo terapia światłem, ruch na świeżym powietrzu (szczególnie w słoneczne dni w godzinach porannych) może skutecznie poprawiać nastrój.


 

źródło: www.psychologytoday.com


Psychologia Zdrowie

Syndrom królowej pszczół – kiedy myślisz tylko o sobie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 listopada 2017
Fot. iStock/KatarinaBlazhievskaya
 

Syndrom królowej pszczół – przyznajcie, brzmi tajemniczo… Już w latach 70- tych naukowcy odkryli, że jeśli jakaś kobieta w dużej firmie awansuje na wysokie stanowisko kierownicze, blokuje na jakiś czas awans pozostałych koleżanek z pracy. Zjawisko to nazwano syndromem królowej pszczół i obserwuje się je dziś, jako ciekawy syndrom psychologiczny.

Dlaczego „królowa pszczół”?

Syndrom królowej pszczół jest terminem wprowadzonym przez amerykańskiego psychologa społecznego Grahama L. Stainesa w latach siedemdziesiątych. Nazwa tego fenomenu odzwierciedla dokładnie jego mechanizm. Kobieta, która „coś osiągnęła” stara się za wszelką cenę zachować status „jedynej” i zrobi wszystko, by go ochronić przed potencjalnymi konkurentkami (nie konkurentami).

Prawie 50 lat po odkryciu syndromu królowej pszczół, wciąż dotyka on wiele osób. Ostatnie badania pokazują, że syndrom pszczół można przypisać każdemu, kto znajduje się w mniejszości: jeśli jesteś „jedyny w swoim rodzaju”, nie lubisz podobnych osób, które pojawiają się w twoim otoczeniu. Odnosi się to do płci, rasy, seksualności, koloru włosów, cech osobowości.

Badania, które zostały przeprowadzone w 2005 roku na Uniwersytecie w Toronto dowodzą, że pracownice, których szefową jest kobieta z syndromem królowej pszczół częściej zmagają się z bólem głowy, bezsennością i są bardziej zestresowane.

Dlaczego syndrom królowej pszczół częściej zauważamy u kobiet, a nie u mężczyzn?

Uważamy panów za mniej skłonnych do empatii, a panie za zawsze miłe i życzliwe. To szkodliwa pułapka wywołująca niepotrzebną presję. W rzeczywistości wszyscy jesteśmy ludźmi z mieszanką dobra i zła. Jeśli kobieta w twoim otoczeniu jest „królową pszczół” zwrócisz na to większą uwagę, bo oczekujesz od niej zupełnie innego zachowania.

Na wszelki wypadek WSZYSTKIM warto przypomnieć słowa Madeleine Albright, która ostrzega, że „w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagały innym kobietom”.

Zobacz również: Syndrom Alicji w Krainie Czarów – bajkowa nazwa dla nieprzyjemnego zaburzenia. Na czym ono polega?

Jak rozpoznać syndrom królowej pszczół? 

Zachowanie osoby zmagającej się z syndromem królowej pszczół ma negatywny wpływ na funkcjonowanie wszystkich współpracowników w miejscu pracy. Zamiast życzliwego wsparcia pojawia się niezdrowa rywalizacja, wyścig szczurów i nieustanne patrzenie innym na ręce. Brak wsparcia kobiet w drodze do sukcesu odbija się niekorzystnie na pracy całego zespołu, który prędzej czy później zacznie osiągać gorsze wyniki. By rozpoznać syndrom królowej wystarczy dokładnie przyjrzeć się zachowaniu innych koleżanek z pracy. Co powinno zaniepokoić? Dyskryminacja innych kobiet, nieustanna chęć bycia podziwianą i docenianą, rywalizacja, podcinanie „koleżankom” skrzydeł.

Kobieta z syndromem królowej pszczół chce pełnić najważniejszą rolę w „ulu” czyli w pracy. Królowa na stanowisku kierowniczym dyskryminuje inne pracownice, nie liczy się z ich zdaniem i stale się wywyższa. Uważa, że nie ma ludzi niezastąpionych i jest przekonana, że nikt inny nie byłby w stanie jej zastąpić – co oczywiście nie jest prawdą. Kiedy tylko wyczuje rywalizację i zagrożenie, swoje pracownice zaczyna traktować jak podwładne. Skutki takiego zachowania odczuwalne są w całej firmie.


Na podstawie: psychologies.co.uk

 


Psychologia Zdrowie

7 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2017
Fot. iStock/portishead1

Mówi się, że największe rozczarowania są wynikiem niesłusznych lub zbyt wielkich oczekiwań. I tak faktycznie jest, szczególnie gdy zakładamy sobie bardzo optymistyczne plany, ale jednocześnie oczekujemy, że ich realizacja po prostu nam się należy i sama się dokona. Podobnie się dzieje w przypadku układania relacji z otoczeniem.

Interakcje z innymi ludźmi i mają potężny wpływ na nasz komfort życia. Bywa, że nie czujemy się dobrze wśród innych, bo nasze oczekiwania względem tego, co dostajemy od innych ludzi, bardzo się rozmijają. Błędem jest zakładanie, że inni powinni domyśleć się co chodzi nam po głowie i czego od nich oczekujemy. Natomiast mniejsze oczekiwania względem otoczenia wpłyną na zmniejszenie frustracji oraz oczyszczoną relacje. Sprawdź, czy nie popełniasz błędów, które wpływają na pogorszenie relacji z innymi ludźmi.

7 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

1. Ciągłego popierania i dawania rad

Nie możesz przyglądać się cały czas temu, co sądzą i mówią o tobie inni. Nie dopytuj się, czy to co robisz jest w porządku i czy powinnaś iść konkretnie tą drogą. Nie jesteś na tym świecie po to, by sprostać oczekiwaniom innych ludzi. I odwrotnie, nie powinno  się tobie wydawać, że inni są od tego, aby sprostać twoim oczekiwaniom. Najlepiej podążać za własną intuicją, nawet za cenę popełniania błędów, niż porównywać się do innych. Prawdziwym sukcesem jest realizowanie się na własny sposób.

2. Szacunku, którego nie okazujesz innym

Siła człowieka nie tkwi w jego mięśniach, ale w duszy, w podejściu do innych. Jeśli szanujesz ludzi i zachowujesz się wobec nich w porządku, oczekuj tego samego względem siebie. Jednak w przypadku, gdy prezentujesz postawę roszczeniową i oczekujesz dla siebie szacunku, możesz się zdziwić. Nigdy też nie powinnaś prosić kogokolwiek o miłość, uwagę czy szacunek. Pewne rzeczy, aby były szczere, powinny wypływać naturalnie.

 3. Sympatii ze strony otoczenia

Fajnie jest zyskać szacunek i sympatię otoczenia, jednak pomysł, że każdy musi cię lubić jednakowo, w życiu się nie sprawdza.  Ludzie zawsze będą mieli swoje sympatie i antypatie i nie można oczekiwać od całego świata, że każdy będzie zachwalał cię pod same niebiosa. Licz się z tym, że ludzie mają własną opinię na twój temat i nie musi ona być wcale super pozytywna. Możesz czasem czuć się niekochana czy nielubiana przez jedną osobę, ale dla kogoś innego będziesz nadal wyjątkowa i bezcenna. Pamiętaj, że lepiej jest się uśmiechnąć i robić dalej swoje, niż dostosować się do tych, którzy nie akceptują cię taką jaką jesteś.

4. Dostosowania się innych do ciebie

Nikt nie musi się dopasowywać do twojego pomysłu na życie, za to ty powinnaś szanować innych za to kim są i to, co robią po swojemu. Gdy odrzucisz nadmierne oczekiwania wobec innych osób, o wiele łatwiej przyjdzie ci docenić ich prawdziwą naturę.

5. Domyślania się o co ci chodzi

Nikt nie czyta w myślach i nikt nie ma ochoty marnować czasu na to, by zgadnąć, co chodzi ci po głowie. Lepiej jest skutecznie komunikować się z innymi, powiedzieć jasno o czym się myśli. Wbrew pozorom jest to bardzo proste i zdecydowanie ułatwia życie.

6. Nagłej zmiany zachowania partnera

Nie ma chodzących ideałów i osób, które perfekcyjnie pasowałyby do siebie pod każdym względem. Oczekiwania, że partner porzuci swoje ulubione hobby lub zacznie się ubierać inaczej, bo ty tego sobie życzysz, jest pomyłką. Albo akceptujesz odmienność drugiej osoby, albo decydujesz się na życie bez jej udziału. Kiedy wspierasz kogoś i pozwalasz mu być takim jakim jest, pozwalasz mu się rozwijać.

7. Otaczania cię uśmiechem z każdej strony

Nie każdy ma same dobre dni i super poczucie humoru. Nie każdy musi rozdawać uśmiechy na prawo i na lewo. Pamiętaj, że uśmiech na zewnątrz nie oznacza, że w danej chwili ktoś nie stoi na życiowym zakręcie i nie toczy sam ze sobą ważnej walki. Każdy ma wzloty i upadki, a kiedy ty zaakceptujesz te naturalne zmagania, pomożesz zebrać siły do walki i wrócić do normalności.

Ludzie zawsze będą zachowywali się tak jak ty sobie tego życzysz i bardzo dobrze. Świat jest różnorodny i nie powinnaś oczekiwać tego, że za każdym razem dostaniesz to, czego pragniesz. Odrzucając postawę roszczeniową skupisz się na sobie i własnym rozwoju.

źródło: www.marcandangel.com


Zobacz także

Żylaki odbytu (hemoroidy)

Żylaki odbytu (hemoroidy) – wstydliwa przypadłość, którą warto leczyć. Jak pozbyć się kłopotu?

5 oznak, że starzejesz się szybciej, niż powinnaś. Podpowiadamy, jak temu zaradzić

Planujesz jesienne spacery po lesie? Grzybobranie? Pamiętaj o zabezpieczeniu przeciw chorobom odkleszczowym!