Go to content

5 rzeczy, które musisz przestać sobie wmawiać, jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie psychiczne

Fot. iStock/AntonioGuillem

Jednym z ważniejszych zadań naszego mózgu,  jest wybór sposobu opowiedzenia ci o tym, co dzieje się z tobą każdego dnia. To, w jaki sposób twój mózg interpretuje kłótnię z partnerem lub nieudaną rozmowę kwalifikacyjną ostatecznie decyduje o tym, czy te wydarzenia spowodują u ciebie nagromadzenie negatywnych emocji.

Kiedy czujesz się zaniepokojony lub zestresowany , twój mózg „ciągnie” w kierunku strategii samoobrony. Przywołuje przekonania, że świat powinien działać w taki a taki sposób, a ludzie powinni się zachowywać tak, a nie inaczej. Są to miłe, małe pudełka, w które twój mózg próbuje zapakować każde nieprzyjemne wydarzenie. Ten mechanizm ignoruje jednak złożoność ludzkiego doświadczenia na rzecz czarno-białych prawd.

Przestań wmawiać sobie tych pięć rzeczy i zobacz zmiany, jakie to może przynieść twojemu zdrowiu psychicznemu.

1. Przez cały czas muszę być kochany przez wszystkich

Wiele samobójczych myśli i zachowań wynika z tego, że oczekujemy całkowitej i bezwarunkowej akceptacji. Tak bardzo pragniesz być zaakceptowanym, kochanym i wychwalanym, że ciągle dostosowujesz swoje działania i reakcje do oczekiwań innych i zaczynasz tracić poczucie tego, kim jesteś. Stajesz się kameleonem, szybko zmieniającym się, by dopasować się do tego, jak postrzegają cię inni. Nie możesz sobie przypomnieć, co jest dla ciebie ważne, ponieważ skupiasz się na wszystkich innych. Zrównujesz poczucie własnej wartości z aprobatą, której udzielają ci znajomi.

W rzeczywistości „konieczność” uszczęśliwiania wszystkich swoim kosztem jest równie niebezpieczna, co nieracjonalna. Zamiast tego spróbuj skupić się na własnych wartościach. Jakie działania powodują u ciebie wzrost szacunku dla samego siebie?

2. Muszę odnieść sukces we wszystkim

Gdy twoje oczekiwania wobec samego siebie są niemożliwe, nierealne do spełnienia, nakręcasz jedynie spiralę szaleństwa. Osoby odnoszące największe sukcesy wielokrotnie mierzyły się ze swoimi wadami i porażkami. Zamiast pozwalać się paraliżować perfekcjonizmowi, zastanów się, jakie twoje życie może być piękne już teraz, pomimo i ze względu na twoje ograniczenia.

To, że nie udało ci się teraz zdobyć jakiegoś stanowiska nie oznacza, że nigdy nie znajdziesz pracy. Nieudana randka nie oznacza, że ​​zawsze już będziesz samotny.

3. Muszę być zdenerwowany tym, czego się boję

Dzisiejszy świat ułatwia nam popadanie w obsesję na punkcie różnych nieszczęść. Celują w tym kanały informacyjne i serwisy społecznościowe. W końcu sami zaczynamy wierzyć, że niebezpieczeństwo czyha wszędzie, że w momencie, gdy stracimy czujność lub skupimy umysł na czymś innym, już jesteśmy na nie narażeni. Często, gdy zbadasz bliżej naturę i podłoże swoich lęków, przekonasz się, że albo możesz łatwo stawić im czoła, albo zaakceptować ich nieuchronność. Akceptacja nie oznacza poddania się, a jedynie skupienie się na tym, co możesz kontrolować, a nie na tym, na co nie masz wpływu.

4. Muszę unikać wszelkich konfliktów.

Odcięcie lub dystansowanie się od ludzi, którzy są „trudni”, może wydawać się nam najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Niepokój mija, a my możemy uniknąć tych nieprzyjemnych, nieznośnych emocji. Ale taki akt ucieczki jest tylko tymczasowym remedium. Wkrótce zauważysz większą reaktywność emocjonalną i usłyszysz wewnątrz siebie samokrytyczny dialog.

W życiu wszyscy spotkamy ludzi, z którymi nam nie po drodze. Będą nieporozumienia i konflikty i nacisk na komunikację. Stawianie czoła konfliktowi, próba zrozumienia drugiej strony, może na początku wydawać się trudna. Trzeba „ćwiczyć”, by ją udoskonalać.

5. Muszę mieć kontrolę nad wszystkim

Poczucie silnego poczucia kontroli nad tym, co się z tobą dzieje, nie jest niezdrową cechą. W rzeczywistości ludzie, którzy mają więcej wewnętrznego poczucia kontroli, mogą być bardziej odporni na różne wyzwania życiowe. Jednakże, gdy to oczekiwanie rozciąga się na wszystkie wydarzenia i sytuacje życiowe, staje się niebezpiecznym „obowiązkiem”.

Wiele z tego, co dzieje się z tobą w życiu, jest zwykłym przypadkiem. Nie możemy niczego być pewni w 100%, ale to nie znaczy, że powinniśmy wpełznąć z powrotem do łóżka i ukryć się przed całym światem. Zamiast tego zastanów się, jak możesz nadal cieszyć się życiem i uodpornić się na różne porażki.


Na podstawie: psycom.net