Go to content

10 sygnałów ostrzegawczych, które wskazują na kłopoty z nerkami

Nerki są niezwykle istotnym narządem, którego poprawne funkcjonowanie jest niezbędne dla naszego zdrowia i życia. Pełnią ważną funkcję w organizmie usuwając nadmiar wody oraz zbędne produkty przemiany materii z wytwarzanym przez siebie moczem. Odgrywają ogromną rolę w regulowaniu ciśnienia krwi, utrzymują prawidłową ilość wody w organizmie oraz stężeń elektrolitów, kwasów i zasad.

Nerki, których rozmiar można porównać do zaciśniętej dużej pięści, mają niezwykłe moce przerobowe — w ciągu doby przepływa w przybliżeniu 1400 litrów krwi, z czego około 200 litrów ulega filtracji.

Jednak mimo pełnienia przez nie tak ważnych funkcji, najczęściej przypominamy sobie o nich wtedy, kiedy zaczyna nas coś boleć. Choroby nerek rozwijają się po cichu, a konsekwencje braku leczenia są bardzo poważne.

10 sygnałów ostrzegawczych, które wskazują na kłopoty z nerkami

1. Krew w moczu

Krew widoczna w moczu może być zarówno objawem zwykłego zapalenia pęcherza, a nawet nowotworu. Gdy nerki są uszkodzone, nie spełniają swoich zadań filtracyjnych i komórki krwi mogą przenikać do pęcherza, skąd wydalane są wraz z moczem.

2. Ból w jamie brzusznej

Ponieważ nerki znajdują się w tylnej części jamy brzusznej, gdzie również znajdują się organy trawienne, trudno jest odróżnić ból nerek od innych bólów pochodzących np. z żołądka, a także kręgosłupa. Jeśli odczuwalny ból koncentruje się w jamie brzusznej, po obu stronach kręgosłupa, w okolicy lędźwiowej, może świadczyć on o problemach z nerkami. Może pojawić się kolka nerkowa, czyli bardzo silny ból, który pojawia się nagle i może się utrzymywać nawet kilka dni.

3. Zmiany w częstotliwości oddawania moczu

Zauważalne stają się zmiany w ilości oddawanego moczu. Może wystąpić zarówno bezmocz, czyli wydalanie mniej niż 100 ml moczu na dobę, skąpomocz, czyli rzadsze oddawanie moczu lub częstomocz, czyli nieprawidłowo częste oddawanie moczu. Może mieć miejsce także nykturia, czyli oddawanie moczu w nocy, z częstością większą niż 1—2 razy, lub częściej niż zwykle.

4. Nudności lub wymioty

Wymioty mogą być objawem wystąpienia zespołu mocznicowego, występujący wtedy, gdy w ciele gromadzą się produkty przemiany materii, których chore lub uszkodzone nerki nie są w stanie wyeliminować. Nadmiar toksyn musi zostać usunięty z organizmu, co w tym przypadku dzieje się poprzez wymioty.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Natali_Mis

1/1 10 sygnałów ostrzegawczych, które wskazują na kłopoty z nerkami

5. Obrzęki nóg

Obrzęk nóg występuje w przewlekłej niewydolności nerek, są objawem zespołu nerczycowego. Narastają z czasem i z powodu zatrzymywania wody w organizmie, obrzękom może towarzyszyć nadciśnienie tętnicze.

6. Duszności

Duszności i skrócenie oddechu może być spowodowane nieregularnością poziomu pH krwi, który wynika z nieprawidłowej pracy nerek. To stanowi nadmierne obciążenie dla układu oddechowego.

7. Czerwone plamy na skórze

Nagromadzenie kwasu moczowego i toksyn może powodować powstawanie swędzących, czerwonych plam na skórze, co mylone jest z odczynem alergicznym. W takim przypadku leki wydawane bez recepty są nieskuteczne.

8. Wysokie ciśnienie krwi

Nerki regulują również ciśnienie krwi. Kiedy ich działanie zostaje zaburzone, przestają kontrolować wysokość ciśnienia krwi. Zbyt szybki napływ krwi do nerek rozciąga naczynia krwionośne, które mogą powodować dalsze ich uszkodzenia.

9. Zmiany w kolorze moczu

Im więcej wody pijemy, tym jaśniejszy mocz wydalamy, a odwodnienie powoduje mocz o ciemnożółtym kolorze. Brązowy, czarny, pomarańczowy, różowy lub czerwony kolor moczu jest zazwyczaj nieprawidłowy i niepokojący, więc wymaga konsultacji lekarskiej.

10. Rybi, słodki zapach moczu

Zazwyczaj mocz ma zapach zbliżony do amoniaku, jest zmienny i zależy od diety, poziomu aktywności i temperatury otoczenia. Nieprawidłowo funkcjonująca nerka może powodować, że mocz będzie wydzielał rybi, słodki zapach, co może wskazywać na różne choroby, ale również być efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków lub suplementów.

Nerka może wywoływać inne, pozornie niepowiązane z tym narządem objawy. Łatwo je pomylić lub bagatelizować tak jak w przypadku dezorientacji, bólu głowy, zmęczenia, skurczów mięśni, drgawek i przebarwień skóry.

źródło: www.powerofpositivity.comnefrologia.mp.pl