Lifestyle

10 rzeczy, które muszą znaleźć się w twojej garderobie jesienią. Znajdziesz je w sieciówkach i w szafie u babci

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
28 sierpnia 2017
Fot. iStock/debibishop
Następny

Jak co roku zbliża się pora na wymianę garderoby z letniej na jesienną. To idealny czas, żeby wybrać się na zakupy i trochę pokombinować z nowymi stylizacjami. Co będzie modne? W tym roku absolutny must have to kaszkiet w różnych kolorach oraz ciepłe, piękne swetry. Jak co sezon niektóre trendy nas zakują, inne po prostu kochamy. Zanim więc wybierzesz się na zakupy, zobacz, co koniecznie musi znaleźć w twojej szafie.

Oto przegląd trendów na jesień. Wszystkie elementy znajdziesz w popularnych sieciówkach.

Lifestyle

11 korzyści dla organizmu, które przynosi picie czarnej herbaty

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
28 sierpnia 2017
Fot. iStock/Halfpoint
 

Czarna herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, po jakie sięgamy. Jest bardzo powszechna, ale niedoceniana. Mogło by się wydawać, że ma znacznie mniej wartości korzystnie wpływających na nasz organizm niż zielona i czerwona. Nic bardziej mylnego! Zawiera wszystko, co powinna zawierać herbata: antyoksydanty, taniny i kofeinę. Zobacz, dlaczego warto ją pić.

Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru: 1-2 filiżanki gorzkiej herbaty obniżają poziom glukozy we krwi.

Wspiera układ krwionośny: ma wpływ nie tylko na kondycję serca, ale reguluje też poziom cholesterolu.

Poprawia koncentrację i pracę mózgu: dzięki zawartości kofeiny poprawia wydajność mózgu i wpływa na lepszą pamięć.

Dba o zęby: polifenole i taniny działają jak antybiotyki i zapobiegają infekcjom jamie ustnej. Dodatkowo fluor nie pozwala rozwinąć się próchnicy i niweluje brzydki zapach z ust.

Fot. iStock /naito8

Fot. iStock /naito8

Wpływa na wygląd skóry: pita regularnie opóźnia proces starzenia się oraz pomaga skórze w szybszej regeneracji.

Pomaga przy zatruciach: nie bez powodu przy problemach żołądkowych sięgamy po gorzką herbatę. Jej składniki pomagają skutecznie zwalczyć zatrucia pokarmowe.

Wpływa na stan kości: pijąc czarną herbatę wpływasz pozytywnie na stan swoich kości, ponieważ zawarte w niej fitochemikalia obniżają ryzyko pojawienia się zapaleń stawów.

Pomaga zwalczyć stres: kiedy jesteśmy zmęczone i drażliwe po ciężkim dniu, nic nam tak dobrze nie zrobi jak kubek czarnej herbaty i gorąca kąpiel.

Podnosi poziom libido: oraz wydłuża stosunek płciowy.

Zapobiega powstawaniu nowotworów: przeciwutleniacze i polifenole mogą zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów. U kobiet zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jajników.

Pozytywnie wpływa na układ immunologiczny: herbata zawiera garbiniki, które mają zdolność zwalczania wirusów.

Biorąc pod uwagę pozytywny wpływ czarnej herbaty na organizm, warto pić ją regularnie. Już 1-2 filiżanki pite każdego dnia poprawiają zdrowie i urodę. Pamiętaj jednak, żeby unikać cukru i innych kalorycznych dodatków, które obniżą jej skuteczność.


 

Źródło: lifehack


Lifestyle

Adaptacja przedszkolaka – co każdy rodzic wiedzieć powinien

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
28 sierpnia 2017
Adaptacja przedszkolaka
Fot. iStock / skynesher

I przyszedł ten moment, gdy trzeba spakować kapcie, odprowadzić naszego malucha do przedszkola i oddać pod opiekę innych osób. Przyszedł czas, gdy z niemowlaka zamienia się w przedszkolaka, stopniowo usamodzielnia, a do jego świata wkracza coraz więcej osób. Ta zmiana potrafi być trudna – kto wie, czy trudniejsza jest dla dzieciaków, czy rodziców – ale można się do niej przygotować i sprawić, by adaptacja przedszkolaka przebiegła bez większych problemów.

Adaptacja przedszkolaka – co każdy rodzic wiedzieć powinien

Po pierwsze – myśl pozytywnie

Odrzućmy wszelkie czarne scenariusze, nie wyszukujmy problemów jeszcze zanim się pojawią, nie zakładajmy, że maluch będzie płakał, robił sceny, nie polubi swojej pani i nie znajdzie kolegów. Dzieciaki wyczuwają nasze lęki i obawy i bardzo szybko je przejmują. Dlatego uśmiech, pierś do przodu i głowa do góry! Myślmy pozytywnie, mówmy pozytywnie i budujmy miły, przyjemny obraz przyszłości przed dzieckiem. Poza tym w przedszkolu wiedzą, co robią, mają swoje patenty na łzy, rozweselenie dziecka i pomoc w oswojeniu się z nowa sytuacją.

Po drugie – zaufaj

Nie jest łatwo oddać swój największy skarb komuś obcemu, ale cóż, taki już los rodzica – prędzej czy później musi „podzielić” się swoim dzieckiem z obcymi i zaufać, że nie stanie mu się krzywda. Z tym zaufaniem bywa różnie, ale naprawdę jest to podstawa dobrych relacji z nauczycielami. To nie są przypadkowi ludzie – dbają o to odpowiednie przepisy i dyrekcja, która przyjmuje do pracy kompetentne osoby. Wychowawcy będą dbać o bezpieczeństwo dziecka i jego rozwój, zapewnią mu zabawy, nauczą wielu przydatnych rzeczy, a jeśli będzie się to odbywać w atmosferze wzajemnej życzliwości, wsparcia i zaufania, to tym lepiej!

Po trzecie – pytaj

Jeśli jesteś rodzicem debiutującym w przedszkolu (poza własnym pobytem w placówce X lat temu, to jednak coś zupełnie innego), nie bój się pytać i prosić o wyjaśnienie czy radę. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań! Lepiej komunikować się otwarcie i rozwiewać wszelkie wątpliwości i obawy, niż dusić coś w sobie i domyślać się, albo słuchać podpowiedzi nie zawsze dobrych doradców.

Adaptacja przedszkolaka

Fot. iStock / Lisa5201

Po czwarte – nie strasz

Nigdy, pod żadnym pozorem, nie strasz dziecka panią z przedszkola – choć wiemy, że czasami to silny motywator. Nie mów, że zaraz pani wychowawczyni przyjdzie i da karę, że się jej poskarżysz, że pani patrzy i wszystko widzi (w końcu od tego jest Mikołaj, prawda? 😉 ). Nie dziw się potem, że dziecko zaczyna wyć na widok przedszkola i ma ochotę wiać, gdzie pieprz rośnie – z taką złą, surową i każącą nauczycielką nikt nie ma ochoty zostać!

Po piąte – ułatw to dziecku na kilka sposobów

Skorzystaj z dni adaptacyjnych w przedszkolu – niech dziecko powoli, łagodnie oswaja się z nowym miejscem. Zwiedzajcie sale, pobawcie się razem na placu zabaw, zapoznajcie z personelem. W miarę możliwości nie zostawiaj od razu malucha na cały dzień – może uda ci się przez pierwszy tydzień lub dwa odbierać go nieco wcześniej? Nie strofuj też, jeśli wraca poplamiony lub zdarzą mu się wypadki w toalecie – tak bywa, trudno, na pewno nie robi tego specjalnie, by dołożyć ci prania! Dawaj mu też do przedszkola rzeczy, które dobrze zna i które są wygodne – spodnie dresowe szybciej się ściąga niż trzyczęściowy garnitur i w zabawie mniej przeszkadzają. Zadbaj też o to, by twój maluch był jak najbardziej samodzielny – przy korzystaniu z łazienki, jedzeniu i ubieraniu się. Wiadomo, że nie wszystko będzie robił bez pomocy, ale im bardziej będzie samodzielny, tym pewniej się poczuje!

Po szóste – zainteresuj się i stosuj do reguł

Czytaj tablice ogłoszeń i bądź na bieżąco z wydarzeniami – jeśli o czymś zapomnisz to twojemu dziecku może być przykro i ono poniesie konsekwencje! Nie spóźniaj się – dzieciaki nie lubią być ostatnie, wchodzić w trakcie śniadania lub po nim. Potrzebują czasu na pożegnanie się, ostatnie buziaki w szatni i przytulasy na cały dzień – choć nie przeciągaj tego zbytnio, bo maluch straci odwagę albo wyczuje twoje zdenerwowanie i niepewność. Nie wystawaj też pod przedszkolem by sprawdzić, czy jest ok – jeśli cię zobaczy może się rozkleić i jeśli dotąd było wszystko w porządku, to już nie będzie. I przestrzegaj przedszkolnych reguł, wtedy i twojemu dziecku przyjdzie to bez trudu.

Po siódme- pogódź się ze zmianami

To może być najtrudniejsze – pogódź się z tym, że dziecko zaczyna dorastać, że rówieśnicy stają się coraz ważniejsi, że „pani powiedziała” może być przez chwilę najważniejszym dla niego zdaniem. Będzie coraz bardziej samodzielny, coraz więcej będzie robił bez twojej pomocy, sprzeciwiał się, zmieniał upodobania i naśladował poznanych kolegów i koleżanki. Taka jest kolej rzeczy, ale nie znaczy to, że rodzice przestali być dla niego ważni i kocha ich mniej – po prostu twój maluch dorasta i ma sobie coraz więcej miejsca na nowe doświadczenia i doznania. Pozwól mu na to, wspieraj i życzliwie obserwuj – masz przecież fantastyczne dziecko, które świetnie da sobie radę!


Zobacz także

Czysty dom to spokojna głowa. Jak mieć pranie nie tylko czyste, ale i higieniczne?

Chesz wprowadzić jakieś nowości do garderoby Twojej córki? Przyjrzyj się tym propozycjom

Znani i lubiani dla nas pobiegną – pobiegnij i ty dla naszych podopiecznych: start zapisów 15 lutego!