Go to content

Jak dobrać model dżinsów do figury? Zobacz, który krój zatuszuje kilogramy i podkreśli twoje atuty

fot. Tamara Bellis/Unsplash

Jak dobrać dżinsy, żeby służyły naszej sylwetce? Dobrze dobrane dżinsy potrafią zdziałać cuda. Podkreślą wyćwiczone pośladki, optycznie wysmuklają sylwetkę i zmniejszają biodra. Źle dopasowane sprawiają, że wyglądamy na grubsze, niższe i mniej atrakcyjne.

– Każda kobieta powinna mieć dobry fason w swojej szafie – twierdzi stylistka Agnieszka Seidel. Jak dopasować odpowiedni krój do sylwetki? Co wybrać z tajemniczo brzmiących nazw? Dzięki naszej ściągawce nie zaliczysz już więcej modowej wtopy. I na pewno nie raz złapiesz spojrzenie innych kobiet, które będzie mówić: „Kurna, ta babka wygląda cholernie dobrze”.

ZOBACZ TEŻ:

Jak dobrać dżinsy. Zacznij od typu sylwetki

Fot. iStock/Sonya_illustration

Aby wybrać idealny model spodni, należy wiedzieć, jaki masz typ figury. I choć każda z nas wygląda inaczej, znajdujemy się w jednej z czterech podstawowych grup. Oto ich cechy charakterystyczne.
 • Kolumna – to twój typ figury, jeśli masz ramiona i biodra mniej więcej tej samej szerokości, dosyć mały biust i wąską talię.
 • Jabłko – to twój typ figury, jeśli masz barki, plecy i klatkę piersiową proporcjonalnie większe od bioder i ud oraz brakuje ci wyraźnie zaznaczonej talii.
 • Gruszka – to twój typ figury, jeśli masz mniejszy biust, średniej wielkości talię i szerokie biodra.
 • Klepsydra – to twój typ figury, jeśli masz proporcjonalną sylwetkę z wcięciem w talii oraz biust i biodra w podobnym rozmiarze.

Jak dobrać dżinsy. Kilka żelaznych zasad

Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi powinnyśmy się kierować przy wyborze idealnych dżinsów. Warto je zapamiętać i się nimi kierować.

 1. Rodzaj materiału, z którego są wykonane, ma znaczenie. Od gatunku dżinsu zależy komfort noszenia oraz to, jak się one układają na twoich nogach.
 2. Jakość dżinsu leży w szwie. Brzeg materiału powinien być naturalnie wykończony. Dzięki temu spodnie nie strzępią się tak szybko.
 3. Długość nogawki zależy od wysokości buta, który najczęściej będziesz zakładać do spodni.
 4. Ciemne kolory optycznie wyszczuplają.
 5. Jasne przetarcia na udach sprawiają, że wyglądają one na większe.
 6. Wyraźne boczne szwy wyszczuplają optycznie nogi.
 7. Dużą pupę optycznie zmniejszy szeroki pasek.
 8. Wysoki stan wydłuża sylwetkę.
 9. Biodrówki podkreślają chłopięce kształty.
 10. Duże kieszenie na pupie optycznie ją powiększają.

Teraz możesz przejść do wyboru odpowiedniego modelu

Fot. iStock/Rabotnik

Bootcut

Model, który wrócił do łask. Charakteryzuje się tym, że nogawki są lekko rozszerzane od kolan w dół oraz posiada wysoką talię. Szersza nogawka służy temu, żeby zmieściła się pod nią górna część buta. Doskonale dopasowuje się do bioder i podkreśla sylwetkę.

Regular/straight

To klasyka gatunku. Bardziej ukrywają mankamenty sylwetki niż rurki, bo nogawki tych spodni są równe i proste na całej długości. Z dobrze dobraną górą i odpowiednimi butami sprawią, że sylwetka wygląda bardzo seksownie.

Skinny

Charakteryzują się tym, że mocno dopasowują się do sylwetki. Są idealne dla kolumn i szczuplejszych klepsydr. Z jednej strony świetnie podkreślają figurę, ale z drugiej  eksponują niedoskonałości, dlatego raczej powinny unikać ich osoby pulchniejsze.

Boyfriend

Ulubiony model kobiet, które cenią sobie wygodę i luz. Od kilku sezonów nie wychodzą z mody. Charakteryzują się obniżonym stanem oraz zwężoną nogawką, najczęściej podwiniętą.